Kokemuksiani Stadiasta

Anonyymi

Tilasin Google Stadian Premiere-editionin syksyllä. Jos joku miettii ostoa niin tässä vähän kokemuksiani.

Ensinnäkin ohjain on laadukkaan tuntuinen, vetää täysin vertoja muihin.

Asennus oli itselläni todella hankala, piti säätää useampi päivä ennen kuin pääsin pelaamaan. Iphonella käyttöönotto ei onnistunut lainkaan, vaan piti lainata Android-puhelinta yhden tietyn aktivointiprosessin vaiheen takia. Ajattelin, että laite olisi plug and play -tyyppinen, mutta vaati Google Home -ja Stadia -sovellusten asentaminen puhelimeen, Lisäksi verkkoyhteyksien säätämistä yms.

Vaikka minulla on 100 Mt nettiyhteys, ei Stadia toiminut lainkaan langattoman verkon kautta. Kone näytti että nopeus on ok, mutta ilmeisesti pelkkä nopeus ei riitä, vaan vaaditaan todella vahvaa singnaalia tms. Ethernetin kautta sain toimimaan ja kaikki testaamani pelit toimi hienosti.

Itse konseptiin en kuitenkaan ole oikein tyytyväinen. Pelikirjasto on onnettoman suppea, pro-tilauksella saa kaksi sattumanvaraista peliä ladattua ilmaiseksi, mutta muuten mitään ilmaista sisältöä ei ole. Lisäksi tuntuu todella tyhmältä ostaa 60 euron hintaisia pelejä, jotka mahdollisesti seuraavassa kuussa tulevat ilmaiseksi ladattavaksi. Kun pelien kokonaismäärä on niin vähäinen, on se jopa aika todennäköistä. Uusien pelien julkaisutahti on tuskallisen hidas. Koko Stadian julkaisun jälkeen on tullut vain pari uutta peliä julkisuuteen, joita ei ole edes vielä saatavilla. Ilmaisia pro-pelejä ilmeisesti tulee vain 2/kk, jolloin myös edellisen kuukauden kaksi peliä poistuvat (toki aiemmin ladatut pelit säilyvät niillä, jotka ovat ne ehtineet ladata).

Luulin, että pro-tilauksella saisi pelata suurinta osaa peleistä ilmaiseksi, mutta ei. Vain pari peliä kuukaudessa, joista tähän mennessä toinen on aina ollut joku b-luokan julkaisu. Uusista peleistä ei ole tullut mitään tietoa ja muutenkin tuntuu, että koko palvelu on jumahtanut beta-asteelle.

Päätin vaihtaa koko roskan xbox oneen koska:
- Pelikirjastossa yli 1400 peliä vs. Stadian 50
- Game passilla pelattavissa ilmaiseksi lähes 400 peliä vs. Stadian 2 peliä/kk
- Stadia ei toiminut minulla millään muulla laitteella kuin telkkarilla, joten sama olla fyysinen pelikonsoli
- Xbox one all-digital maksoi lähes saman verran mitä Stadia.

Ehkä tulevaisuudessa Stadia tulee olemaan ihan kelpo vaihtoehto, mutta valitettavasti tällä hetkellä ei siitä ole kilpailemaan xboxin tai pleikkarin kanssa.

0

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Puukotus Kajaanissa

        Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
        Kajaani
        59
        1581
      2. Taas henkirikos

        Kuka lienee nyt asialla.
        Ilomantsi
        26
        1214
      3. 85
        1068
      4. Nyt se syksy on sitten alkanut

        Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
        Maailman menoa
        42
        887
      5. Mitä söpö

        Mies mietit?
        Ikävä
        65
        826
      6. Minä en ole koskaan

        Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
        Ikävä
        92
        804
      7. Humalassa autolla ajo.

        Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
        Suomussalmi
        15
        779
      8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

        Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
        Kotimaiset julkkisjuorut
        19
        725
      9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

        Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
        Ikävä
        131
        725
      10. Vähän pitää

        Kiusia ja näyttää
        Ikävä
        116
        691
      11. Suloinen ja herkkä

        Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
        Rakkaus ja rakastaminen
        31
        625
      12. Hurja pako Kuhmossa

        19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
        Kuhmo
        4
        622
      13. Jäljitelmä Birginit

        Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
        Kotimaiset julkkisjuorut
        146
        621
      14. Taidat olla

        Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
        Ikävä
        43
        601
      15. Anteeksi J-mies

        Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
        Ikävä
        76
        583
      16. Minä muistan

        Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
        Ikävä
        45
        580
      17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

        Katseesi on niin lumoava nainen💚.
        Ikävä
        19
        566
      18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

        pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
        Ikävä
        46
        548
      19. Hyvää yötä hurmuri

        Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
        Ikävä
        25
        541
      20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

        Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
        Hyrynsalmi
        17
        487
      Aihe