Vesi vietnamissa

Heippa, onko turvallista esim.pestä hampaat hana vedellä tai pestä kasvikset sillä? En haluaisi tuhlata "kallista pullovettä" ja kuormittaa ympäristöä mutta en myöskään haluaisi sairastua jos käytän hana vettä ruuanlaittoon ja hampaiden pesuun?
71768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voit pestä kasviksesi hana-vedellä muttakuivaa hyvin ennen-kuin laitat kalsarit jalkaasi.

Äänestä

Pullovesi niin halpaa siellä että kannatkaako pilata loma muutaman tongin vuoksi. Miksi pitää itse kokata kun Vietnamissa mikään ei maksa mitään.

Äänestä

Huoneeseen yleensa kuuluu pari pulloa vetta per pv. Huoneessa on yleensa vedekeitin. Hanavetta vaan keittelet ja taytat pullot silla = ei ongemia ja ei maksa mitaan. Voit myos ottaa mukaan 220V -1400W vedenkeitin kierukan, kuten mulla on. Niita saa ainakin Tallinnan keskustorilta hintaan 3 egea. Ovat "Made in CCP" ja toimii! Silla keitaa katevasti myos soppavedet. PS. Mulle pelkka hampaiden pesu hanavedella ei ole aiheuttanut koskaan mitaan ongelmaa missaan pain maailmaa.

Äänestä

PS. Vietnamissa on Maailman paras pikakahvi! Vahvaa mutta ei kitkera. Tulee pienissa puna-musta pusseissa. Sekoittuu heti veteen. Big-C kaupoissa saa ison paketin 64000VND (about 2,20e). Tais olla 100 annosta. Suosittelen! Muuten eivat osaa tehda eika nauttia kahvia oikein - juovat sormustin kupeista kylmana!? Maito/kerma allottavan imelaa tokottia purkista. Panevat valmiiksi kuppiin. Yok...

Äänestä
  • Tuolla kahvilla tarkoitat G7 mustaa pikakahvia? Se on itse asiassa aika saman makuista kuin Lidlin Bellarom "strong mocha blend", eli kyllä Suomestakin saa aika hyvää pikakahvia.
    No matkalaukussa tulee mukana muutama paketti G7:aa joten kohta pääsee tekemään sokkotestiä Lidlin kahviin verraten.

    Äänestä

Kiitos tiedosta! Olen juonut Bellaroom "tavallista", ei mieleinen. Maistan "Strong" versiota kokeeksi kun G7n loppuu.

Äänestä

Tiedoksi kahvin ystaville; Kirjoitin G7 valmistajalle saako, ja jos saa niin mista, ko kahvia Thaimaassa.

Vastaus tuli heti; TOPS Supermarket myy.
Seka monet yksityiset "Gourmet" kaupat.

Menin tanaan TOPS kauppaan ja olihan siella samaa, mustaa ja vahvaa, G7 pikkupusseissa. 15kpl boxi maksoi 63THB eli alle 2.00Euroa. Kalliimpaa kuin Vietnamissa mutta silti OK. Nyt ei tarvitse menna Vietnamiin :-)

Ostin myos Malesian pikakahvia testiin kun sai "2 purkkia yhden hinnalla" - yht 149THB - 5egee.
Ei hyvaa, yhta kitkeraa kuin Nestlen myrkky...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Heippa, onko turvallista esim.pestä hampaat hana vedellä tai pestä kasvikset sillä? En haluaisi tuhlata "kallista pullovettä" ja kuormittaa ympäristöä mutta en myöskään haluaisi sairastua jos käytän hana vettä ruuanlaittoon ja hampaiden pesuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu