Pakettien koot pienentyneet?

Anonyymi

Tuossa muuta vuosi sitten tehtiin reippaasti sinne 200 asuinneliöön taloja, mutta näyttää siltä, että alla 100m2 talo on näytös esittelyissä talovalmistajilla.

4

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä mistä päin olet, mutta ainakin pk-seudulla tonttien koko vaikuttaa kun tontit saattavat olla 350-400 neliötä jo pienimmillään. Aivan naurettavaa.

      Toiseksi lainan saanti on kiristynyt ja talopakettien hinnat noussut.

      Muutamassa vuodessa oli tullut meidän vastaavaan talopakettiin 20000€ lisää hintaa.

      • Anonyymi

        Miksi rakentaa lestamallin talo, kun asuntokunnan keskikoko on pääkaupunkiseudulla 1,7 hlö tai jotain sinnepäin?

        Jotta pääsee keulimaan naapureille, "mulla on 250 m² kun sulla on vain 180 m²"?

        Kas kun vanhoissa ja "surkea pienissä" eli 120-160 m² OK-ladoissakin on nykyään ihan tyypillinen ongelma, että talossa haahuilee pelkästään pariskunta (tai 1 ainoa ihminen puolison kuoltua tai eron jälkeen) ja siinä sitten ihmetellään, mitä niillä neliöillä tekee ja kuka maksaa remontit.

        Jos sinkku tai dinkkupariskunta hakee itselleen taloa, niin tarjonta on jokseekin olematonta. Kun unohdetaan ne "laita tähmän remontointiin 100 k€ ja 5 vuotta elämästäsi" mummonmökit.


      • Anonyymi

        Ei ihan muutamassa vuodessa ole noussut kyllä tuollaista hintaa, tai riippuu onko koko luokka ja mitä millainen talo , vuoden kahden sisään on suunnillee paikallaan hinnat.
        Toki kymmenennen ja päällekin vuoden aikana on nousuja nähtävissä ... taitaa vaan kilpailu olla kovaa..


      • Anonyymi

        Hei!

        Täällä missä tontin neliöhinnat on noin 50€.
        Toki tehdään myös perinteisesti suuria taloja ja nämä taitaa olla entistä loistokkaampia, mutta todella paljon tehdään ”pikku”taloja. No joo jos vanhempi pariskunta rakentaa itselleen talon niin tämähän on tietty ratkaisu tai jos perhe on pieni esim. 1.lapsinen eikä lisää tehdä.

        Olihan tässä muutama vuosi sitten Pienasunto messutkin, ei meidän ”kylillä” ja siellä näytti porukkaa käyvän..

        T. VarttiTreelle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe