Eläkkeensaajan verotus Gran Canarialla

Onko kenelläkään tietoa eläkkeensaajan verotuksesta ja veroprosenteista Gran Canarialla. Kyseessä vakituinen asuminen. Olen lukenut, että asumiskulut voi vähentää verotuksessa. Pitääkö tämä paikkaansa?
6527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Punikkien Suomessa ei voi vähentää yhtään mitään verotuksessa. Vehervasemmistokommunismi kuppaa sinulta kaiken kun olet rottana jättänyt uppoavan laivan. Varaudu siihen.

Äänestä

Eläkeläiset+ei+saa+vähentää+asumiskuluja+verotuksessa.+Vain+palkkatyössä+olevat+ja+yrittäjät+saa+tehdä+vähennyksiä.+Verovapaan+tulon+raja+kaikilla+on+12450€+vuodessa.+Ylimenevästä+tulosta+22+000+euroon+saakka+veroprosentti+on+9,5%.+Siitä+taas+ylöspäin+menee+22%+veroa.

Äänestä

Eläkeläiset saa vähentää asumismenot verotuksessa ihan normaalisti.
Veroprosenteista minulla ei ole tietoa.

Äänestä

Kyllä minä olen saanut vähentää vuokrani verotuksessa.

Äänestä

Aloittaja tarkoittanee tilannetta jossa suomalainen eläkkeensaaja hankkii espanjasta
"veroresidencian" ja pääsee näin espanjalaisen halvemman verotuksen piiriin.
Parisen vuotta sitten Suomi ja Espanja ovat kuitenkin tehneet verosopimuksen jossa
Suomi verottaa myös yksityispuolen maksamat eläkkeet Suomessa. Valtion ja kunnan
eläkkeet ovat aina verotetut Suomessa. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että suomalainen "veroresidentti" maksaa ensin verot Espanjaan sen verotaulukon mukaan. Suomen verotuksessa hän saa hyväkseen Espanjaan maksamansa verot.
Lopputulos on, että verot maksetaan Suomen taulukon mukaan.
Eikä asumiskuluja hyväksytä vähennyksiksi kummassakaan maassa!

Äänestä
  • Juuri näin, kuten edellinen kirjoitti.

    Aiemmin suomalaisia Espanjan eläkeläisiä verotettiin eriarvoisesti, riippuen siitä, olitko Suomessa työskennellyt yksityisellä vai julkisella puolella. Yksityisellä puolella työskennelleiden kohdalla Suomella ei ollut verotusoikeutta, joten he olivat Espanjan kevyemmän verotuksen piirissä. Sen sijaan julkisen puolen eläkeläiset verotettiin aina Suomessa.

    Nykyisin kaikki verotetaan saman kaavan mukaan, joten kaikki vähennyksetkin tulee olla yhdenmukaiset.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa eläkkeensaajan verotuksesta ja veroprosenteista Gran Canarialla. Kyseessä vakituinen asuminen. Olen lukenut, että asumiskulut voi vähentää verotuksessa. Pitääkö tämä paikkaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu