Hankkisi sellaiset, että olisi helpompaa mattojenpesut vanhuudessa.
Tuonne ulkorakennuksen lämmin osaan ne asetettaisiin ja kuivauskone tietty myös.
Mikä olisi hyvät mattopesukoneet
21
86
Vastaukset
- Anonyymi
24 pesula, 19€ kolmen keskisuuden maton pesu, puolituntia
ja lähes kuivana takaisin, 4€ vuorokauden kuivaus kuivauskaapissa
njjjj- Anonyymi
Räsymatto ko vai mikä?
- Anonyymi
24 pesula, 19€ kolmen keskisuuden maton pesu, puolituntia
ja lähes kuivana takaisin, 4€ vuorokauden kuivaus kuivauskaapissa
njjjj- Anonyymi
Njjjj, Thaimaalainen"matonpesukone" on kaikkein paras.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Njjjj, Thaimaalainen"matonpesukone" on kaikkein paras.
Thaimaalainen tiskikonekin hyvä ja pölyn ja imuri.
Mutta thaimaalainen lypsykone, sen joutuisi oikeasti päivittämään navetassa manuaalisesti, eikä sittenkään korvaisi automatisoituja lypsykoneita. Paitsi jos peräkamarin kaalepilla olisi vaan pari kolme lehmää, ne thaimaalainen pystyisi hoitamaan.
- Anonyymi
Pesula on tosiaan hyvä ratkaisu ja edullinen. En ostaisi nurkkiini konetta vain mattoja varten. Monia mattoja ei saa koneessa pestäkään vaan ne on pestävä ja kuivattava vaakatasossa tai sitten kemiallinen pesu. Luulenpa, että useimmat matot eivät kestä rummutusta kudoksen ja ulkonäön (esim. värien) kärsimättä.
Vaakataso kuivatus säilyttää muodon, reunat eivät veny.
Moni pesula noutaa ja tuo pyykin ja matot noin 10-15 euron lisämaksulla.- Anonyymi
Samaa mieltä, on turhaa hankkia kalliita laitteita kotiin, jos edes on kotiin soveltuvaa mallia saatavana. Matot pesuun kotoa hakien ja puhtaat matot kotiin tuoden, se kaikkein kätevintä, eikä edes kallista.
- Anonyymi
Aina todella puhtaat matot halutessaan kuivurista lattialle, kun haluaa
- Anonyymi
Kuule, et sinä sitten vanhana jaksa niitä mattoja kanniskella ulkohuoneeseen, saatikka nostella märkiä mattoja koneesta toiseen.
Osta jo nyt mattojen/ tekstiilien huoltoon tarkoitettu pesuri, niitä on monenlaisia ja eri hintaluokissa. Varmaankin paikkakuntasi kodinkonekauppias voi auttaa valitsemaan sen parhaimman.
Hytinäx1 - Anonyymi
Nimenmukaiset matonpesukoneet maksavat 7000 - 10 000 euroa. Niissä ei ole kuivausominaisuutta. Mutta hyvä linkous.
Painehuuhtelulaitteet, joilla mattoja voi pestä vaikka paikallaan, maksavat alkaen 600 euroa (hyvä). Tosin vaatii hieman voimaa ja tekniikkaa.- Anonyymi
Mitä on nimenmukaiset"?
- Anonyymi
Ei tule niin hyvin kuin pesukone essa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä on nimenmukaiset"?
Nimenmukainen tarkoittaa raskasta pyykkiä, kuten isoja mattoja. NS ammattikoneet joita käyttää siivousliikkeet moppiensa ja muiden pesuihin.
- Anonyymi
Ostan matot tarjouksesta halvalla. Kun likaantuu, niin rullaan roskiin ja tilaan uudet tilalle.
- Anonyymi
Ajattelitko laakapesukonetta vai rumpu ja minkälainen kuivauskone? Siinä se "älykäs" yli kuusikymppinen kyselee "järkeviä". Matu näytät muutenkin olevan, eikä järki muutenkaan loista.
- Anonyymi
Kauppakeskuksissa alkanut olemaan noita matonpesukoneitakin,,matto koneeseen ja asioimaan siksi aikaa,,lähtiessään ottaa kuivan maton mukaansa. Helppoa.
Tai kaikkein helpointa.- Anonyymi
No en kyllä ostoksille lähtiessäni ota likasta mattoo mukaani, hei haloo!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No en kyllä ostoksille lähtiessäni ota likasta mattoo mukaani, hei haloo!
No älä sitten, tee kuten hankalimmaksi vaan saat käymään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No älä sitten, tee kuten hankalimmaksi vaan saat käymään?
siis tässä talossani on niin paljon pattoja ettei niitä mihinkään kauppakeskukseen vanha erkkikään ala viemään.
- Anonyymi
Jouluksi aina siivoja tekemään täyssiivouksen. Vain jouluksi.
Sitä ennen vien 6 mattoa pesulaan ja päiväpeitot sekä muutaman pussilakanan.
Kerran vuodessa mulla menee iso summa tähän, mutta nautin ja ennakkosäästän kuukausittain.
Eli noin 350€
Myös auton pesetän, sisältä ja päältä jouluksi >>>120€
Muut siivoukset teen itse. - Anonyymi
Tänään tulee pesulan pojat hakemaan (ilmainen kuljetuspalvelu) 10 mattoa.
Maanantaina tulee siivooja klo 12.00, puhtaat matot tuodaan klo 10.00.
Koko lysti, viimeistä piirtoa myöten siivous, kustantaa 300€.
Asunnon koko 52,5 neliötä, parkettilattiat.
Puhtaaseen kotiin "saan palata" noin klo 16.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1785005Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 341743
- 681741