Voi ei! Mikään ei ole ikuista

ei edes Elovena, joka on stailattu sinikolttuiseksi maamiehen morsiammeksi. Eikä se enää tähyile luottavaisen näköisenä tulevaisuuteen. Luin että kuvaa on muokattu useamman kerran ja että sillä oli joskus sirppi kädessä.
2579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

No joo....kyllä on jo aika vaihtaakin mekkoa ....kun on 95 vuotta samalla kulkenut ....
mimmimum-..mi

Äänestä

Katsoin tuota uutta paketin kuvitusta. Sinällään ihan tyylikäs ja hyvä, mutta kun on tarkoitetu ulkomaanvientiin, olisi voinut mekossa olla Suomen lipun värit.

Äänestä
  • Mites rusinapaketin tyttö, sekin ollut sama vuos kymmet.

    Äänestä

Pienehkö muovi-pussini on täynnä.
Aamulla käsittelen sen sisällön veto-naru-silppurillani.
Missään nimessä en anna silppua Hurstin myynti-tiskeille ilmaiseksi.
Minä vien silpun roska-katokseni taka-seinän ulko-puolelle.
Tämä talvi on antanut merkkejä laulujen muodossa että jotkut linnut ovat saapuneet liian aikaisin.
Verrattuna aikaisempiin ilmoihin.
Joten yritän omalta osaltani pitää huolen että kapea-kaulaisillakin lintusilla on kaikki hyvin.
Proteiini-pitoisestikin.
Eloveenaa en enää osta.
Menkööt se Lidliin.
Suomalainen petturi.
Ei enää SF.

H.

Äänestä
  • Koskaan et muuttua saa ...ole sellainen vaan ...95 vuotta samassa vaatteessa ....hahhah
    mimmimum-..mi

    Äänestä

  • Mikä ruoka ei olisi jo kansainvälisen pörssiyhtiön omistama ?
    Halpisjuustoonkin tuodaan mm. Puolasta halvempaa maitoa,
    koska juustokilon valmistamiseen tarvitaan 10 litraa maitoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä ruoka ei olisi jo kansainvälisen pörssiyhtiön omistama ?
    Halpisjuustoonkin tuodaan mm. Puolasta halvempaa maitoa,
    koska juustokilon valmistamiseen tarvitaan 10 litraa maitoa.

    Puolasta salakuljetetaan kananmuniakin , mikä on todella suuri terveysriski.

    Äänestä

Niin joo mikään ei ole ikuista, eteenpäin eläväisen mieli, takapajuiset elää menneessä.
Ihan hyvä uudistus, tuskin ulkomailla ymmärretään elovenatytön kansallispuvun ihannointia.

Äänestä
  • Ulkomailla kyllä ymmärretään oman kansallisuuden symbolit ja ollaan niistä ylpeitä. Suomen suvakit haluaa Elovenatytöksi mustan naisen tai mieluummin transun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ulkomailla kyllä ymmärretään oman kansallisuuden symbolit ja ollaan niistä ylpeitä. Suomen suvakit haluaa Elovenatytöksi mustan naisen tai mieluummin transun.

    Ulkomailla voi törmätä kysymykseen... missä Suomi -nimimen maa sijaitsee.

    Ulkomailla tiedetään että tummaihoisia ihmisiä on sekä myös transuja.

    Äänestä

  • korpikirjailija kirjoitti:

    Ulkomailla voi törmätä kysymykseen... missä Suomi -nimimen maa sijaitsee.

    Ulkomailla tiedetään että tummaihoisia ihmisiä on sekä myös transuja.

    Miten on korvessa? Voiko siellä törmäillä
    ettei joku tiedä missä on Liechtenstein

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ulkomailla kyllä ymmärretään oman kansallisuuden symbolit ja ollaan niistä ylpeitä. Suomen suvakit haluaa Elovenatytöksi mustan naisen tai mieluummin transun.

    Mieluummin kaikki yhdeen kuvaan, rasistein iloksi :DDDDDDD

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten on korvessa? Voiko siellä törmäillä
    ettei joku tiedä missä on Liechtenstein

    En ole törmänyt.

    korppis

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten on korvessa? Voiko siellä törmäillä
    ettei joku tiedä missä on Liechtenstein

    Vai korvessa? Minä ainakin tiedän missä se Liechtenstein on, Se on Kortevaaran kyläkaupan juustohyllyllä, josta nappasin ostoskoriini pari kolmiopalaa, oikein maistuvaista onkin. Terv Riihilahden vaari.

    Äänestä

Myös Kom Marin hallituksessa poljetaan Paasikiven linjaa eli suomalaista elämänmuotoa
kommunistiopetusministerillä. Nimittäin Juho Kusti Paasikiven linjaa, joka kirjoitti 26.5. 1948 päiväkirjaansa: ”…en voi suostua siihen, että Hertta Kuusinen (kommunisti – latovan huomautus) tulee opetusministeriksi. Se olisi isku vastoin Suomen kansan enemmistön kasvoja….”

