4x8 gb vai 2x16gb?

Anonyymi

Kysymys 1. Onko käytännön haittaa nopeudessa jos hommaa 8 gigan kampoja 4 kappaletta verrattuna jos hommaisi 2x16 gigan kampaa jolloin emossa jäisi kaksi tyhjää paikkaa?

Kysymys 2.
Entä vaikuttaako nopeuteen tai toimintaan huonosti jos ostan nyt sen yhden 8 gigan kamman ja myöhemmin ostankin 16 gigan kampoja tuon 8 gigan kamman rinnalle?

Rahan ja kiskurihintaisten muistihintojen takia ajattelin jos lähtisi liikkeelle vain yhdellä 8 gigan kammalla ja hommaisin siihen myöhemmin lisää kampoja.

12

2696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin liiasta käyttämuistista on hyötyä tai haittaa ( rahanmenoa tietty )

      • Anonyymi

        Riipuu emosta, mutta jos muistipankit on erilleen ohjatut on nopeempi 4 kpl.


    • Anonyymi

      Sellaisen kysyn kuotenkin josko joku tietäisi varmasti että onko muistit yleensä jotenkin paketteina ostettuna keskenään yhteensopivampia kuin erikseen ostettuna?
      Eli voinko ostaa samalla hertsimäärällä myöhemmin samoja kampoja ja ne ei eroa siitä kun ostaisin ne paketissa?

      • Anonyymi

        Paketeissa kammat on samoja. Myöhemminkin voi ostaa kunhan katsoo, että kaikki tekniset tiedot ovat samoja. Pelittää paremmin kahdella pienemmällä kammalla kuin yhdellä isommalla. Hommasin juuri pari kampaa lisää vuosia vanhaan koneeseen.


    • Anonyymi

      Emon manuaalissa on kerrottu minkätyyppiset ja kokoiset muistit käy ja mihin kampapaikkoihin.

    • Anonyymi

      Useinmiten emolevyissä on muistit kahdessa dataväylässä. Tällöin on eduksi täyttää molempiin väyliin muistikampoja tasamäärät ja parit aina samaa sarjaa/samasta paketista.

      Kalleimmissa emoissa väyliä voi olla neljä, tällöin paras nopeus saadaan kun jokaisessa väylässä on identtiset muistikammat.

      Tavallinen toimistotyöntekijä ei eroa huomaa, pelaaja huomannee kahden väylän ja yhden väylän eron. Kahden ja neljän väylän ero näkyy erikoistapauksissa.

      Tarkemmat emon ohjekirjassa.

      -sp

      • Anonyymi

        veikkaan aloittajalla olevan kaksi väylää.
        väylä1 on dimm sloteihin 1 ja 3
        väylä2 on dimm sloteihin 2 ja 4

        Suosittelen 2*16 sloteihin 1 ja 2.

        -sp


      • Anonyymi

        Tulee taas niin ristiraataisia kommentteja ettei tässä tiedä taaskaan mikä on totta ja mikä ei.
        Jotku sanoo että ei haittaa vaikka olisi erikseen ostettu kunhan muistit on samoja, jotkut sanoo että pitää olla samasta pakasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        veikkaan aloittajalla olevan kaksi väylää.
        väylä1 on dimm sloteihin 1 ja 3
        väylä2 on dimm sloteihin 2 ja 4

        Suosittelen 2*16 sloteihin 1 ja 2.

        -sp

        Tuo nyt vaihtelee. Ei ole kaikissa emoissa samanlailla, vaikka juuri sinun emossa juuri noin olisikin.

        Eli kannattaa tarkistaaa emon ohjekirjasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulee taas niin ristiraataisia kommentteja ettei tässä tiedä taaskaan mikä on totta ja mikä ei.
        Jotku sanoo että ei haittaa vaikka olisi erikseen ostettu kunhan muistit on samoja, jotkut sanoo että pitää olla samasta pakasta.

        Edelleen EMON OHJEESTA löytyy tiedot tähänkin..


    • DDR4 -muistien yhteensopivuus on nykyään varsin hyvä, joten voi sekoittaa ja hankkia muisteja eri aikaan, kunhan nopeusarvot taajuus ja ajoitukset ovat ainakin suunnilleen samoja.

      Kaksi/neljäkanavaisen muistiväylän nopeuserot yksinkertaiseen verrattuna ovat mitattavissa, mutta eivät huomattavissa. Poikkeus on integroitu näytönohjain, jonka muistiohjain käyttää järjestelmämuistia. Tällöin monikanavaisella käyttömuistilla on todella huomattava nopeusetu, kymmeniä prosentteja lisää graafiseen suorituskykyyn peleissä ja vastaavissa voimakkaasti näytönohjaimen muistia käyttävissä sovelluksissa.

    • Anonyymi

      Asiapa on nyt selvä, ostin sittenkin kerralla parina 2x8 gigaa eli 16 gigaa ja ostin nopeammat kuin oli alunperin tarkoitus, ostin 3200MHz.
      Jos ei toimi niin saan palauttaa.

      Kiitosta vinkeistä kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe