Olisikohan sitä kirjautumispakkoa tulossa?

ainakin jotkut palstat tarvitsisivat sitä, siis että pitäisi koko ajan käyttää rekattua nimmariaan.

Ainakin esim. Maailman menoa - palsta, joka on älyttömän häiritty trollin tai parin taholta, jotka spämmäävät jatkuvasti keksittyjä tai muuten asiattomia juttuja persuista. Pilaavat koko palstan, tuolla älyttömällä touhullaan. Sitten on myös Kielipolitiikka - palsta jossa 2-3 rkp:n edustajaa häiriköi niin, että heti kun tulee yksikin suomenkielinen avaus, niin alkaa ruotsinkielisten avausten ylösnosto. Etusivulla pyörii jatkuvasti jo kaukaa viime vuodelta olevia rkp:läisten avauksia, joita he häirintä mielessä pitävät esillä. Tuolle pitäisi tehdä jotain.

9

169

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan älytöntä. Anonyymikeskusteluihin rekisteröitymispakko. Siinä ei tyhmyydellä enää olisi rajaa.

      • Anonyymi

        Jos palstat halutaan pitää roska tasolla, niin silloinhan ei mitään kontrollia tarvita.

        Minusta kirjoittelu S24:ssä on mennyt vaan entistä asiattomampaan suuntaan, järjetöntä trollausta sun muuta häirintää on vaikka kuinka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos palstat halutaan pitää roska tasolla, niin silloinhan ei mitään kontrollia tarvita.

        Minusta kirjoittelu S24:ssä on mennyt vaan entistä asiattomampaan suuntaan, järjetöntä trollausta sun muuta häirintää on vaikka kuinka.

        Asiatasolla pitämiseen tarvitaan luotseja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiatasolla pitämiseen tarvitaan luotseja.

        Ei IKINÄ! Enempää keskustelujen pilaamista poistohäiriköinnillä ei tarvita. Toisaalta, olisihan se armollinen lopetusisku jo muutenkin uppoamassa olevalle laivalle, se olisi vihon viimeinen moka ja naula arkkuun, joka vain nopeuttaisi vääjäämätöntä.
        Enää ehkä kiireinen bottihäirikön poisto ja puunäkymän takaisin otto voisi kääntää foorumin vielä uuteen nousuun...ainakin olisi lupaava alku sivuston pelastukselle.


    • Anonyymi

      Appi vaan lakkauttaisi kaiken väkivaltaisen tuottamisen.

      • Anonyymi

        Ja hah hah! Vai mukamas "Palstoille avattujen keskustelujen täytyy kuitenkin liittyä kunkin palstan aiheeseen." Täyttä potaskaa tai oikeammin "ot":n voisi jättää pois.

        Esimerkkiä foorumilta "Keskustelu24 > Matkailu > Eri tapoja matkailla > Laivamatkat ja risteilyt":

        Sisäampumarataa millään laivalla?
        Sopisiko terva laivamoottoreille?
        Vesirajan alapuolisia ikkunallisia hyttejä?
        Myydäänkö laivan taxfreessä moottoriöljyä?
        VOiko laivan huoneessa tehdä ruokaa?
        Golden Ray nuljahti katolleen
        Onko A-luokan hytissä ikkunavasaraa?
        Kapteenin työ.
        Wanha Vikingin Apollo upotetaan
        Matkustajalaivan pysäyttäminen
        Rakettien / patojen ampuminen laivojen kansilta
        Miksi kaljalavassa on juuri 24 purkkia?
        Pirate jack ainesosat
        Viking Linestä tehdään onkituro
        Helsingin telakasta
        Montako wattia laivan sumutorvi ottaa virtaa?
        Turkulaisille tulossa penalttia
        Tax-freen ikärajat
        Käykö interrail-lippu laivassa?
        Finnswan joutui manööveröimään
        Viking Sallyn 32v, murhamysteeri nousi tapetille
        Joulunvietto satamassa

        Tuossa vain hieman alkua asiattomuuksille. Kaikki nuo on ilmoitettu asiattomiksi. Mitähän käsitystä laivamatkailusta nuo mahtavat edustaa?


      • Anonyymi

        Heh, jopas sitä ollaan vitsikkäällä päällä.. vai että perustuu poistot sääntöihin tai ylipäätään johonkin logiikkaan. Koneälyttömyyden poistoista valtaosa on täysin käsittämättömiä ja vailla mitään asiattomuuksia. Ei tarvi olla kuin yksi "väärä" sana tai linkki ja koko viesti poistuu pikavauhtia! Keskustelut tehokkaasti pilaava bottihäirikkö näyttäisi lisäksi vainoavan tiettyjä (ylläpidon kanssa eri mieltä olevia) kirjoittajia enemmän kuin toisia. Joillekin käyttäjille sanavarasto on rajatumpaa kuin muille. Tämä ilmenee etenkin anonyymisti kirjoittaessa.


    • Niin, sitä pitä vielä sanomani, että Maailman menoa - palstalle tulee paljon Suomen politiikkaan, puolueisiin ja itse poliitikoihin liittyviä avauksia - usein asiattomia. Mutta koska Politiikka - osio on myös olemassa, niin Maailman menoa - palstalta nuo politiikkaan liittyvät jutut pitäisi siirtää tai poistaa.

      Mitä järkeä on pitää yllä valtavasti eri palstoja, kun ihan kaikesta kuitenkin voi kirjoittaa Maailman menoa - palstalle?

      No, tietysti firma yrittää epätoivoisesti tehdä rahaa, siksi trollitkin ovat suojeluksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      173
      11058
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5615
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      102
      5549
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      177
      4520
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3137
    Aihe