Onneksi on nykyaika

Anonyymi

Nykyisin on helpompi olla kirjailijanalku. Ennen ei ollut. Onneksi ajat ovat tässä suhteessa muuttuneet. Saattoi kuulla sanottavan, näytä käsikirjoitusta. Kun menit näyttämään käsikirjoitusta sait kuulla monesti kunniasi.
Ensimmäisenä tekstisi lukija veti ensin paljon ilmaa keuhkoihinsa. Yllättäen hän alkoi raivoamaan. Raivoaminen säikäytti usein aloittelevat kirjoittajat. Sitä seurannut palauteryöppy meni ohi, koska yllättävä raivoaminen vei huomion.
Tulee mieleen Hämeenlinnassa pidetty kirjoittajakurssi. Runoilija ja lehtimies vetivät yhdessä kirjoittajakurssia. Lehtimies oli valinnut luettavaksi jonkun erootisen pätkän kertomuksesta. Sen jälken hän kyseli siitä.
Koska olen suorasanainen , niin sanoin tarinan olevan tarkoitushakuinen ja jokaisessa miestenlehdessä julkaistiin samanlaista. Seurauksena meinasin lentää kurssilta ulos. Runoilija pelasti minut. Hän lähetti jonkun perääni ja sanoi: Poikaa ei heitetä ulos kurssilta. Hän on kurssimaksun maksanut.
Nykyisin osataan lähestyä kirjailijanalkua rauhallisesti. Voidaan sanoa: Hei, voisit mahdollisesti tehdä tämän näin ja näin? Tuossa on korjattavaa. Yes nykyaika.

20

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se Manu horisee?
      Meinaatko että maailmanlopuntehtaasta tulee joku kulttiasemasta nauttiva klassikko?
      Muutenkin tätä kioskikirjallisuutta julkaistaan nykyään liikaa.
      Ennen sentään niillekin oli omat liikkeet, missä niitä myytiin ja joista ko "kirjallisuuden" nimityskin tulee.
      Kunnon kustantamot eivät sitä roskaa riesakseen huolineet.

    • Anonyymi

      Mikä on kioskikirjallisuudessa huonoa?

    • Anonyymi

      Tuo roskittelu on jo aikansa elänyt ilmiö. Onneksi siitä sanasta on jo päästy yli.

      • Anonyymi

        Puolusteletko Manu kirjallista "nerouttasi"?
        EIpä siinä kioskikirjallisuudessa sinänsä ole mitään huonoa, kaikelle ja kaikella on paikkansa.
        Vastaavaa taidettahan television puolella puhutaan hömppäviihteenä. eli sinänsä viihdyttävänä muttei mitenkään taiteellisena eikä taidokkaana tuotoksena.
        Aikanaanhan joskus 80-luvulla mm. oli tällainen Taistelija-sarja, mihin kirjoittelivat monet kirjailijat ja "kirjailijat", useimmat salanimellä. Toi kait rahaa taskuun, mutta taso ei ollut mitenkään häikäisevä. Vetosi lähinnä lapsiin, mitä olin itsekin vielä tuolloin.
        Kunhan tällainen kioskikirjoittelija vain ei pidä itseään minään Dostojevskin tm tasoisena oikeana kirjailijana.
        Mutta no, Adlibrikseen voi saada pokkariversioita omista hengentuotteistaan, omakustanteena ainakin jos ei kustantamoiden kautta.
        Mutta miten on Manu, meinaatko tosiaan, että Maailmanlopuntehdas ottaa tuulta siipiensä alle?
        Ei se vielä tuotoksesta mestariteosta tee, jos vaikka muija ja muut läheiset sitä hehkuttaisivatkin.


    • Anonyymi

      Vinkkejä aloittelijoille: Romaani on öljyvärityö , novelli on akvarelli. Runo on kiiltokuva. Pahnan pohjimmaisena on proosaruno ts. tajunnanvirtaa, mikä on kanavatyö ja joutaa takan sytykkeeksi. Romaanista ja novellista voi saada fyffeä, kiltsikoita on kiva vaihdella.

    • Anonyymi

      Taisi manulla mennä jauhot suuhun..?
      Ei muuta kuin silppuriin tai sytykkeeksi.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista olen itse kirjoittanut ns runoja pikkupennusta
      saakka.
      Harmi kun ne "runovihkot" on hävinneet aikain saatossa.
      Muistan kyllä ensimmäisen ns runoni jonka kirjoitin
      olin silloin 10v

      "Likaviemärit
      laskevat veteen
      kaikkea paskaa.
      Tuuli nousee
      ajaudun maihin".

