Miten voi sairastua syömishäiriöön?

Anonyymi

Miten voi sairastua syömishäiriöön
Oon 13v ja 157cm ja painan 65kg
Joten oonko ylipainonen? Ja mun kaveri on jotain 166cm ja seki on 13 v. Ja painaa suunnilleen 45kg AUTTAKAA!!

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä kasvat vielä pituutta, älä hyvä lapsi ala terveyttäsi tärväämään laihduttamalla
      tai sairatuttamalla itsesi. Järkeä päähän nyt !
      Älä pilaa elämääsi ja tulevaisuuttasi. Terveyden menettäminen ei ole leikin asia.
      Sinun täytyy tulevaisuudessa olla työkykyinen, elättää itsesi,
      miten sen sairaana teet ? Järkiinny lapsukainen.

    • Voi pieni lapsi🥰 Sä et tiedä missä helvetissä me syömishäiriöiset eletään! Kukaan sairastunut tuskin on halunnut tätä! Haluatko rikkoa perheen, menettää ystävät, jäädä luokalle, saada pysyviä sisäelinvaurioita, ehkä jopa menettää mahdollisuudet lapsiin, kitua osastolla kesälomat ja miettiä joka hetki mitä saa ja mitä pitää tehdä!? Mä voin sanoa että et! nyt unohat tommoset jutut ja jos ei muuta niin kerro vanhemmille

    • Anonyymi

      Tärkeintä on säännölliset ateriat ja ateriarytmit. Jos niitä noudattaa, niin kaikki hyvin.

    • Hei!

      Me kaikki ihmiset ollaan luonnostaan eri kokoisia ja eri mallisia. Vaa'an lukema ei ole hyvä hyvinvoinnin ja terveyden mittari, vaan ihan muut seikat.

      Vitsi kun kouluissa opetettaisiin enemmän asioita kehojen yksilöllisyydestä, ja somessa olisi kaikenlaisia kehoja😢.

      Syömishäiriö on vakava mielenterveyden ongelma, joten sitä ei kannata toivoa itselleen. Syömishäiriöistä toipuminen kestää monta vuotta, ja tuona aikana muu elämä usein kärsii pahasti.

      Jos sulla on haasteita kehonkuvan ja syömisen kanssa, voit aina ottaa yhteyttä meihin. Jeesitään sua mielellään. Laita vaikka instan kautta viestiä tms. Voimia sulle!

      Kirsi, Syömishäiriöliitto

      https://syomishairioliitto.fi/
      insta: @syomishairioliitto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      271
      4687
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe