Jos avaan esim. word-tiedoston kirjaston koneella ja tulostan sen (itsellä ei ole tulostinta, joten käyn kirjastossa tulostamassa), niin ei kai se muistitikun sivu jotenkin jää sinne koneeseen?
Joskus olen yllättynyt, mitä kaikkea yleisiltä koneilta löytyy, esim. skannattuja henkilökohtaisia lomakkeita ei ole osattu poistaa.
Mutta mites muistitikun sivut, ei kai ne tallennu, jos vain avaa ja tulostaa?
Joskus olen yllättynyt, mitä kaikkea yleisiltä koneilta löytyy, esim. skannattuja henkilökohtaisia lomakkeita ei ole osattu poistaa.
Mutta mites muistitikun sivut, ei kai ne tallennu, jos vain avaa ja tulostaa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei ole väliä vaikka jäisikin. Ei se ketään kiinnosta. Sitäpaitsi sen päälle kirjoitetaan kuitenkin jotain pian, jäipä se tiedosto itse kirjaston tulostimeen taikka koneeseen.
Siis jääkö se koneelle? Kyllä vähän kiinnostaa, jos on vaikka henkilötiedot paperissa.
Sen kirjaston koneen kauttahan tiedosto tulostimeen menee. Saattaa siitä jotain koneelle jäädäkin, tietoa siitä tulostetusta tiedostosta hyvinkin luultavasti. Mutta ketäpä nekään kiinnostaa.
Toimimattomuus™ on Windows 10
Periaatteessa ne voi jäädä tulostusjonoihin tai historiatietoihin. Ainakin suurissa tulostimissa näkee mitä edellinen on tulostanut mutta en tiedä voiko edellisten tulostuksia tulostaa uudestaan.
Jos on kauhean salaista hommaa tulostettavana niin kannattaa kotiin laittaa se tulostin. Kirpputorilta saattaa löytää aivan hyvän laserin kympilläkin.
En sitä pelkää, että tiedot ovat jonkin aikaa tulostimessa, sillä sehän on kirjaston henkilökunnan käytössä.
Se vain mietityttää, jääkö esim. word-teksti lukukelpoisena koneeseen, jos se on talletettu vain muistitikulle, mutta jos sen avaa koneella.
Toimimattomuus™ on Windows 10
Ei kukaan osaa sanoa? Muistitikulle talletetun tekstin avaaminen toisessa tietokoneessa, jääkö teksti koneeseen johonkin?
Me emme ole töissä kirjastossa joten emme voi tietää miten kirjaston koneesta poistetaan vanhat turhat jäänteet.
Kolmella kympillä ( 30 €) saa musteruiskuja jos pelottaa.
Laserin voisaada kympillä. Ikinä ei kannata ostaa minkäänlaista mustesuihkutulostinta. Ei itse asiassa kannata vastaanottaa sellaista edes ilmaiseksi.
Tee tulostettavasta asiakirjasta PDF tiedosto niin saat tulostettua juuri sellaisena kuin halusit. Tekstinkäsittelyohjelmat tekevät automaattisia varmuuskopioita ja sivun ulkonäkö (esim. fontti) saattaa muuttua.
Jos saat san tiedoston avattua ja näkyviin kirjaston koneella niin selväähän on että se on vähintään siellä koneen RAM-muistissa. On ihan mahdollista että tiedostosta tallentuu kopio tai väliaikaistiedosto myös kiintolevylle, riippuen millainen järjestelmä kirjastossa on. Voi siis olettaa, että ainakin osaava taho pystyy sen tulostetun asiakirjan kaivamaan esiin, viimeistään forensiikkaohjelmalla, vaikka se ei seuraavalle asiakkaalle suoraan näkyisikään.
Käytetty lasertulostin on melko pieni investointi jos tulostamiselle on säännöllinen tarve. Mustesuihkua ei kannata hankkia tekstipainotteista tulostamista varten tai kovin satunnaiseen käyttöön koska ne menee tukkoon jos niitä ei käytä jatkuvasti.
Tuloste jää ainakin väliaikaisesti tietokoneen välimuistiin ja toimistosovelluksen väliaikaistallenteisiin.
Jos kirjaston kone on kytketty verkkotulostimeen, jää tuloste verkkolaitteiden välimuisteihin ja mahdollisesti lokeihinkin jos kirjasto poliisin kyselyjen varalta haluaa tallentaa kaikki kirjaston koneilla tehdyt toimet.
Jos kirjastolla on ammattikäyttöön tarkoitettu tulostin, niin jää se tiedosto sinnekin tulostimen massamuistin uumeniin.