nelonen päättötodistuksessa

eli nelonen fysiikasta kun en jaksanut aikoinaan kokeeseen mennä.ei tullut uusittua koetta ja siellä se vielä on.kyse on siis valinnaisesta kurssista?onko tällä nelosella jotain vaikutuksia?vai annanko vain olla sen siellä
111564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siis se riippuu siitä että montako kurssia sulla on....en muista miten se tarkalleen meni, mut olisko ollu niin että jos sulla on esim 4 kurssia ja yks on nelonen niin sit se ei haittaa....viisaammat tarkentakoot.

Äänestä

Elikkä sulla on se fysiikka siellä valinnaisena?
Mun käsitteekseni yx kurssi fysiikasta ja yx kemiasta on pakollisia,ja jos niitä ei oo ottanu enempää ku yhden kurssin ,ni se EI missään nimessä saa olla nelonen.
Mees kuule nopeesti juttelee luokanvalvojas tai opon kans....

Äänestä
  • fysiikka valinnainen ja takana on 2 muuta fysiikan kurssia suoritettuna

    Äänestä

meille on ainakin sanottu, et pakollisista aineista täytyy olla ensimmäinen ja viiminen PAKOLLINEN kurssi hyväksyttyjä...
et jos se on valinnainen kurssi, ni ei hätää!!

Äänestä
  • Mulle jäi b-ruotsiin kahen viimisen kurssin numeroks 4. Onneks olin käyny ekana vuonna jonkun ruotsin palikkakurssin, muuten olisin joutunu nostamaan jomman kumman numeroista.

    Äänestä

Jos sulla on vain se yksi kurssi fysiikasta,
ni se ei saa olla nelonen.Joudut menee tekee sen kokeen hyväksytysti tai et saa päättötodistusta.

Mutta jos sulla on vaik pari kurssii fyssaa,ja toisesta on vaik vitonen,ni sit ei oo hätää.
Mee juttelee heti opettajille!!!

Äänestä
  • eikös valinnaisissa kursseissa saa olla mitä vaan nmeroita vaikka olis kolmonen..kunhan 75kurssia tulee...

    Äänestä

  • god damet kirjoitti:

    eikös valinnaisissa kursseissa saa olla mitä vaan nmeroita vaikka olis kolmonen..kunhan 75kurssia tulee...

    jep

    Äänestä

  • jari-esa kirjoitti:

    jep

    vittu arvasin tän!!:D yritän vaa selvittää meijän YHTEIST ongelmaa..mop

    Äänestä

Elikkä, sulla saa olla nelonen toikkarissa, jos se ei ole kirjoitettava aine

Äänestä

Valtakunnallisten ohjeiden mukaan päättöarvosanan saa, jos vähintään kaksi kolmasosaa pakollisista ja syventävistä kursseista on hyväksytysti suoritettu. Siis selkokielellä: jos sinulla on 1 tai 2 kurssia, pitää niistä olla molemmista vähintään arvosana 5: jos sinulla on vähintään 3 kurssia: saa jäädä yksi nelonen; jos sinulla on vähintään 6 kurssia, kaksi nelosta saa olla.
Lisäksi voi olla vielä joitain koulukohtaisia määräyksiä esim. viimeisen kurssin numerosta.

Päättötodistusta ei saa, mikäli jostain aineesta ei saa päättöarvosanaa.
Siispä ota yhteyttä oman koulun opinto-ohjaajaan tai omaan ryhmänohjaajaasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


. . . .. ,,,, kirjoitti:

eli nelonen fysiikasta kun en jaksanut aikoinaan kokeeseen mennä.ei tullut uusittua koetta ja siellä se vielä on.kyse on siis valinnaisesta kurssista?onko tällä nelosella jotain vaikutuksia?vai annanko vain olla sen siellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu