Asensin vanhalta rompulta Win 10 Home. Asentui hyvin ja aktivoitui, mutta ongelma on se, että päiväkausiin se ei ole päivittynyt. Microsoft-tuki ei vastaa mitään. Uskaltaako tätä käyttää lainkaan? Onko kellään kokemusta tästä tilanteesta ja miten selvititte sen?
Tällainen teksti tulee, kun yrittää saattaa päivittämällä sen ajan tasalle:
"Päivitysten asentamisessa oli ongelmia, mutta asennusta yritetään myöhemmin uudelleen. Jos saat tämän ilmoituksen jatkuvasti ja haluat hakea tietoja verkosta tai kysyä tietoja tuelta, tästä saattaa olla apua: (0x80240fff)"
Tällainen teksti tulee, kun yrittää saattaa päivittämällä sen ajan tasalle:
"Päivitysten asentamisessa oli ongelmia, mutta asennusta yritetään myöhemmin uudelleen. Jos saat tämän ilmoituksen jatkuvasti ja haluat hakea tietoja verkosta tai kysyä tietoja tuelta, tästä saattaa olla apua: (0x80240fff)"
Vastaukset 19
Vanhimmat
Aja joutessas "Päivityksen korjaus".
W10 on kovin onhelmallinen! sen kaikki tietää!½
Onneksi on Mint ja Ubuntu, ne toimii.
Jos ei muu auta, niin lataa Microsoftilta päivitysmedia ja päivitä sillä uusimpaan viralliseen 1909 -versioon Kympistä.
Kato, saimaan papparinen tuli kanssa keskusteluun!
Kun nyt vaan ei mitään sattus...
Kannattaa ladata uusin asennusimage MS sivuilta.
Kannattaa olla varovainen windowsinkäytön kanssa.
Varmista ensin että tietokoneellasi oleva kansio
C:\Windows\SoftwareDistribution\Download
on täysin tyhjä ja käynnistä sen jälkeen Windows Update.
Veetu että w10 on hankala, siksi vaihdoin Chromebookkiin!
Windows 10:n versiot menee ilmeisesti itse kukin jossain vaiheessa "vanhentuneeksi" että eivät siis itse päivitä itseään.
Koneen haltijan tai omistajan pitää sillloin itse päivittää, tai tehdä uusi asennus uudemmalla versiolla. Riskinä voi olla ne kuuluisat uudempien versioiden bugit ja murheet sitten.
Jep ja onhan se paljon helpompaa asentaa Windows uusiksi tuoreelta imagelta kuin asentaisi ensin vanhalta ja sitten kävisi läpi pitkät päivitysrumbat..
Ilman kollimaattorin oikeaa neuvoa latasin tosiaan tältä sivulta ( https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10 )"Päivitä nyt" ja Windows päivittyi nätisti versiosta 15xx uusimpaan marraskuun 2019 versioon.
Kaikista MS:n päivityksen ohjeiden mukaisista korjausyrityksistä ei ollut apua, vaikka ne ilmoittivat ongelman olevan korjattu. Paskoja ilmoituksia
Taannehtivasti katsellen kollimaattorin neuvo oli ainoa oikea tässä ketjussa. Ottakaa muut oppia!
Ihmettelen suuresti, miksi Microsoft ei ole (ainakaan en missään huomannut) maininnut tätä toimivaa vaihtoehtoa suurissa päivitysongelmissa tai sitten ei myönnä, että päivitykset eivät onnistu normaalilla tavalla vuoden 2015 rompulla?
Se v. 2015 versio on jo mennyt ohi parasta ennen päivämääränsä, eikä sitä tueta (eli on EOS = End Of Support) eikä päivitetä automaattisesti. Tieto löytyy netisttä kun etsii. Ei ole mikään salaisuus, eikä tiedonpimitys.
"Taannehtivasti katsellen kollimaattorin neuvo oli ainoa oikea tässä ketjussa. Ottakaa muut oppia!"
Olen minäkin saanut Kollimaattorin 👍👍👍 ohjeella pikkuongelman ratkaistuksi. Ihan suotta täällä jotakin asiasta tietävää mollataan. Tosin nämä mollaajat korostavat vain omaa tyhmyyttään.
OK, en siis osannut etsiä oikein, mutta lopputuloksen kannalta sillä ei ollut merkitystä.
Niin, on kumma, kun kysyy neuvoa Windowsin ongelmaan, niin siihen ei vastata ja aletaan suositella vaihtoa Linuxiin.
Asensin tänään kokeilumielessä Windows 10:n, kaikkein uusimman version, ensimmäinen ajatus mikä tuli mieleen, oli että onpas tämä kovin surkea verrattuna koneella olleeseen Linux Minttiin verrattuna.
Tässä on minulla rinnakkain kaksi konetta nyt, prikulleen samanlaisia HP 6750b yritysmikroja, näillä ei muuta eroa kuin toisessa Win 10 ja toisessa Mint Cinnamon.
Kyllä Mint vie voiton. Toimivuus ja käyttäjäystävällisyys on Mintissä ylivertaista verrattuna Win 10:een.
"Tieto löytyy netisttä kun etsii. Ei ole mikään salaisuus, eikä tiedonpimitys."
Tuota, laittaisitko vielä linkin Microsoftin sellaiseen sivuun, jossa ylivoimaisten päivitysongelmien esiintyessä ainoa vaihtoehto (vanha asennusromppu) on päivittää Windows 10 kokonaan sivulta https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10
Kiitos.
https://support.microsoft.com/fi-fi/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet
Tuolta löytyy mm. sekin tieto milloin Windows 10:n vuoden 2015 kuluttajaversioiden tuki on loppunut. Tuki on loppunut jo vuonna 2017.
Nyt kun on ollut puhetta Windows 7:n tuen loppumisesta 14.1.2020, ymmärrät varmaan mitä se tarkoittaa: Windows 7:n kuluttajaversioille ei saa enää päivityksiä, ja suositellaan vaihtamaan käyttöjärjestelmä, ja sen sellaiseen versioon johon tukea on saatavissa.
Sovella nyt tätä samaa ajatusta Windows 10:n kuluttajaversioihin: mikä on johtopäätös?