Meillä noin seitsemän vuotta vanha 162m² Designtalo. Projektin loppuvaiheessa suorittivat venttiilien säädön ja ilmamäärien mittauksen. Kaikki samoille litramäärille suunnitellut tulojen venttiilit ovat yhtä monta kierrosta (viisi) auki, riippumatta siitä missä kohtaa kanavistoa tuloventtiili sijaitsee. IV-koneena Enerventin Pingviini joka kuluttaa rajulla kädellä puhaltimien laakereita. Suunnitelman mukaiset ilmamäärät ovat -64l ja 58l. Mittauspöytäkirjan mukaan mittaustulokset ovat suunnitelman mukaiset Pingviinin käydessä 54% teholla. Viime kevättalvella järjestelmän talteenottokyky heikkeni merkittävästi. Jälkivastus napsahtaa lämmittämään jo parilla pakkasasteella tuloilman pyynnin ollessa 18 ja talon poistolämpötila on n. 23. Suodattimia olen vaihdellut 4-5 kertaa vuodessa.
Joulukuussa 2019 tilasin kanaviston nuohouksen, desifioinnin ja koneen puhdistuksen. Venttiilit takaisin samoille paikoille, samoilla asetuksilla ja kone samoilla säädöillä. Yllätys oli, kun ilmamääriksi ei saatu kuin n. 1/3 Designtalon mittauspöytäkirjan arvoista. Mittalaite oli sama malli LV110 kuin Designtalon mittauksissa. Nuohousfirmaa ihmetytti Designtalon mittauspöytäkirjan tulosten desimaalitarkkuus, koska heidän samalla mittalaitteella ei desimaalitartkkuutta voi saada. Jotta haluttuihin litramääriin samoilla venttiilisäädöillä päästiin, täytyi koneen teho nostaa 70 prosenttiin. Tämä on meidän tapauksessa sama kuin tehostustila, ja aiheuttaa asuintiloihin melkoisen metelin ja myös koneen ääni voimistui ja kulkeutuu kanavistoa pitkin.
Viikon päästä nuohousfirmalta tuli toinen porukka tekemään samat mittaukset saman mallisella, mutta eri laitteella. Lopputulos oli sama. Lopputulos oli kahden eri porukan käynnin jälkeen, että missään tapauksessa tällä koneella, kanavistolla (160 runko ja tulot 125) ja venttiilien säädöllä ei ole ollut mahdollista saada mitattua niitä ilmamääriä mitä Designtalo on mitannut alkuperäiseen mittauspöytäkirjaan. Liekö ollut tavoitteena saada pidettyä ilmanvaihdon melutaso siedettävissä rajoissa, ilmamäärien kustannuksella.
Onko kenelläkään muulla kokemuksia Designtalon ilmanvaihdosta? Onko tullut yllätyksiä ilmamäärien suhteen myöhemmissä mittauksissa? Oletteko joutuneet tekemään isoja remontteja tai vaihtamaan jopa iv-konetta? Onko Designtalo kantanut mistään mitään vastuuta? Voisiko joku ystävällisesti kokeilla, että onko omassa talossaan makuuhuoneiden venttiilit "sattumalta" myös viisi kierrosta auki?
Nuohousfirma yritti ehdottaa Designtalon kanssa yhteistä tutkimusta ongelman ratkaisemiseksi, mutta Designtaloa ei kiinnosta mikään kun lopputarkastuksesta on yli vuosi. Ensi viikolla on tulossa ulkopuolinen yritys tutkimaan ja dokumentoimaan asiaa. Kai tässä mahdollisia ratkaisuja ovat kanaviston rikkoutuminen (rakenne- tai rakennusvirhe), vika iv-koneessa tai virheellinen mittauspöytäkirja. Kiinnostaisi "kuulla" millaisilla säädöillä ja mittaustuloksilla ihmisillä nämä Designtalot "toimii".
Designtalon ilmanvaihto
Anonyymi
1
292
Vastaukset 1
- Anonyymi
Meillä 2014 valmistunut Design. Ilmeisesti Enerventin koneissa oli niin paljon vikoja, että Designtalo vaihtoi 2014 ilmanvaihtokoneet Valloxeihin. Meillä toiminut hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161366
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r132697- 70666
- 67616
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.100499Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e98470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468- 34467
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 52413
- 42410