Uskaltaako enää varata pääsiäiseksi hiihtoviikkoa länsilapista (levi/ylläs-seutu) ?
Viime vuonna pääsiäinen taisi olla vähän myöhemmin, mutta jalat märkänä sai hiihtää koko viikon ja paikoin oli isoja lätäkköjä, joita joutui kiertämään märän umpihangen kautta. Nyt on viikkoa aiemmin, mutta koko talvi on mennyt ilman kunnon pakkasia ja kuulemma purojen ylitykset ovat sulana yhä vieläkin.
Mitä mieltä raati mahtaa olla asian suhteen ?
Pääsiäinen lapissa hiihtäen ?
12
171
Vastaukset
- Anonyymi
Olet jo myöhässä, pääsiäinen on myyty jo viimeistä petiä myöten, vain peruuntuspaikkoja voi tulla.
- Anonyymi
Niitä voi tulla pian paljon. Kannattaa satsata varman päälle ja suunnata joko Hetan hiihtomaahan tai Kilpishallille, jossa hiihdetään kisatkin vielä juhannuksena.
- Anonyymi
Hiihtohallit saattaa olla varmimpia pääsiäisenä, esim juhlapäivinä Ylläs-halli on hiljainen, olen kävellyt ohi, en toki hiihtänyt siellä. Ei oikein tuo sisähiihto napannut, kun kävin kerran koittamassa, jumalaton meteli ja pehmeetä. Oli kuin olisi Golgatalle taivaltanut risti selässä.
- Anonyymi
Eikös se kesän sulkuaika ole jo pääsiäisenä päällä ainakin Kivikon hallissa. Se on ihme homma, että se on suljettuna silloin, kun ulkoliikuntakausi on ohi. No, tänä vuonna ulkoliikuntakautta ei taida tullakaan hiihtoa ajatellen.
- Anonyymi
Jos menet Enontekiölle, siis Hettaan tai Kilpisjärvelle, koet varmasti elämäsi parhaan hiihtoviikon. Siellä on lunta eniten vuosiin eikä se lumi ole Pääsiäisenä muuttunut sohjoksi vaan on parhaimmillaan. Hyvällä lykyllä saat hiihdellä toukokuussakin. Tietysti Saanan hiihto on sitten Juhannuksena. Kaupan päälle maisemat hurmaa sinut niin, että et voi enää muualle halutakaan. Siellä on oikea lappi.
- Anonyymi
Kainuussa kyllä lunta riittää tuolloin akselilla Ukkohalla-Paljakka-Saukkovaara. Toki märkää voi olla, mutta riippuu varmaan monoistakin?
- Anonyymi
Tänä pääsiäisenä kannattaa varautua kunnon tulviin tuolla välillä. kun kunnon pakkasia ei ole ollut ja pohjalta vesistöt eivät ole kunnolla jäässä. Voi tulla vastaan latupohjan putoamisia ja vedentäyttämiä suppia.
- Anonyymi
Rukalla on ollut aina hyvät kelit
- Anonyymi
Pääsiäinen on tänä vuonna huhtikuun alkupuolella, Etelä-Lapissa kelit yleensä tähän aikaan parhaimmillaan.
- Anonyymi
Taas on lämmöt nousussa Lompolossa saakka, yöllä märkii kunnolla, Föhn-tuulen myötä. Ei tästä voi sannoo mittää, kohta se kääntää kokonaan plussalle ja hanki katuaa. Ota uimahoussut mukkaan.
- Anonyymi
Nyt on ajankohtaan nähden melko normaalia, Muoniossa yöllä -20 ja päivällä koko aijjaan alle 10.
Kyllä tämä vielä talaven tekkee, jopa Vetelään.- Anonyymi
Niinkuin ennenkin, Juhannuksena alkaa sitten lumisade
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332364Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401537
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311353Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281290Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104830Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53742