Miksi komentoriviohjelmista ei pääse mitenkään pois?

Anonyymi

Täytyy sammuttaa komentorivi kokonaan. Esimerkiksi ohjelma Screen. Sen kun avaa, niin siitä ei pääse pois kuin sammuttamalla. Vaikka mitä nappia painaa, niin mitään ei tapahdu.

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kait se enterillä poistuu tai Ctrl C

      • Anonyymi

        Pitäisi olla kaikkiin samat kontrollit, että osaisi käyttää. Kumma ettei Linux ole kehittynyt tämän osalta sitten 60-luvun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisi olla kaikkiin samat kontrollit, että osaisi käyttää. Kumma ettei Linux ole kehittynyt tämän osalta sitten 60-luvun.

        Osaamattomuutta. Ei ole kyllä koskaan haitannut, suunnilleen samat näppäinyhdistelmätkin, kuin win-puolella suuressa osassa ohjelmia. Screen on eräänlainen tab:eilla varustettu terminaali browseri. Siinä pitää siis sulkea terminaaleja, jotta screenin eli "selaimen" saa suljettua. Kun viimeinen terminaali sulkeutuu, screen sulkeutuu. Toisaalta voit detach-komentoja antaa terminaaleille, jolloin voit kytkeytyä niihin esim. joltakin toiselta koneelta. En ole koskaan oikein pitänyt screen-filosofiasta - näppäinkomennot on todellakin opeteltava. Käytän mieluummin byobu:n kautta ja tmux:ia.


    • Anonyymi

      Kirjoittele "screen --help " niin kai se neuvoo miten poistutaan?

    • Anonyymi

      Mikäs pakko on käyttää sellaista ohjelmaa.

    • Anonyymi

      Esimerkkinä ohjemaan screen, jolla saa useita VT100/ANSI-pääteyhteyksiä, löytyy ohjeita
      https://linuxize.com/post/how-to-use-linux-screen/
      Voit tehdä sille myös detach Ctrl a d ja sitten jatkaa (resume) myöhemmin eli reattach screen -r.

      Mitä muita komentoriviohjelmia tarkoitat? Ja mitä nappeja olet painanut?

      • Anonyymi

        En ole nappeja painellut. Napit pistetään suihin.


    • Anonyymi

      Ei minulla ole ongelmaa, sen voi jättää auki ( jos sitä uudelleen tarvii ) sille työpöydälle millä se on ja siirtyä toiselle ( tai kolmannelle tai neljännelle ) työpöydälle tekemään jotain muuta juttua.

    • Anonyymi

      Mitenkä niin ei pääse?

    • Anonyymi

      Ohjeissa Ctrl A ja \.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      69
      4864
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2088
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1354
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      47
      1276
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe