Kuinka paljon voi pyytää pennusta joka EJ-rekisterissä??
Voiko pyytää täyttä hintaa? ( colliet 1100-1300e )
Vai pitääkö alentaa hintaa esim. 850-950e
EJ-rekisteri, pennun hinta
4
1054
Vastaukset 4
- Anonyymi
Ei tarvitse alentaa. Se, joka haluaa jalostuskoiran, ostaa muualta. Muuta eroa EJ-rekisteröidyllä koiralla ei ole, sillä se ei estä esim. harrastamasta, ainoastaan jalostamasta. Toki, jos haluaa antaa vähän alennusta, niin kaikin mokomin, mutta tarvetta sille ei ole.
- Anonyymi
Voi pyytää ihan mitä haluaa, kyllä ne hölmöt maksaa.Seropeistakin monet maksaa 900€🙈🤭
Priimaahan ne ei ole, ja ej rekkaukseen on syynsä.Joka voi vaikuttaa koiran terveyteen.Esim huonolonkkaisen vahinko pennut.
Rehellisesti kannattaa ostajille kertoa vanhempien taustat jne.Nykyään jotku ihmiset on niin tietotaitoisia, että miettivät korvausvaatimusta, mikäli kokevat vähänkin tulleensa petetyiksi.
Jos pentujen ei toivota lisääntyvän.Ne myydään ihmisille jotka ei myöskään käytä niitä seropimixelitehtailuun😉- Anonyymi
Muutama tarkentava kysymys:
Millä tavalla ej-rekisteröidyn koiran ostaminen tekee kenestäkään suoriltaan hölmön?
Mistä lähtien fi/er- rekisteröityjen pentujen on voinut olettaa olevan priimaa? Aika harva on.
Miten ej-rekisteröinti ja seropien tehtailu liittyvät toisiinsa?
Tärkeintä olisi tietää ej-rekisteröinnin syy. Jos syy on vaikkapa värivirhe, niin turhaa pienen ulkomuotoseikan takia on hintaa mennä alentamaan. Lähtökohtaisesti aika harva pentu on ulkomuodollisesti maailmanvoittaja-ainesta riippumatta rekisteristä. Jos taasen pevisa-rodun vaaditut terveystarkit ovat jääneet tekemättä, niin antaisin pienen alennuksen pennuista, esim. 200€. Ej-rekisteriin mahtuu jos minkälaista koiraa kuten fi/er-rekistereihinkin, joten yleispätevää vastausta ei voi antaa siitä, onko hinnanalennus aiheellista vai ei.
- Anonyymi
Pyytää voi, mutta toivottavasti ostaja on niin valveutunut, että selvittää taustat EJ-rekisteröinnille.
Collie kuuluu pevisaan ja jos vaaditut terveystarkit ovat jääneet tekemättä katsoisin pennun hinnaksi korkeintaan 400€. Vastuuta/rehellisyyttä myymiseen, sillä tällaisen pennun pito voi koitua todella surulliseksi ja kalliiksi omistajalleen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361256Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke581025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63943- 56904
- 51781
- 65768
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81716Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38688- 82682
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30625