Hei olemme lähdössä vaimon kanssa huhtikuussa berliiniin ensinmäistä kertaa mikä berliinissä on hintataso ruoassa ja esim oluessa kiitos tiedoista etukäteen
Hintataso berliini
Anonyymi
144204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Iso tuoppi kaljaa 5 euron molemmin puolin, lounasta esim. Maredo ja Block House ravintoloista 9,90 e. Listalta annokset 10-20 e perusravintoloissa. Päivälippu julkiseen liikenteeseen AB-vyöhykkellä 8 e.
Tulin pari päivää sitten taas yhdeltä Berliinin matkalta. Kyllä ym. hintataso pitää paikkansa.
Jos aikoo olla pidempään, kannattaa hankkia 7-päivän lippu AB-vyöhykkeille € 35.
Kontrolleja on aina silloin tällöin.
Kannattaa tutustua ennen matkaa esim. https://www.berlin.de/ sivustoon, saksa englanti
Tämäkin on hyvä lukaista läpi:
https://www.tripsteri.fi/berliini/
Berliini on Saksan halvin kaupunki. Tosin hotellihuoneiden hinta nousee koko ajan suuren kysynnän vuoksi.
Jos aiot olla Berliinissä muutaman päivän, ruokalautasen ja oluttuopin hinnalla ei voi olla mitään merkitystä koko konaisuudessa.
Voit maksaa enemmän tai vähemmän kuin Suomessa paikasta ja ateriasta riippuen.
anonyymi klo 20.13 täsmälleen oikeassa.. Berliini on vähän halvempi kuin Suomi, olen käynyt siellä jotain 6-7 kertaa. Hieno ja mielenkiintoinen kaupunki, sopii kaikille ideologiasta riippumatta, kaikkea tarjolla.
Hintataso halvempi kuin Suomessa. Kunnon pihvin saa ravintolassa reippaasti alle 20 eurolla, kalja tuoppi 3 eurosta ylös päin. Vaatteet halvempia ja kosmetiikka. Kaupungissa vaikka ja mitä ihmeteltävää.
voi+sitä+kaljaa+juoda+vaikka+puistossa.+saattaa+tosin+olla+vähän+viileää+nyt,+mutta+normaaliahan+se+on+saksassa+olla+1+pullo+auki+ja+sitä+juoda+esim+kävellessä.+maksaa+alle+50+senttiä+1/2+litraa+5%+olut+pantteineen.+
ja+ei+en+puhu+tässä+nyt+siitä+että+pitää+kännissä+örveltää+pussikaljojen+kanssa
Kuka kumman pösilö varaa matkan ja kysyy sitten paljonko ruoka maksaa? Älyn jättiläinen suorastaan. Mites se sun matkaan vaikuttaa, että saako siellä aterian vitosella vai kolmella kympillä..tai maksaako kalja 3€ vai 6€?
Typerys, pysy kotikylässäs ja ryyppää kiljua.
Kyllä se varmasti enemmän tämän reissuunlähtijän matkaan nimenomaan vaikuttaa, kuin sinun joka juo siellä kotikylällä kiljua.
Kuka härjillä ajaa..
Hyvä neuvo. Peruin matkan ja teen kuten sinä.
Kannattaa syödä pienissä etnoravintoiloissa ja juoda olutta kulmakapakissa berliiniläisten kanssa.
Bisse maksaa eqen , viina maksaa alle eqen. Kanna maksaa puol eqee.
Ilmeisesti korona on aiheuttanut myös Saksassa hintojen nousua. Ruoka, vaatteet, kosmetiikka oli tänä syksynä pikkasen kalliimpaa kuin aikaisemmin. Myös Berliinissä oli liikkeitä lopetettu tän parin vuoden aikana.
Alexanderplatsin Alkopole-kuppilassa iso hanaolut maksoi vuonna 2019 viisi euroa. Eilen hinta oli 5,80.
Viereisessä Bergamon Dönerissä puolen litran pullollinen olutta maksoi kolme vuotta sitten 2,5 euroa. Hinta oli eilen ennallaan. Dönerin hinta oli noussut nelosesta vitoseen. Yhteensä siis 7,5e
Halpaa on edelleen.