Vienti on Suomessa siirtymässä teollisuustuotteista käteiseen rahaan, kaikenlaisia rahanvälityskioskeja on noussut kuin sieniä sateella. Pankit vaativat nykyään selvitystä jopa omalle tilille talletettavan käteisen alkuperästä. Kuinka lienee asian laita näillä rahansiirtoyrityksillä? Luulisi esim. Kelaa kiinnostavan kuinka suuri osuus maksetuista avustuksista lähetetään ulkomaille. Sillä perusteella voitaisiin sitten vähentää vastaava summa tuesta tarpeettomana.
No, bulvaaneja käyttämällä tämäkin ongelma tietysti on ohitettavissa, mutta moniko itse itsensä elättävistä on valmis sellaiseksi ryhtymään?
No, bulvaaneja käyttämällä tämäkin ongelma tietysti on ohitettavissa, mutta moniko itse itsensä elättävistä on valmis sellaiseksi ryhtymään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos nostat Kelan tuet käteinä vaikkapa automaatilta ja teet niillä mitä hyvänsä niin ei niitä pysty Kela kontrolloimaan.
Riittää kun rahansiirtäjä identifioidaan. Kela kyllä sitten toteaa rahojen tulleen heiltä. Eikä kai Suomen sosiaaliturva ole tarkoitettu ihmisten elättämiseen ympäri maailman? Sitä tarkoitusta varten on kehitystuki ja suunnaton määrä kuppikuntia feissareineen, jotka koettavat kupata rahaa yksityisiltä ihmisiltä.
Niin se on tehty koko ajan perkele.
En tiedä onko millään instanssilla resursseja valvoa jokaista rahansiirtoa. Ei se maksajalle eli Kelalle edes kuulu valvoa moista toimintaa.