Auttakaa todellista aloittelijaa, kiitos! Minulla on noin kuusi vuotta vanha Asus-läppäri jossa käyttöjärjestelmänä on Windows 7. On myös useita vuosia vanha HP LaserJet 1018-tulostin enkä saa näillä mitään tulostettua. Mielestäni läppärini tunnistaa tulostimen. En siis ole aikaisemminkaan saanut näitä kahta laitetta toimimaan keskenään. Mitä tehdä???
Miten yhdistää tulostin läppäriin?
Anonyymi
25325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Lataa ja asenna tuolta käyttöjärjestelmääsi vastaava ohjain tulostimellesi:
https://support.hp.com/fi-fi/drivers/selfservice/hp-laserjet-1018-printer/1814092
Miten kävi?
Kiitos neuvosta, yritän heti!
Ehkä sinun kannattaisi lopettaa tuo kertomasi ja mennä nukkumaan pääsi selväksi...
Eiköhän aloittajalle tullut jo selväksi kumpi on se säälittävä valehteleva vinkulelu. ; )
ite OOOT!
Hei! Monet kiitokset asiallisesta neuvosta! Vielä en onnistunut hommassa mutta yritän huomenna uudestaan. Kiitos kun neuvoit!😊
W7 pitäis toimia, mutta w10 on todella ongelmallinen toimivuutensa takia kun tulostimet katoilee ja jatkuvaa uudelleen asentelua.
Kiitos tiedosta!
W10 ei ole ajuria tohon.
Ubuntussa ei olisi mitään ongelmaa, piuha kiinni ja alkaa tulostaa!
Se vasta ongelma onkin, kun pitää pistää piuhoja kiinni!
HP 1018 ajuri windows 10:een?
Saako /Eikö saa.
Ei vaan tulosta!
https://support.hp.com/fi-fi/drivers/selfservice/hp-laserjet-1018-printer/1814092 Tuuripeliä koska ei ole ajureita olemassa..
Asenna HP Smart -niminen paketti ja anna sen asentaa kirjoitinyhteytesi. Se tunnistaa laitteen ja hakee siihen parhaat ajurit. https://support.hp.com/fi-fi/document/c04741313
Microsoft Storesta asennetut tulostus/skannaus-appit voivat sekoittaa ohjelmien toimivuutta eli ne kannattaa poistaa ja hallita kirjoitinta tuon em. HS Smartin kautta.
Ubuntulla toimii heittämällä. Piuha kiinni ja tulostetta ulos.
Ei se niitä tyhjästä voi hakea:D
poista se toimimattomuus.
Tuossa lienee se hp pikkulaserien sisäänrakennettu asennustoiminto joka on joskus hyödyllinen ja joskus taas ei ...
Kommentaattori löysi syyn Linuxin epäonnistumiselle? ”Laitevalmistajat vihaavat Linuxia”. Itsenäinen kommentoija Artem S. Tashkinov löysi mielestään selityksen Linuxin epäonnistumiselle. Hänen mukaansa Linux ei välttämättä koskaan tule yleistymään suuremmassa mittakaavassa. Tashkinovin mukaan Linux ei kuitenkaan tule välttämättä koskaan menestymään laajemassa mittakaavassa. Syykin siihen on selvä: laitevalmistajat vihaavat Linuxia, eivätkä koe sitä tukemisen arvoisena.
Tashkinov kuitenkin muistuttaa, että laitevalmistajat vieroksuvat Linux-ytimen tukemista hallinnan puutteen vuoksi. Lisäksi kernelin eri rajapinnat hajoavat hänen mukaansa yhtenään.
Tashkinovin mukaan myös yhteisön luomat avoimen lähdekoodin laiteajurit kärsivät jatkuvista regressioista, ja eräät valmistajat eivät koskaan tarjoa kattavaa dokumentaatiota omasta raudastaan.
Ite poestin linuksen kun meni rajapinta rikki!
Ei tulosta kympissäkään! w10 ei ole ajuria.
windows kympille pitäisi olla sisäänrakenettu ajuri?
" Windowsin sisäisen ohjaimen asentaminen ja käyttäminen"
https://support.hp.com/fi-fi/document/c01829641
En saanut minäkään toimiin,,
W10 ei tulosta.. Mutta Ubuntulla toimi heti kun pisti piuhan kiinni!
"Mutta Ubuntulla toimi heti kun pisti piuhan kiinni!"
Mikä on Ubuntu? Mistä niitä saa?
Ka, netistä.