Äänestä

Ja tää oli minun, vaikka pääsi jotenkin livahtamaan mukamas anonyyminä.
Jos Vaasan Mylly aikoo kilpailla Quakerin kanssa Elovena-brändillä maailmalla niin tarvitaan jotain parempaa kuin koltunvaihto.
Minä ehdottaisin jotain nuorta pimatsua esim. Rajapurosta, paljon lävistyksiä kasvoissa ja tatskoja, reisitaskuhousut ja anorakki. Johon suomalaiset nuoret voivat samaistua eikä ajatella kauraa vain hevosten ruokana.
Nimimerkki kaurapuuron suuri ystävä.

Äänestä

Ihan sama.
En ole kuvan takia kaurahiutaleita ostanut ennenkkään.

AXA:n kaurahiutaleista tulee aivan yhtä hyvä puuro kuin Elovenasta. Linnutkaan ei niistä nyrpistä nokkaansa. Halvempiakin, kun ei ole toisesta maasta rahdattua, kun kauraahan kasvaa Ruotsissakin.

Äänestä

Ostin 10 vuotta sitten Elovenan 85-vuotisjuhlan kunniaksi suunnitellun peltisen , paketin vetävän purkin omaan ja lasten huusholleihin. Kaurapuuro-oppi on mennyt minulta Markus-sedän alttiina pikkukuulijana perintönä eteenpäin. Varsinkin mummin omenasoseet pääsevät oikeuksiinsa juuri kaurapuuron höystäjinä. Omat lapset tekivät joskus itse kylmää, keittämättä valmistuvaa heppavelliä, joka oli minunkin lapsuuteni välipala : lautaselle kauraryynejä, maitoa ja sokeria.

Tuon juhlapurkin kyljessä on 50-luvun Elovenatyttö, vaalea lyhyt tukka, valkea pääliina, toinen käsi otsalla, toisessa sirppi ja kainalossa lyhde. Tekstinä on : Herkku Elovena ekstra priima höyrytettyjä kaurahiutaleita. Kansallispuku ei kuulemma ole minkään alueen aito, vaan sekoitus. Uudempi versio jätti sirpin pois ja pukukin hiukan muuttui, sen rintasolki muistuttaa äitini tyttöaikaisen Härmän puvun korua. Nyt tämä uusi tyttö on paljain päin, sinisessä mekossa ja ballerinoissa, ei tähystele eteensä. Mekon kuosi saisi olla raikkaampi ja tyttömäisempi, kevyempi ja kesäisempi - mielestäni.

Vieläköhän Paulig valitsee Paula-tytön ? Hänellä nähtiin aina aito Sääksmäen kansallispuku.

Ramoona

Äänestä

Raisio on ennenkin mokannut ei tullut funktionaalia elintarvikkeita

Nyr Raisio kertoo että kysyivät puolalaisilta ja ruotsalaisilta mitä on suomalaisuus

""Pohjustimme kansallisen ikonibrändin uudistusta kolmella kuluttajatutkimuksella Suomessa ja ulkomailla, muun muassa Puolassa ja Ruotsissa. Tutkimuksiin osallistui yli 4 000 kuluttajaa, ja uusi Elovena-design sai heiltä hyvät arviot. Kuluttajat kokivat, että Elovena-tyttö sinisessä mekossa viestii vahvasti suomalaisuutta, luotettavuutta, luonnollisuutta ja ajassa elämistä”,

Äänestä

Jotkut puolalaiset siis sentään tiesivät, mikä Suomi on.
Etelämmäksi kun mennään ei ole enää niin varmaa.
Suomalaiset luulevat olevansa tunnetumpia kuin ovat.

Äänestä
  • Kyllähän puolalainen halpatyövoima ainakin tietää sekä Suomen että Ruotsin.
    Ja vähänkös tuota tullaan etelämpääkin Suomeen, Afrikasta asti.

    Äänestä

  • Ainakin takavuosina Gdynian ilotytöt tiesivät tarkkaan, missä suomi sijaitsee, sekä milloin satamaan tulee suomalainen laiva.

    Äänestä

Tyylikäs niin vanhaksi ...

Äänestä
  • ..lisään..stailattunakin..

    Äänestä

Selkeästi Ruotsin lipun väreihin stailattu :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ei edes Elovena, joka on stailattu sinikolttuiseksi maamiehen morsiammeksi. Eikä se enää tähyile luottavaisen näköisenä tulevaisuuteen. Luin että kuvaa on muokattu useamman kerran ja että sillä oli joskus sirppi kädessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu