Sotkamolainen akvaario

Sotkamon Alkon remontin jäljiltä myymälästä tuli varsinainen akvaario, jonka asiakkaat eivät saa minkäänlaista ykstyisyyden suojaa koska K-marketin suuntaan olleet hyllyt poistettiin ja tilalle laitettiin läpinäkyvät lasit. Hyllyjen suunta on marketin aulaan päin, joten tavaroita kantaessaan näkee tahtomattaan joka ikisen pitkäripaisen asiakkaan. Eihän siellä käynti ole mikään rikos, mutta turhia puheita se aiheuttaa. Oikeassa apteekissa asiakkaitten yksityisyyteen on kiinnitetty huomiota. Sotkamon Alkossa toimittiin juuri päin vastoin
22655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

No+enpä+oo+naurettavampaa+keskutelun+aloitusta+vähään+aikaan+nähnyt.+Mitä+hel*%^tin+väliä+sillä+on+kuka+siellä+asioi+vai+asioiko?+Jos+pelkää+jotain+ns.+”puheita”,+niin+kyllä+se+syy+moiseen+löytyy+peilistä+kun+sinne+katsot.

Äänestä
  • Nauru pidentää ikää kun ei naura kuollakseen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nauru pidentää ikää kun ei naura kuollakseen

    Tässä tapauksessa melkein jälkimmäinen tapahtui.

    Äänestä

Voeee... antaa uteliaitten kuikkia jos niitä kiinnostaa kun ostan itelleni viinaa! 🤣

Äänestä
  • Viinaa ja tupakkaa. Sitä vain himoitaan. Ne on perkeleen houkutuksia ja vievät suoraan helvettiin.

    Äänestä

Isse käyn kesällä Kajaanista pitäen ihan vasiten moottoripyörällä Sotkamon alkossa, kun se on kauempana kuin Kajaanin alkot. On lystiä ostaa viinapullo ja korkata se sitten ajelun jälkeen.

Äänestä
  • Vaan minäpä veneilen usein vahingossa shellin laiturista tenettiä pitkin nuaksen kautta kujjuunniin. Sinne saavuttuani alkaa joka kerta helvetisti janottamaan. Viinakaupat koluttuani suuntaan paatillani kohti sotkamoa ja kun huomaan tikkalanniemensillan lähestyessä pääkopassani poreilevan sopivasti ja maisemiakin olenan monta rinnakkain voinkin ihailla loppumatkan aikana akvaariomaisemaa tyhjien pullojen pohjien läpi. Karautettuani pahki laituriin saan joka kerta (muistaakseni) loistavan idean. Pitää päästä äkkiä kirkonkylän pitkäripaiseen.

    Äänestä

  • Nykyisin ostosreissuista katoaa urheilullisuus kun jokaisessa kirkonkylässä alkaa olla pitkäripainen. Toista se oli ennen

    Äänestä

Sotkamossa ja Kajaanissa on molemmissa alkoholiliike sopivasti venelaiturin vieressä.

Äänestä

Ei ole sotkamon alkokaan poikkeustapaus, pieru haisee samalla lailla kuin kaikissa muissakin liikkeissä ja kaupoissa Sotkamossa, on ne sontiaisia..

Äänestä

Tänäänkin siellä näkyi olevan tuttuja asiakkaita. Jospa eivät ostaneet rähinäviinaa!

Äänestä

Antaa juoppojen juoda viinaa viikkotolkulla
Sinne ne viimeiset euronsa kantavat
Juotiin työt ja perheet niin olihan lystiä

Äänestä

Mutta tämä remontti meni ettei yhtään valitusta tullut.Ihme homma.Oisihan se nyt tästäkin pitänyt jonkun valittaa ja ihan sinne korkeimpaan asteeseen saakka.Ei se nuin pitänyt mennä.

Äänestä

Asiallisesti ottaen lievä tummennus kauppaan päin olevaan lasiseinään ei olisi yhtään pahitteeksi. Näin on menetelty monessa muussakin liikkeessä. Ei viereisessä putiikissa ja siellä asioivien tarvitse nähdä mitä naapurissa tapahtuu

Äänestä
  • 😂😂😂 ketä kiinnostaa? Tai miksi sinne pitää katsoa kun kävelee ohi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    😂😂😂 ketä kiinnostaa? Tai miksi sinne pitää katsoa kun kävelee ohi?

    Samaa mietin.Itse asioin alkossa toisinaan ja jöllissä asioidessani en edes ajattele saati kyttää,ketä alkossa sillä hetkellä on,kun ohi kävelen.
    Sillä,ketä tuo häiritsee taitaa olla itsellä joku ongelma alkoholin kanssa,jos niin kerta hävettää...liian useinko siellä sitten ravataan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa mietin.Itse asioin alkossa toisinaan ja jöllissä asioidessani en edes ajattele saati kyttää,ketä alkossa sillä hetkellä on,kun ohi kävelen.
    Sillä,ketä tuo häiritsee taitaa olla itsellä joku ongelma alkoholin kanssa,jos niin kerta hävettää...liian useinko siellä sitten ravataan?

    Voipihan se olla niinkin,jotta juopottelun lpopettaneet tiirailee lasin läpi entisien juopottelukaverien ostosreissuja viinakaupan puolelle. Moni juopottelun lopettanut kun tuppaa julkisesti kehumaan raitistumistaan ja kuinka hyvä tyyppi on päätöksensä jälkeen. Tosiasiassa ovat katkeria röpöttelijöille ja janottaa samalla lailla siinä raittius-illuusiossaan.

    Äänestä

Kaiken huippuna vielä semmonen "kohtuukäyttäjä", joka sanoo että ei henkilökohtaisesti käytä lainkaan alkoholia. Mutta auta armias kun kysyy siltä että maistuuko jos tarjoan, niin kaksin käsin kurlaa niin kauan kuin kaverilla juotavaa riittää hälle tarjottavaksi. Halvat humalat tietty.

Äänestä

Olette te ihme porukkaa! Täällä Espanjassa saa pienimmästäkin marketista napattua halvimmillaan parilla eurolla litran viinipullon koriin . Väkövät pyydetään useimmiten kassalta, jonka takana niitä n seinällinen. Litra vodkaa maksaa reilusti alle kympin, eikä kukaan ihmettele vaikka koplaat koko korin täyteen alkoholijuomia.
Yst. terveisin Paljakan Akka

Äänestä
  • Espanjassa saa jopa 0,60 eurolla kolmen vartin pullon viiniä. Litran pulloja en ole nähnyt. Laadusta ei silloin kannata puhua. Eikä väkeviä tarvitse pyytää kassalta. Siellä nuo ovat hyllyssä koriin otettavaksi. Taisi Paljakan Akka puhua muiden kuulojen perusteella. Oli niin monta virhettä .

    Äänestä

Missä siellä niitä kaloja sitten on ja minkävärisiä? Onko tetroja myös?
Tulen heti katselemaan.

Äänestä

Juntit siellä äimistelee, että ketkä käy viinakaupassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sotkamon Alkon remontin jäljiltä myymälästä tuli varsinainen akvaario, jonka asiakkaat eivät saa minkäänlaista ykstyisyyden suojaa koska K-marketin suuntaan olleet hyllyt poistettiin ja tilalle laitettiin läpinäkyvät lasit. Hyllyjen suunta on marketin aulaan päin, joten tavaroita kantaessaan näkee tahtomattaan joka ikisen pitkäripaisen asiakkaan. Eihän siellä käynti ole mikään rikos, mutta turhia puheita se aiheuttaa. Oikeassa apteekissa asiakkaitten yksityisyyteen on kiinnitetty huomiota. Sotkamon Alkossa toimittiin juuri päin vastoin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu