No kun yhdistää sen että on 12 ja on väkivallan uhri ,ei ole kavereita,on vastuussa 5stä sisaruksesta,ja oma äiti on kaikin tavoin huono äitinä eikä edes ystävänä niin tulee vakava masennus ja alkaa viillellä ja on romahtanut melkein kerran viikossa ja pahin pelko on että tapan itseni.
Epäonnistuja
3
251
Vastaukset
- Anonyymi
Koita pärjätä oon varma ettet oo ainoa jolla on sama huoli😢etkä sä oo mitenkään epäonnistuja sää oot täydellinen just sellasena kun oot💗💗se on ihmisten ongelma jos ne ei haluu olla sun kavereit oot varmasti mahtava tyyppi💗❤️
Se ei ole epäonnistuja, joka pitää perhettä pystyssä ja ottaa lapsena sen perheen aikuisen paikan, kun se varsinainen aikuinen ei pysty hommaansa hoitamaan.
Hanki apua jostain. Älä pala loppuun. Ei ole lasten homma paikkailla aikuisten virheitä, ei edes omien vanhempien.Heippa sinulle keskustelun aloittaja!
Olen pahoillani lukiessani, että koet olevasi epäonnistuja. Lisäksi kerrot elämästäsi paljon isoja asioita, kuten kokemastasi väkivallasta, siitä ettei sinulla ole kavereita, masennuksesta ja itsetuhoisista teoista ja ajatuksista sekä kokemuksistasi perheessäsi.
Sinun ei tarvitse pärjätä näiden asioiden kanssa yksin ja tarvitset ja olet avun arvoinen<3 Me Pelastakaa Lapsilla haluamme tarjota apua ja tukea kaikille nuorille, jotka kohtaavat elämässään vaikeita asioita. Jos haluat, voimme jatkaa keskustelua meidän Netari WA-nimisessä palvelussa Whatsappissa, numerossa 0504780951. Numerossa sinulle vastaavat minä ja kollegani Lauri. Lisäksi ylläpidämme Netari-chattia, joka on auki sunnuntaista torstaihin klo 18-21 osoitteessa www.netari.fi. Chatissa nuorille vastaavat koulutetut, aikuiset vapaaehtoiset ja työntekijät.
Oletan, että käyt koulua. Myös koulussa on turvallisia aikuisia joiden tehtävä on auttaa lapsia ja nuoria. Jos et ole vielä jutellut koulussa kenellekään aikuiselle tilanteestasi, voit ottaa yhteyttä esim. terkkariin tai kuraattoriin.
Paljon tsemppiä sinulle<3
Pauliina/Pelastakaa Lapset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712581Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U912465Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut202191Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä461863Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai961830Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1181735Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591699Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111178Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287331127Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251050