Mailbox.org
Minulle tulee osa roskaposteista lähettäjänimellä Root User (root@localhost).
Olen siirtynyt Suomi24:n postista mailbox.org postiin, ne ovat kyllä saman saksalaisen yrityksen tekemiä. Suomi24:n posti taisi olla vanhempaa versiota.
Ne ovat sitä roskapostia, mutta nyt lähettäjänä lienee postipalvelin. Roskapostittajilla tuppaa olemaan aina jokin erikoinen ja jatkuvasti vaihtuva lähettäjänimi (ja sp-osoite).
En osaa sanoa, mikä tämän aiheuttaa. Kyllä mailbox.org:iin tulee vielä minun vanhaan suomi24.fi sähköpostios. postia. Itse määrittelin sinne viime vuoden puolella avainsanoja, joilla tunnistaisin roskapostin. Ne ohjasin suoraan S24:n postitilini roskaposti-kansioon. Vieläköhän tämän vanhan postin roskapostin tunnistamiseni kummittelee pelissä mukana? Minun vanha S24-postitilini pitäisi olla nyt hävitetty, mutta mielestäni ei se ihan noin ole. Kansiorakenne näkyy, mutta kirjautuminen vanhaan postiini on estetty. Uudessa postissa näkyy vanhaan tulevaa roskapostia.
Mailbox.org outoa postia, lähettäjä
5
1950
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköpostissa voi lähettäjän ja vastaanottajan paikalla lukea mitä tahansa eikä se vaikuta postin kulkuun.
- Anonyymi
Ootko jo okeillut Folihattua?
- Anonyymi
Outoa kun ei tule roskapostia. Ei pidä jaella sähköpostia mihin tahansa palveluun.
- Anonyymi
Olen kyselyn aloittaja.
Kyllä niitä on joutunut jakelemaan esim. moneen verkkokauppaan, joista olen aina saanut tavarani oikein. Googlekin tietää sähköpostini.
Roskapostin tulo vähenee, kun vaihdan sp-osoitteeni. Nyt mailbox.org:ssa toimii vielä suomi24.fi posti sp-osoitteena.
Mailbox.org:ssa on ominaisuutena se, että voi tehdä itselleen max. 3 kpl aliaksia. Sen jälkeen voi jonkun niistä ottaa pääpostikseen. Tästä pitäisi kysyä vielä sieltä uuden postini ylläpitäjiltä.
Kun olen varma siitä, että tuo varmasti toimii, niin teen tämän tempun sen jälkeen kun olen ilmoittanut moniin paikkoihin, kuten vakuutusyhtiölle ja postin omapostille uuden, ihan erilaisen mailbox.org sähköpostiosoitteen.
Täytyy olla varma siitä, että suomi24.fi sp-osoitteeni poistuu samalla kokonaan toimivana vastaanottajana.
- Anonyymi
Lisään aloitukseeni, että tältä lähettäjältä tulee nyt jonkinverran roskapostia, lähes joka päivä. Yleensä lähettäjänimi on ollut joka kerta erilainen.
Monellako teistä on mailbox.org ja on myös ollut suomi24.fi sähköposti?
Postiini oli tullut toiseen kertaan pari roskapostikansioita, jotka olivat tyhjiä. Ne olivat alihakemistoina, eli kansion alla kansio. Poistin ne turhina.
Lisäksi minulle tulee suomi24:een roskapostia. Sen näkee, koska uuden postin näkymässä näkeen vanhan suomi24.fi:n kansiot, ne olin tyhjentänyt. Sain kaikki vanhat sähköpostini talteen mailbox.org:n puolelle ennenkuin yhteys vanhaan postiini suljettiin muualta kuin mailbox.org:n sähköpostista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877