Olen aikuinen. Tiedän että ulkonäön ei pitäisi olla tärkeimpiä asioita, esim kumppanin valinnassa. Omat ajatukset pyörivät kuitenkin ulkonäön ympärillä melko paljon. Nykymaailma on mielestäni todella ulkonäkökeskeinen kun miettii esim instagramia, uutisia, elokuvia jne.
Voin todella huonosti tämän maailman ja oman ulkonäkökeskeisyyden takia. En voisi kuvitella olevani parisuhteessa kenenkään kanssa sillä ulkonäössäni ei ole mitään hyvää verrattuna siihen mitä tarjolla voisi olla.
En pysty lukemaan enää lehtiä, katsomaan elokuvia tai selailemaan sosiaalista mediaa ilman, että tulee itku. Jos eksyn johonkin näistä, vertaa itseäni näkemääni ja tunnen itseni luuserkiksi, rumaksi, epämuodostuneeksi ja merkityksettömäksi.
Jos joskus erehdynkin ajattelemaan itsestäni "tänään näytän ihan ok:lta", karisee nämä ajatukset saman tien, kun menen vaikka instagramiin. Mitä oikein kuvittelin?
Kokeeko joku muu yhtä vahvasti tällaista? Mitä pitäisi tehdä?
Itsetunto ulkonäkö
Anonyymi
1
224
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikilla varmaan noita paineita on. Itse vasta nuori ja täsmälleen sama ongelma. Kuitenkin olen kiitollinen kasvoistani mutta pidän itseäni lihavana ja ajattelen ettei mikään vaate sovi minulle. Joskus huono omatunto kääntyy myös kasvoihon esim kun tulee finnejä yms. Lisäksi itken joka ilta sitä että olen blondi ja ystäväni bruneja. Olen koko ikäni halunnut olla brune. Pidän sitä vain niin paljon kauniimpana ja lisäks finnit ei näy niin hyvin.. On tää ihan KAUHEETA kun hirveet paineet kouluunkin lähdössä että ehtii varmasti ittensä laittamaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1514770Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2154762Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32148- 661667
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241564- 1911271