Meiän 10vko ikänen pentu syö paskansa! Mä koitan kerätä ne aina heti ku se on paskannu mut jos en heti huomaa ni se syö ne! Sitä ei oo ikinä rankaistu siitä et se kakkaa sisään ku on niin pieni vielä. Eli ei voi olla kyse et se pelkäis et nähdään et se on kakannu. Miks se siis syö ne?
miksi koira syö paskansa?!
koira
13946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se on niin hyvvää.
Pennulla voi olla biotiinin puute tai se voi olla vain huono tapa. Apteekista saa biotiinia. Myöskin ananaksen tai valkosipulin lisääminen ruokaan voi auttaa. Kokeile!
Kiitoksia neuvosta, kokeilen tuota:)
No et taida paljoa tietää koirista.
Sitä tekee varmaan kaikki pennut...se menee kyllä ohi. Emohan puhdistaa pesää syömällä pentujen jätökset, pentu on oppinut sen. Tapa juontaa juurensa susilta.
En tiedä sitte minäkään paljon koirista,
vaikka olen elänyt niiden seassa parikymmentä vuotta,jos tuo on se mittari.
Kerroppa mistä sitten johtuu kun aikuinen koira
(3v)yhtäkkiä ottaa ja alkaa syömään sontansa.
Ennen ei ole syönyt.( Onko hidas oppinen kun
nyt vasta on oppinut,tuon susien tavan)
No en tiedä allekirjoitanko tuota susilta perittyä ominaisuutta.... mutta kyllä ihmistenkin lapset...siis ihan pieninä...saattavat jopa pistää omat pökäleensä suuhun tai piirrellä niillä seiniin... ne on lapsia ja pentuja eikä ne tajua vielä oikein näitä juttuja...en tiedä, tämä oli vain oma päätelmäni, mutta kun pentuni veti kikkaroitansa kuin karkkia, kielsin sitä vain tekemästä niin...mutta se miksi aikuinen koira lähtee syömään jätöksiään niin oisko vitamiinin puute??? =)
Kaksi vaihtoehtoa: joko jonkun vitamiinin tai hivenaineen/kivennäisaineen puute tai ruoka on niin huonosti sulanut, että tuoksuu vielä ruoalta. Vielä nälkä voi olla syynä. Ei ole aikuisella koiralla ihan normaalia käytöstä, pieni pentu sitä saattaa tehdä.
Pennut voi ihan uteliaisuutta maistella, syödä
ulosteitaan.Useimmiten se menee ohi aika pian.
Mutta aikuisilla koirilla ulosteen syönti voi
johtua, toiminnankin puutteesta,
kroonisista haimavaivoista.
Tai ruokavalion liian suuresta hiilihydraattipitoisuudesta.
Tärkkelyksen ja proteiinien hajoittavien entsyymien puutteesta.
Kannattaa käydä aikuisen koiran kanssa el-lääkärissä,tutkia haima.
Kotikonsteina voi kokeilla,jos koira vaikuttaa muuten terveeltä,
Hiivatabletteja, E-vitaminiä tai ananasta.
Tossahan on jo jos jonkinlaista vastausta, mutta ainakin jos vanhemmat koirat syövät ulosteensa tai toisen koiran ulostetta, voi kyseessä olla jonkin vitamiinin puute. Oma vanha shelttini muinoin söi omaa kakkaansa, aloin antaa sille vanhoille koirille tarkoitettuja vitamiini pillereitä ja kakan syönti loppui siihen.
Nyt viime viikolla, 8-vuotias collie narttuni alkoi syömään toisten koirien ulosteita, käväsin hakemassa pienen ämpärillisen B-vitamiini/oluthiiva valmistetta eläinlääkäriltä.
Tosin pennusta kun puhutaan, voi kyse olla jostain ihan muusta, mutat uskoisin kyseessä olevan ruokinnallinen juttu.. Oma mustaterrierini harrasti oman ulosteensa syöntiä pentuna, mutta se jäi itellään pois ajan kanssa.
Mun 3 vuotias narttu on koko elämänsä syönyt pökäleitä.Siitä asti,ku pystys on pysyny,niin on se tapa jääny.Eli kyse ei oo mistään puutteesta,ku on aina sitä tehny,vaan huono tapa.
Piti tohon vielä lisätä,että kyllä ne muittenkin pökäleet maistuu,yäk! Vaikka kuinka kieltää,niin sitä on silti tehtävä...
Onko sen aineenvaihdunta, haima ja muu sisäelinten toiminta tutkittu? Mistäs tiedät, ettei joku aineenvaihduntajuttu ole takana?