Nyt olis kertakaikkiaan hyvä mahdollisuus Karstulan kunnalla saada edes osa Honkarakeen toimintaan sijoittamistaan euroista takaisin kun ottaisivat sen koulun hongalta avaimet käteen periaatteella . Kuntahan on avustanut honkaa huimilla summilla kuten tämä halli mikä tuli nyt viimeksi siihen kentälle.
Ja siinähän tulis töitä paikkakuntalaisille ja kunta saisi vero lantit työntelkijöiltä jäämään omaan pitäjään.
Mutta eihän se tietenkään niin mene vaan tekijä pitää olla ilman muuta muualta ja varmaan pohjanmaalta , nehän ne karstulaa asuu. Tekevät jonkunlaisen kopperon ja häipyvät vähin äänin ja jälkeen ei jää kuin huonosti tehty rakennus ja höyryävät paskakasat
Ei siinä muuten ollut hometta tippaakaan tuossa entisessäkään koulurakennuksessa , siitä olis tullut erittäin hyvä pienellä pintaremontilla sisältäpäin.
Mikä lie sen vouhotuksen sai aikaan että nyt pitää saada uusi koulu vaikka velkaa tulee rutkasti.
Mikäs kenttä on muuten siinä Heavytranssia vastapäätä näkyy olevan pinta kuorittu ja kantoja hieman putsattu pois , jonkun kaivuri siinä näkyy olevan aisa suorana tais olla peräti koppelo se kone. Vai onko siinä taas kunnasta päin petattu joku homma jollekkin " ruskeakieliselle " ainakin maansiirtohommain osalta , Karstulassa tällainen toiminta ei ole mitään uutta siellä nimittäin liikkuu sen sortin urakoitsijoita ja on ollut jo kautta aikain . Ja kunnan päättäjillehän se sopii kuin " pieksu paskaan "
Asiaa koulun kulmilta ?
Anonyymi
3
145
Vastaukset
- Anonyymi
Satsataan nyt kunnolla konkurssin edellä, viälä kerkee..
- Anonyymi
Hongan hinnoissa on sitä kuulua lapinlisää aivan liikaa, vaikka karstuset tekisivät silti se tulee kunnalle kalliimaksi. Honka on hyötynyt kunnalta saamistaan erimuotoisista tukiloista jo aivan tarpeeksi. Honka osaa hinnoittelun. Miksi Hongan henkilökuntakin ostaa mökkinsä muilta valmistajilta, olisiko syynä hinta.
- Anonyymi
Lainoo otetaan rutkasti vielä ku ennättää, leppuutettaan siipiä sitte ku kone sakkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15520124Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546118SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm754160"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593