Onko kohtalotovereita, joilla hamstringlihasten totaalirepeämä ja ripustettu leikkauksessa takaisin istuinkyhmyyn, miten toipuminen edistynyt ?
Itsellä repesi kaikki lihakset kun liukastuin ja vedin spagaatin, leikattu toissapäivänä, nyt jo ilman keppejä känkkään sisällä.
Kuuden viikon päästä olisi ulkomaan matka, maksettu , eli aion lähteä Espanjaan, saa nähdä miten toipuu.
Hamstring leikkaus
11
10340
Vastaukset
- Anonyymi
Terve!
Leikkauksestasi on jo yli vuosi, niin voisitko kertoa omasta toipumisestasi lyhyesti. Itse juuri nyt epäröin leikkaukseen menemisen ja menemättä jättämättämisen välillä juurikin pitkän leikkauksesta toipumisajan takia. - Anonyymi
Täällä sama juttu edessä, tai mietin että mennäkkö vaiko ei leikkaukseen kun toipuminen vaikuttaa pirun pitkältä… eli jos jollain on kokemusta tästä niin kertokaa miten me i
- Anonyymi
Moro! Tänään katkennut jänne kiinnitettiin. Neljä viikkoa sitten maastavedossa jänne meni rusahtaen poikki. Magneettikuvissa näkyi totaali repeämä.
Jäin sairaalaan yöksi, kun on aika kivulias ja liikkuminen pitää olla varovaista. Lonkan koukistusta pitää vältää monta viikkoa ja ym. Nyt aluksi neljä viikkoa kyynärsauvojen kanssa ja kotona valmiina WC pytyn koroke, tuolin koroke.
Istumista pitää välttää ja silloinkin istuttava leikattu jalka suorana ja ja selkä nojaten taaksepäin.
Paljon leikkauksia ollut minulla, mutta tämä on kuntoutuksen osalta varmasti vaativin.- Anonyymi
Terve. Miten sulla on kuntoutuminen lähtenyt käyntiin? Itsellä leikattiin syyskuun alussa ja nyt reilu 3 kk jälkeen on jalka aika huono kipuja on sen verran että kävely lenkkejä ja autolla ajo on huono juttu.
Onko minkälaisia kokemuksia sulla?
- Anonyymi
Minulla totaalirepeämä ja leikkaus toissapäivänä. Nyt kuljen kepeillä korona ja hankalinta on jos jotakin pitäisi ottaa lattialta, niin ei pysty. Toiveena on kiipeilyharrasryksen jatkaminen.
- Anonyymi
Itselläni tuli lähes totaalirepeytymä jääkiekossa (2 lihasta kokonaan ja kolmas lähes kokonaan) joulukuussa 2021. Kuuden viikon jälkeen palasin töihin, kuljin kevään kävellen töihin. Pyöräilyn aloitin toukokuussa 2022. Pyöräilyä ja kävelyä jatkoin pitkälle syksyyn. Olin mm. vaeltamassa Sarekissa Ruotsissa. Lokakuussa palasin jäille ja elämä on jatkunut.melkein normaalisti. Pieniä tuntemuksia on ollut aika ajoin. Reisilihas tuntuu "väsyneeltä" jos sitä ei käytä aktiivisesti. Kyllä leikkaukzesta selviää, kunhan katsoo rteenpäin aktiivisesti jalkaa kuntouttaen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itselläni tuli lähes totaalirepeytymä jääkiekossa (2 lihasta kokonaan ja kolmas lähes kokonaan) joulukuussa 2021. Kuuden viikon jälkeen palasin töihin, kuljin kevään kävellen töihin. Pyöräilyn aloitin toukokuussa 2022. Pyöräilyä ja kävelyä jatkoin pitkälle syksyyn. Olin mm. vaeltamassa Sarekissa Ruotsissa. Lokakuussa palasin jäille ja elämä on jatkunut.melkein normaalisti. Pieniä tuntemuksia on ollut aika ajoin. Reisilihas tuntuu "väsyneeltä" jos sitä ei käytä aktiivisesti. Kyllä leikkaukzesta selviää, kunhan katsoo rteenpäin aktiivisesti jalkaa kuntouttaen.
Tarkennuksena: palasin kuusi viikkoa leikkauksen jälkeen töihin.
- Anonyymi
Onko kokemuksia, jos jos repeämää ei leikata, vaan annetaan itsekseen toipua ja asettua/juurtua siihen missä ovat. Itsellä muut poikki paitsi yksi.
- Anonyymi
Itsellä kans kaikki 3 jännettä repesi ja leikkauksesta on nyt reilu viikko. Mielellään kuulisin muiden saman kokeneiden kokemuksia toipumisesta. Itse jo pystyn ilman keppejä kinkkaamaan eikä kipuja ainakaan vielä ole kuin leikkausalueella mutta olen ottanut aika varovaisesti ja periaatteessa vain maannut selällään sängyllä. MIssä vaiheessa muut ovat esim. päässeet kuntouttamaan jalkaa kävelylenkeillä, uimalla, kuntopyörällä jne.
- Anonyymi
Itsellä vanhat repeämät/avulsiot. Menossa operaatioon ja molemmat operoidaan samalla kertaa. Onko kellään kokemusta vastaavasta. Hirvittää eka kuukausi, että miten siitä selviää. Myös yhden jalan operaation jälkeinen kuntoutuminen ja edistyminen kiinnostaa.
- Anonyymi
Nyt monen vuoden päästä kysyn. Miten sulla kuntoutuminen sujui. Pääsitkö Espanjaan. Itsellä kuntoutuminen meneillään. Tuntuu ettei etene ja huoli suuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491526Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 201026
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 86946
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187886Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99825- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70759