Mitä teen kanilleni

Anonyymi

Heippa! Minulla on reilu vuotias uros kani. Se saa elää huoneessani vapaana ja sillä on heinää ja kaikki asiat ovat kunnossa. Silti se vaikuttaa masentuneelta, istuu nurkissa päivät ja on tosi poissaoleva. Kani kaveria en saa sille koska vanhemmilla menee nyt jo hermo kaniin. Toivon kanin parasta ja että se on onnellinen ja olen harkinnut sen myymistä kotiin, jossa sille olisi kaveri. Mitä teistä pitäisi tehdä? Kiitos jo valmiiksi vastanneille!

4

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko sen kanssa siellä? Onko sillä leluja? Saako se herkkuja?

    • Anonyymi

      Kani saattaa olla kipeä. Jos kani pysyy pitkiä aikoja samassa asennossa tai, vaikka katsoo siristävillä silmillä "kipukatseella" saattaa se olla siis kipeä. Muussa tapauksessa rapsutele sitä, anna sille huomiota, leluja, herkkuja yms. Jos mikään ei auta käänny eläinlääkärin puoleen.

    • Anonyymi

      Jos et saa sille kaveria niin kannattaa ehdottomasti etsiä kanille uusi koti. Kani olisi onnellisempi jos sillä olisi tyttökaveri. Uros kannattaa kuitenkin leikkauttaa.
      Hyvä, että ajattelet kanin parasta.

    • Anonyymi

      Onko poikasesta asti ollut tuollainen vai muuttunut pikkuhiljaa apaattiseksi?

      Syökö, papanoiko ja juoko normaalisti? Kanin kuuluisi syödä heinää itsensä kokoinen kasa päivässä.

      Kannattaa hommata kanille aktivointi pelejä ja touhuta sen kanssa. Voit esm. Opettaa sille temppuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9544
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      41
      5184
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4923
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      200
      3780
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3243
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      43
      3069
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2896
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2563
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      68
      2454
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2383
    Aihe