Pois alaa vastaamattomista hommista

Anonyymi

Osaisiko kukaan neuvoa tällaisessa: Valmistuin matemaatikoksi, ja opettelin sivuaineena tietojenkäsittelyä. Sain hyvän työn, jossa oli matematiikkaa ja ohjelmointia. Projekti loppua ja hain töitä. Sitten headhunter bongasi minut ja pääsin toiseen työhön. Kun olin tehnyt ohjelmointia, firmassa luultiin, että osaan tehdä kotisivuja. Se meni huonosti ja taas kohta pyydettiin eri paikkaan tekemään kotisivuja. Ei siitä vieläkään tullut mitään.

Nyt tilanne on siis se, että osaan hyvin mallinnusta, matematiikkaa ja tilastotiedettä. Kuitenkin minulle tarjotaan toisinaan kotisivuntekijän paikkoja. Karenssin pelossa en uskalla kieltäytyäkään.

Olisi mukava kuulla, mitä muut ovat tehneet, jotka haluavat pitkän uran IT-alalla mutta ovat erikoistuneet johonkin erityiseen osaan alalla. Tuntuu tylsältä aina mennä haastatteluun ja sanoa, että en osaa tuollaista ollenkaan, ja ottaa karenssi.

11

129

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et saa karenssia jos muistat harjata hampaat.

    • Anonyymi

      Apua urakehitykseen kannattaisi ehkä hakea apua linkedinistä tämän palstan sijasta. Siellä kuitenkin aina joku tuttu tuntee jonkun, joka voinee auttaa. Täällä saa kuunnella vaan vittuilua ja viisastelua.

    • Anonyymi

      Opettele tekemään "kotisivuja".

      Nykyajan pöhinä kaikenlaisen tekoälyn ja muun viisastelun osalta on mennyt ihan överiksi. Totuus on, että kaikkein eniten on tarvetta perustyölle jossa rakennetaan järjestelmiä joissa ei ole tekoälyä ollenkaan. Eli niitä "kotisivuja".

      Jos haluat tehdä jotain matemaattista viisastelua josta kukaan ei hyödy mitään, yliopisto voisi olla sinulle sopiva työpaikka.

    • Anonyymi

      Wordpress pohjilla saa aikaan vaikka mitkä yrityssivut. Helppoa kuin heinänteko.

    • Anonyymi

      Mikset hae jotain data-analytiikan yms paikkoja? Jos olet kova koodaamaan, käpistelemään ja matikkailemaan niin luulisi töitä löytyvän. Eikö sen big datan pitänyt olla justiin kova juttu?

      En tosin tiedä varmaksi, kun ajauduin itse kaltaisessasi tilanteessa opettajaksi. Nyt 10 vuoden jälkeen oikeita töitä on turha enää kuvitella saavansa.

      • Anonyymi

        Monellakaan firmalla ei ole paljon dataa analysoitavaksi. Salassapitosopimus estää datan jakamisen firmojen välillä, joten on vaikea saada dataa asiakkailta. Olen kyllä hakenut paikkoja. En ole saanut edes tarjouksia, vaikka olen sivutoiminen yrittäjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Monellakaan firmalla ei ole paljon dataa analysoitavaksi. Salassapitosopimus estää datan jakamisen firmojen välillä, joten on vaikea saada dataa asiakkailta. Olen kyllä hakenut paikkoja. En ole saanut edes tarjouksia, vaikka olen sivutoiminen yrittäjä.

        Olen työskennellyt dataan ja analytiikkaan liittyvissä projekteissa reilut 10 vuotta.

        Aloittajan kannattaa hakea vaikka konsulttifirmoihin töihin. Osaavia henkilöitä kyllä tarvitaan ja hyötyä on myös muidenkin toimialojen tuntemisesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen työskennellyt dataan ja analytiikkaan liittyvissä projekteissa reilut 10 vuotta.

        Aloittajan kannattaa hakea vaikka konsulttifirmoihin töihin. Osaavia henkilöitä kyllä tarvitaan ja hyötyä on myös muidenkin toimialojen tuntemisesta.

        Haet Consulting firmoihin niin sielt hommaa koodaaville matemaatikoille hommia on.


    • Anonyymi

      Ei siitä karenssia saa jos käyt haastattelussa, mutta työnantaja ei sinua kuitenkaan palkkaa. Pidän vaan haastattelussa huolta, että tuot selkeästi esiin millaista työtä haluat ja mihin sinulla ei ole oikein mielenkiintoa. Ei ne sellaista palkkaa kun ei "kompetenssia oikein matchää".

    • Anonyymi

      hyvä juttu :D hah hah

    • Anonyymi

      1. tee workpressillä sivut
      2. käy haastattelussa
      3. Palkkatoive 6K
      4. Leikkaa tukka ennen haastattelua = > ei palkata ohjelmointialalle
      5. Harjaa hampaat ettei tule karenssia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1193
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      59
      655
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      536
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    9. 36
      494
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      472
    Aihe