Ja aivan heti taas vaihdon jälkeen. Ja asiakas se vaan maksaa kalliisti.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/0565ef46-e1e8-41fa-b015-c4359e287e30
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/0565ef46-e1e8-41fa-b015-c4359e287e30
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
VW arki on kovaa, jos ei parempaan ole varaa, kandee kulkee bussilla.
Joo, lainaus IL:n tekstistä:
*Ostaja ilmoitti vielä, että jakoketju oli uusittu puoli vuotta ennen kaupan solmimista edellisen omistajan aikana. Myyjäliike ei ollut tätä tiennyt eikä autoa oltu liikkeen mukaan markkinoitu tällä tiedolla. Liike siirsi vastuun siltä osin jakoketjun korjanneen korjaamon vastuulle.*
Ei kai se myyjäliike ole vastuussa ketjun katkeamisesta, vastuuhan kuuluu ketjun vaihtaneelle huoltoliikkeelle ja onko käytetty alkuperäisosia vai halpoja tarvikkeita?, onko vaihtotyölle annettu takuuta?
Lienee tehty se halvin harakirikorjaus, jossa vaihdetaan vain ketju, mutta jää vanhat rattaat. Ihme kun kesti edes 6kk.
Korjaukset+jatkuu,+asiakkaat+makselee+tyyppiviat,+tätä+on+vastaantulot+tänäänkin+:)
https://www.vagarena.fi/index.php?topic=6771.6360
Mulle+antoivat+kaasu+1.4+TSI:lle+Kcaaralla+arvioksi+1900€+ketjunvaihdosta.+Vähän+ajan+kuluttua+automyyjä+soitti+ja+sanoi,+että+hälle+lupasivat+1700€.
Kun+ilmotin+niille,+että+"pankaa+auto+nippuun,+täälä+sille+ei+tehä+mitään",+niin+siitä+puoli+tuntia+ja+autolikkeen+myyjä+soitti,+että+Kcaara+oli+soittanut+taas+ja+hinta+olikin+laskenut+700€,+mutta+ei+sisältäisi+VVT+-pyörän+vaihtoa.
Mentiin+toiselle+firmalle+tekemään+remontti+ja+kaikkineen+himmeileineen+ja+nesteineen+tuli+1050€+hintaa+tuolle+ketjunvaihdolle.
Mielestäni+härskiä+kusetusta+vetää+asiakkailta+rahat,+vaikka+tehdas+maksaa+osat+ja+työn+KCaaralle+100%
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/salainen-kirje-paljastui-nain-volkswagen-korvaa-jakoketjuvikoja/4d43348f-754f-38d4-bcf7-727405b3a6e3
Autona+siis+3C+passsatti+-10+ja+keppivaihteilla
DSG+7
https://www.vagarena.fi/index.php?topic=1692.2400
Varmaan+oma+henkilökunta+ja++jotku+henkilökunnan+kaverit+ja+kaverin+kaverit+saa+jotain+takuukorjauksia+tai+hyvityksiä,+muut+makselee+ylihintaisia+korjauksia+huoltovapaiden+osien+korjauksista+:)
Auton jakoketju kestää oikeissa autoissa saman kuin moottorikin mutta VW on niitä kuuluisia itäautoja.
Ensimmäinen korjaus on aina uusi ketjun kiristin, se antaa ketjun venyä hieman lisää 😁
Peugeotin THP moottoreissa myös jakopääkorjauksia, mutta niissä ei ketjut veny vaan ketjun muoviset ohjaimet kuluu melko nopeasti ja siksi sututuksen ajoitus menee hieman pieleen. Kuski ei edes itse ongelmaa havaitse, mutta huolto löytää ja korjaa ilmatteeks.
HUH HUH! on teillä kalliit remontit!
miksi ette huolla kulkuneuvojanne itse?
kiristimien kuluminen ei muuten KOSKAAN muuta ajoitusta koska kiristimet ovat aina "löysällä" puolella.
keskeneräisiä autoja markkinoille kertoo uutiset
2008 vuoden auto kyseessä, Tero hölmöilee urakalla.
2008 vuoden auto ja vaikka ketju oli vaihdettu, niin virhe on tehty uskottavammin työssä tai osan laadussa.
Oliko aloittajalla vielä jotain vanhempaa juttua?
Merkillistä on vaan se, että muissa merkeissä jakopää kestää koko moottorin eliniän. Oli sitten kyseessä vaikka kuinka vanha tapaus hyvänsä! 😁😄
Valitettavasti nykyään ei kestä, ketjuja kevennetty lähes joka merkillä kitkojen pienentämiseksi.. Vaihtamaan joutuu ennemmin tai myöhemmin.
Ongelma ilmenee vain volkkarin moottoreissa, taattua itäblok kuraa suoraan wartburgin tehtaalta, liian pehmeitä metalleja käyttää vw joka tekee katteet autoja korjaamalla, myyntikattet on miinuksella. Näin.
Mersun moottorissakin ennen jakoketju oli kaksirivinen, nyt yksirivinen ei kestä enää moottorin ikää.
Volkkarin moottorissa ei enää jakoketju pauku.. Wartburgi voi käyttää nyt omia ketjujaan.
Eipä kestä kuin harvoin. Toyotalla voi kestää kun ne palataan pääosin 150tkm paikkeilla. On ketjuja tosin paukkunut Toyotalla pienemmilläkin kilsoilla.
mäntäremppa jyllää yhä LL
Vanhoja moottoreita edelleen korjaamatta, mutta on jo 10 vuotta noista ennen muutosta. Oliko vielä jotain vanhempaa matskua höpöllä??
D4-D tuo Toyotan klassinen diesel joka ei kestä kun n hädintuskin 100tkm ja iso remppa jokaisessa.
Ikävä muistuttaa Teroa vanhoista ajoista, hihii!!
hhahahhahaha
Vaakkenit ei vaan pelitä, kone ja laatikkoremppaa kokoajan, ruoste syö autoa ja kuskin hermoja.
Toyotalla ajaville niin tuttua ettei viitsitä edes lehdissä kirjoitella kun ne on aina lahonneet nopeasti.
Golfin viitoskoppa oli kaikkien aikojen laaduttomin Golf.
Tuo yksilö on niitä VW:n katastrofaalisen vuosikymmenen tuotoksia. Kiertäkää nuo kaukaa. VW vaipui viime vuosikymmenellä todella alas. Mikään muu merkki ei olisi selvinnyt sellaisesta pohjanoteerauksesta.