    • Anonyymi

      En ole koskaan innostunut Dostojevskista.

      • Anonyymi

        No sillä ei ole mitään merkitystä, oletko kiinnostunut vai et.
        Dostojevskia nyt kuitenkin pidetään kiinnostuksestasi tai sen puutteesta huolimatta yhtenä parhaimpana kirjailijana.
        Ja mitä näitä muita kirjailijoita, eri genressä tietenkin, onkaan.
        Stephen King(kauhu) on yksi suosituimmista ja lahjakkaimmista nykykirjailijoista.
        J.R.R. Tolkien jne.
        Ymmärrät silti pointtini. Tai sitten et, samapa tuo.
        Ei muuta kuin pysyttele vain omassa "kastissasi".


      • Anonyymi

        Niin ja tietty suomalaisista mm. Väinö Linna tai Mika Waltari.
        Toki oman aikakausiensa kirjailijoita, mutta silti sinne samaan tasoon on matkaa. Eräillä..


    • Anonyymi

      Ennen vanhuutta kirjailijan alut olivat aina lupaavia.

      • Anonyymi

        Kyllä.
        Mutta eiköhän nuo edellämainitut esimerkkikirjailijat olleet jo ihan muuta kuin "kirjailijanalkuja"?
        Heitä vähättelemällä ei oikeat alut tule paremmiksi, se on vain maailmanlopuntehtaan öyhöttämistouhua.


    • Anonyymi

      Voi voi Manu.
      Ymmärsit kai sentäs "vihjeen".

    • Anonyymi

      kuulosta siltä että kaikki teksti minkä lavallinen lukija ymmärtää ilman sivistyssanakirjaa on "hömppäviihdettä."
      mistä teitä Nobel kirjailijoita on pidetty kun ei ole näkynyt sitten franssun?

      • Anonyymi

        Vai että pätkäytit sitten tuollaisen kommentin.. Maailmanlopuntehtailtua puolustelua?
        Kapea sullakin on maailmankatsomus, jos heti väännät asian noin päin, että muka fiksu teksti tarvitsee taviksen käsissä sanakirjan..
        Ja tekeekö se näistä tusinakirjoittelijoista jotenkin parempia, kun viimeisin ja, yllätys yllätys, ainoa suomalainen kirjallisuuden Nobelin voittanut kirjailija on F.E.Sillanpää?
        Älä nyt kuitenkaan masennu, kyllä sinunkin kirjoittelustasi joku tykkää. Ihan varmasti.
        Ja sitä ymmärtää ihan varmasti kaikki ilman sivistyssanakirjaa. Ihan oikeasti.


    • Anonyymi

      Vai niin. Entäs se, kun kustannustoimittajat sanovat suoraan, että käsiksiä ei enää kannata kustantamoihin lähetellä. Kirjoita mieluummin Twitteriin niin me löydämme ehkä sinut. Tai julkaise omakustanteena.

      Oi aikoja oi tapoja.

      • Anonyymi

        Onko tosiaan noin ?????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tosiaan noin ?????

        Tuli kuultua ihan livenä...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuli kuultua ihan livenä...

        Tämä on kieltämättä aika radikaali näkökulma, jos jossakin kustantamossa ajatellaan näin. Satutko muistamaan kuka sanoi ja missä? Kaivelisin tätä mielelläni vähän syvemmin.


      • Anonyymi
        QotD kirjoitti:

        Tämä on kieltämättä aika radikaali näkökulma, jos jossakin kustantamossa ajatellaan näin. Satutko muistamaan kuka sanoi ja missä? Kaivelisin tätä mielelläni vähän syvemmin.

        Neljä kustannustoimittajaa, jotka kaikki sanoivat suoraan, että "pinoista" löytyy enää äärettömän harvoin esikoiskirjaa. Lähes kaikki uudet tulevat muuta kautta. Ja omakustanteita suosittelivat lähes yhteen ääneen myös.

        Akateemisen kirjakaupan tilaisuudessa tapahtui. Olin itsekin aika ällikältä lyöty...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      150
      4877
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      76
      2080
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1983
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe