Fujirumors on tänään ilmoittanut, että Fuji X100V:n julkaisupäivä olisi 4.2.2020 ja julkaisu tapahtuisi Lontoossa. Kamerassa olisi ilmeisesti uusi objektiivi ja uusi kenno.
Fuji X100V
Anonyymi
284357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tässä on linkki Nokishita nimellä kirjoitettuun twitterviestiin, jossa on X100V:n speksit.
https://twitter.com/nokishita_c/status/1222594108201455618
Käsittääkseni tuo on melko luotettava lähde. Jos unohdetaan kääntyvä näyttö, niin aika hyvät speksit. Saattaa olla, että X70 lähtee vihdoin vaihtoon ja tilalle tulee sata sarjalainen.
Mikä vika kääntyvässä näytössä on?
Yksi rikkoutuva härpäke lisää, joka nostaa sekä kameran painoa että sen kokoa. Kääntyvällä näytöllä ei valokuvaaja tee mitään, videokuvaajille siitä on vähän hyötyä.
Ainakaan minä en enää ostaisi kameraa, jossa ei ole kääntyvää näyttöä, ja taittaa olla aika paljon muitakin, jotka ovat kokeneet kääntyvän näytön hyväksi myös valokuvauksessa. Veikkaan, että X100V olisi tullut myynnillisesti floppi, jos kameraan ei olisi tullut kääntyvää näyttöä. Nyt kamera voi jopa myydäkin, jopa suomessakin saattaa pari muutakin sinun lisäksi ostaa X100V.
Valokuvauksessa pidän kiinteää takanäyttöämpaljon parempana. Sen sijaan videokuvauksessa erillinen näyttö on hyvä. Eli tuolle kääntyvälle näytölle ei oikein jää käyttöä kummassakaan, ei valo- eikä videokuvauksessa.
Kääntyvän näytön valmistaminen maksaa. Kuluttaja maksaa tuolloin turhasta.
Paljon on erilaisia ominaisuuksia nykylaitteissa. Mikä on kenellekkin tarpeen tai hyödyllistä riippuu käyttäjän tarpeista ja halusta käyttää niitä ominaisuuksia. Joku ominaisuus on varmaan aina turha jollekkin ja siitä maksetaan vaikkei tarvita.
Nyt on tullut samasta lähteestä ensimmäiset kuvat X100V mallista.
https://www.fujirumors.com/fujifilm-x100v-leaked-image-shows-new-23mm-f-2-mk-ii-lens
Ulkonäkö ei muutu paljoakaan edestä katsoen. Taakse tulee hölmö fläppi, mutta sen kanssa voinee elää.
Tänään iltapäivällä on julkistus Lontoossa, jossa X100V:n odotetaan olevan pääosassa. Illalla tiedetään, ovatko huhut pitäneet paikkansa ja tuliko vielä jotain yllätyksiä.
Ennen kuin kameraa toimitettavissa on Suomessa, menee varmasti kuukausi. Mielenkiintoista nähdä, kuka saa sitä hyllyyn ensimmäisenä.
No ei tämä nyt niin merkittävä julkistus ole. Mitään varsinaisesti uutta ei liene odotettavissa.
Defacto ammattilaisten ja harrastajien peruspokkarin uusi versio on aina merkittävä asia. Moni miettii uuteen versioon vaihtamista, kuten minäkin, ja päätellen käytettyjen hinnoista, yhtä moni odottaa näiltä vaihtajilta tulevia käytettyjä T ja F versioita.
Voisivat parantaa moderointisoftaansa! Se poisti DPreView’n linkin uuden X100V:n ensivaikutelmista.
https://youtu.be/wRzsKMUXJNk
Kannattaa katsoa. Uutta objektiivin hehkutetaan todella paljon.
Koko video on kuvattu X100V:llä. Eli kamera sopii myös videokuvaukseen.
Rajalassa X100V on ennakkotilattavissa hintaan 1499 €. Foto Monzassa ennakkotilaushinta on sama. Mielenkiintoista nähdä, mihin hinta menee, kun kameraa on saatavissa.
New Yorkissa B&H:lla ennakkotilaushinta on $1399. Aika hyvin on linjassa yleiseen hintatasoon Rajalan ja Foto Monzan hinnat. Kun toimitukset alkavat USA:ssa, näkee pitääkö hintataso, vai tarkentuuko se aavistuksen alaspäin.
Rajalan kakkosbrändissä, Superkuvassakin on sama 1499 € hinta.
Ristus Luoja sentään, on ne hulluja? Jotenkin alkaa tuo Samsungin hinnoittelupolitiikka olla ihmisjärjen vastaista? Tuhatviisisataa luurista, jonka valmistus ei varmaan ole maksnut juurikaan enempää kuin vuosi sitten tulleet paremmat malllit, jotka maksoivat silloin n. 1000€ paikkeilla. Missä kulkee ihmisten kipuraja hinnassa? Itselläni on niin vahvat periaatteet, että rahojani en laita johonkin luuriin noin paljon, kun kamerankaan kuvanlaatu ei kuitenkaan ole käytännössä kuin tyyliin tuuman kennon pokkarin tasolla ja olipa siinä vaikka mitä ominaisuuksia tahansa, niin ei.
Tuli vastaus väärälle, oli tarjoitus vastata tuohon Samsung s20 kommenttiin. Maksaisin ennemmin tuosta uudesta Fujista sen tonni viissataa kuin jostain Samsungin luurista.
B&H myy X100V:tä hintaan $ 1 399,95.
Kohta ihan pian ostettavaksi tulee Samsung S20. Ällistyttävän hyvä näyttö käyttis ja kamera videokuvauksella. Sitä voi myös käyttää perinteisenä kännykkänä.
Yksikään kännykkä ei voi kilpailla edes huonon pokkarin kanssa, koska siitä puuttuu etsin. Toinen merkittävä ero on kennon koko. Kännykän pieni kenno on ylipääsemätön haitta, paitsi niissä tapauksissa, kun sen luonnottomasta syväterävyydestä on hyötyä tehosteena.
Se ei tarkoita, etteikö kännykällä kannattaisi kuvata. Sen etu on ainainen mukana olo. Jälki ei kuitenkaan ole verrattavissa huononkaan pokkarin jälkeen, mutta taitavasti käytettynä ja rajoitteet ymmärtäen valokuvaaminen on mahdollista.
Parhaimmillaan kännykät ovat ehkä videokuvauksessa. Siinä niiden ongelma on huono mikki, kelvoton ergonomia ja ND-filtterin puute. Kännykän voi varustaa rigillä, kunnollisella mikrofonilla ja nykyään myös säädettävällä ND-filtterillä.
YouTubessa on kanavia, jotka kuvataan kokonaan kännykällä. IPhone on kuvausprojekteissa ehdottomasti suosituin hyvän tuotteistuksen ja ominaisuuksiensa ansiosta. Siihen saa parhaat softat koko työnkulun läpi viemiseksi.
Ei kaikissa pokkareissa ole etsintä. Puhelin korvaa varsin hyvin halvan pokkarin jos ei ole tarvetta pidemmille polttoväleille. Jos on enemmänkin kiinnostunut valokuvauksesta ja varsinkin kuvan laadusta niin pitää hankkia järkkäri.
Mutta eihän kukaan järkevä osta pokkaria ilman etsintä? Sellainen on hyödytön valokuvauksessa. Vaatii koko ajan jalustaa alleen.
Sellaiselle voisi kuvitella käyttöä lähinnä kakkos tai kolmos videokamerana, joka laitetaan kiinteästi jalustalle ottamaan yleiskuvaa tai jotain yksityiskohtaa. Silloinkin pitää miettiä, onko videon laadussa liian suuri ero ykköskameraan verrattuna.
Fuji X100V voisi hyvinkin toimia tuollaisena B-kamerana otettaessa yleiskuvaa. Jos ykköskamerana on myös Fuji, on materiaalin työstö todennäköisesti nopeaa, kun värit menevät kohdalleen helposti.
Toimitukset USA:han ovat alkaneet, mutta Euroopassa puhutaan yhä vain toimitusten alkamisesta tässä kuussa.
USA:ssa X100V on ”in stock”, eli sitä riittää muillekin kuin vain ennakkotilauksen tehneille.
Suomessa Fuji FB-ryhmän mukaan on toimituksissa ennakkotilaajille jo ainakin Digitarvikkeella. Varmaan myös muilla.
Rajalalta saa heti mustan.
Ei vieläkään hyllyssä. Ennakkotilaajat ovat saaneet jo jonkun verran.
Fujilla on kannattajansa. Näpeissä on pidetty ja kivalta vaikutti. Joillakin on kuumentunut videokuvauksessa. Tiedä sitten onko yksilövikoja. Onko jollain jo moinen hankittuna? Köyhien Leica. Monien mielestä yksi parhaista pokkareista.
Nyt on saatavana hyllytavaranakin. Kun käy taas kaupungissa, pitää käydä räpistelemässä Postitalon Rajalassa. Vakavassa harkinnassa on X70:n vaihto X100V:hen.