Epäonnistuja

No kun yhdistää sen että on 12 ja on väkivallan uhri ,ei ole kavereita,on vastuussa 5stä sisaruksesta,ja oma äiti on kaikin tavoin huono äitinä eikä edes ystävänä niin tulee vakava masennus ja alkaa viillellä ja on romahtanut melkein kerran viikossa ja pahin pelko on että tapan itseni.

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koita pärjätä oon varma ettet oo ainoa jolla on sama huoli😢etkä sä oo mitenkään epäonnistuja sää oot täydellinen just sellasena kun oot💗💗se on ihmisten ongelma jos ne ei haluu olla sun kavereit oot varmasti mahtava tyyppi💗❤️

    • Se ei ole epäonnistuja, joka pitää perhettä pystyssä ja ottaa lapsena sen perheen aikuisen paikan, kun se varsinainen aikuinen ei pysty hommaansa hoitamaan.

      Hanki apua jostain. Älä pala loppuun. Ei ole lasten homma paikkailla aikuisten virheitä, ei edes omien vanhempien.

    • Heippa sinulle keskustelun aloittaja!

      Olen pahoillani lukiessani, että koet olevasi epäonnistuja. Lisäksi kerrot elämästäsi paljon isoja asioita, kuten kokemastasi väkivallasta, siitä ettei sinulla ole kavereita, masennuksesta ja itsetuhoisista teoista ja ajatuksista sekä kokemuksistasi perheessäsi.

      Sinun ei tarvitse pärjätä näiden asioiden kanssa yksin ja tarvitset ja olet avun arvoinen<3 Me Pelastakaa Lapsilla haluamme tarjota apua ja tukea kaikille nuorille, jotka kohtaavat elämässään vaikeita asioita. Jos haluat, voimme jatkaa keskustelua meidän Netari WA-nimisessä palvelussa Whatsappissa, numerossa 0504780951. Numerossa sinulle vastaavat minä ja kollegani Lauri. Lisäksi ylläpidämme Netari-chattia, joka on auki sunnuntaista torstaihin klo 18-21 osoitteessa www.netari.fi. Chatissa nuorille vastaavat koulutetut, aikuiset vapaaehtoiset ja työntekijät.
      Oletan, että käyt koulua. Myös koulussa on turvallisia aikuisia joiden tehtävä on auttaa lapsia ja nuoria. Jos et ole vielä jutellut koulussa kenellekään aikuiselle tilanteestasi, voit ottaa yhteyttä esim. terkkariin tai kuraattoriin.
      Paljon tsemppiä sinulle<3

      Pauliina/Pelastakaa Lapset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      257
      4138
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      110
      2216
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2187
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2157
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      124
      2099
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1802
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      167
      1761
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1276
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1164
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      1026
    Aihe