Tänään tähystetty polvi

Mulla tänään korjattiin revennyt kierukka ja polvi on turvonnut, mutta ei yhtään kipuja ole ollut..
Olenko vain onnekas vai onko kipuja odotettavissa vielä? ( toivottavasti ei)
Polvi tuntuu kyllä kylmältä, onko se normaalia?
111937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mulla tehtiin kyseinen toimenpide vähän yli neljä viikkoo sitten ja polvi edelleen turvoksissa ja kipeä ja kaiken lisäksi kerää nestettä..on jouduttu poistaa toimenpiteen jälkeen n.9 kertaa nestettä polvesta ja se ei ole mikään mukava toimenpide..Eli olet todella onnekas!!mä joudun menee erikoislääkärille vielä ton nesteen kerääntymisen takia ja se katsoo mitä tehdään..eli ole onnellinen..mulla on mennyt yöunet ja kaikki ton kivun takia..

Äänestä
  • Voimia sinulle! Toivottavasti paranet pian!!!!

    Mua kyllä vähän pelottaa,että tuleeko niitä kipuja vielä....

    Äänestä

  • polvikipuinen kirjoitti:

    Voimia sinulle! Toivottavasti paranet pian!!!!

    Mua kyllä vähän pelottaa,että tuleeko niitä kipuja vielä....

    Hei hei, turha pelko pois. Onhan niitä hyviä kivun hoitokeinoja. On hyviä kipulääkkeitä ja on myös muita luontaistuotteita hyviä, jotka vie kiepuja. Ei mitään syytä pelkoon.

    Äänestä

Etköhän oo aika onnekas..mulla on polvi tähystetty 4kertaa vuonna 2001..ja meni pilalle koko jalka siinä..että näin..toivottavsti teillä paremmin!

Äänestä
  • miten on mahdollista että sulla on vuoden aikana tähystetty 4 kertaa!??mä jouduin jonottaa toimenpiteeseen puoli vuotta!??

    Äänestä

  • jonna kirjoitti:

    miten on mahdollista että sulla on vuoden aikana tähystetty 4 kertaa!??mä jouduin jonottaa toimenpiteeseen puoli vuotta!??

    se tähystettiin kahden viikon aikana neljästi..että näin..ei kato ensimmäinen leikkaus onnistunu..olin yli kolme viikkoo sairaalassa!

    Äänestä

  • jonna kirjoitti:

    miten on mahdollista että sulla on vuoden aikana tähystetty 4 kertaa!??mä jouduin jonottaa toimenpiteeseen puoli vuotta!??

    ite kävin lääkäris kuukaus aikaa ja polvi on jo tähystetty. aika paljon vaikuttaa se että onko kunnalla vai yksityisellä. ite oli priva potilas ja olisin pääsyt puukolla vaikka heti jos olisin ehtinyt

    Äänestä

mulla tähystettiin tiistaina ja kipua ei ole sen jälkeen ollut juuri oleskaa. kierukkaa ne miullakin korjaili. miten pitkää sulla on/oli kepit? ite heitin helvettiin torstaina ne

Äänestä
  • Kannattaa niitä keppejä kumminkin käyttää sen aikaa mitä lääkäri määrää vaikka tuntuisikin jo että pärjää ilman. Siinä on kuitenkin niin paljon asioita minkä takia keppejä käytetään ja itse kävely on vain yksi niistä. Toipumisen, vamma alueen normalisoitumisen ja mahdollisimman hyvän tuloksen saavuttamiseksi niitä keppejä käytetään.. Mielummin hoitaa kerralla kuntoon eikä aiheuta itse omalla huolimattomuudellaan uutta leikkausta. Mutta enhän tiedä kauanko keppejä määrättiin sinun tapauksessa

    Äänestä

  • joope kirjoitti:

    Kannattaa niitä keppejä kumminkin käyttää sen aikaa mitä lääkäri määrää vaikka tuntuisikin jo että pärjää ilman. Siinä on kuitenkin niin paljon asioita minkä takia keppejä käytetään ja itse kävely on vain yksi niistä. Toipumisen, vamma alueen normalisoitumisen ja mahdollisimman hyvän tuloksen saavuttamiseksi niitä keppejä käytetään.. Mielummin hoitaa kerralla kuntoon eikä aiheuta itse omalla huolimattomuudellaan uutta leikkausta. Mutta enhän tiedä kauanko keppejä määrättiin sinun tapauksessa

    jos minua tarkoitit niin sanottiin että kävellä saa heti kun siltä tuntuu. tosin kaksi päivää oli täyden painon varaus kielto. ja eilen kun olin koko päivän ratsastus kisoja katsomassa otin ne mukaan. ihan varuksi ja sit kun rupes tuntuun niin niihin nojailin.

    Äänestä

  • tyttö kirjoitti:

    jos minua tarkoitit niin sanottiin että kävellä saa heti kun siltä tuntuu. tosin kaksi päivää oli täyden painon varaus kielto. ja eilen kun olin koko päivän ratsastus kisoja katsomassa otin ne mukaan. ihan varuksi ja sit kun rupes tuntuun niin niihin nojailin.

    tarkoitin yleisesti vaan että kannattaa noudattaa lääkärin suosituksia ja ohjeita näissä asioissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei kipuja kirjoitti:

Mulla tänään korjattiin revennyt kierukka ja polvi on turvonnut, mutta ei yhtään kipuja ole ollut..
Olenko vain onnekas vai onko kipuja odotettavissa vielä? ( toivottavasti ei)
Polvi tuntuu kyllä kylmältä, onko se normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu