Asun kahdestaan vähän yli vuoden vanhan uroskoiran kanssa. En ole enää työelämässä. En ollut enää töissä, kun tämä koira tuli taloon. Niinpä koira ei ole tottunut olemaan kovin pitkiä aikoja yksin, enimmillään noin 4-5 tuntia. Ongelma on se, että koira seuraa minua sisälläkin joka paikkaan. Kun katson sohvalla telkkaria, koira nukkuu lattialla lähistöllä. Jos liikahdankin, koira on heti pystyssä. Jos lähden siitä sohvalta vaikkapa keittiöön, se seuraa minua heti. Homma on nyt mennyt sellaiseksi, että jos telkkarista tulee mielenkiintoista katsottavaa ja koira nukkuu, en uskalla liikahtaakaan, että saan katsoa rauhassa. Jos olen joskus väsynyt ja käyn sängyn päälle vähän pitkäkseni, koira on heti siinä minua nuolemassa ja haluamassa leikkiin. Mielestäni muulloin leikin koiran kanssa aika paljon, mutta se on aivan kyltymätön.Se on rasittavaa, kun tuntuu, että en saa olla hetkeäkään rauhassa. Koira kävelee siinä vieressä ja tietää olenko menossa vaikkapa keittiöön. Sitten se on siinä jaloissa, monta kertaa olen meinannut astua päälle. Tietokoneella ollessani koira nukkuu ihan jaloissa, enkä voi liikauttaakaan tuolia katsomatta missä koira on, muuten saattaa jäädä vaikkapa tassu tuolin pyörien alle. Minulla on kyllä lapsia ja lapsenlapsia, mutta he asuvat niin kaukana, että käyvät vain joskus. Lähistöllä ei ole mitään tuttua koira- eikä ihmisseuraa. Koira on erittäin lapsirakas, mutta joillekin koirille ärhentelee aika useasti, varsinkin uroksille. Kysymys kuuluukin, miten saan koirani käyttäytymään, niin, ettei se olisi niin kovasti minun "perääni"
koira on aina
perässä
5611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ymmärrän täysin ärtymyksesi... Minulla on myös seuraava uroskoira. Jos annan periksi, se tulee vaikka vessaan kanssani. Pidän kuitenkin tiukat rajat, enkä aina huomioi koiraani vaikka se tekisi mitä. Opetin sen menemään käskystä punkkaansa ja pysymään siellä niin kauan että päästän pois. En kuitenkaan raaski makkuuttaa sitä 10 minuuttia pitempää =/ Annan koiralle myös tekemistä, jotta se keskittyisi hetken johonkin muuhun. Puruluita, koirankeksejä, leluja jne.
Koira kiintyy omistajaansa ja seuraa tätä kuin hai laivaa joka paikkaan minne vain pääseekin. Koira on laumaeläin eikä se jätä laumaansa vaan kulkee sen mukana. Koiraa ei tarvitse huomioida aina jos se tulee hakemaan leikkiin tai nuolemaan, vaan sen voi käskeä pois. Meillä tyttö seuraa minua jokapaikkaan, ja jos kerjää rapsutuksia ja käsken sen pois, niin se tulee jalkoihini nukkumaan enkä tunne sitä lainkaan ahdistavaksi.
Meiän uroskoira kanssa seuraa mua joka paikkaan.. Mä en koe sitä yhtään ahdistavaks, musta se on vaan sulosta =) Muutenki haluu olla mukana kaikessa mitä me tehään. Mä en ymmärrä, et miten se voi ärsyttää jotai jos koira seuraa?.. Sit se roikkuu jalassa lelu suussa, jos sen kaa ei leiki =) Onneks kyseessä on pieni koira!
Mulla on iso koira ja se seuraa minua joka paikkaan, välillä se haluaa kaikilla neljällä tasssuilla tulla syliin istumaan.
Minusta se on luonnollista että haluaa olla lähellä ja rapsutan sitä välillä, toisinaan teen
jotain muuta enkä keskity siihen muuten kuin silloin kun tarvitsee käskeä tai kieltää.
Koirasi on vielä nuori - näinköhän se vanhetessaan alkaa luottamaan sinuun paljon, että ymmärtää ettei aina tarvitse "vahtia" vaan tietää sinun tulevan takaisin vessasta/jääkaapilta/milloin mistäkin siihen sohvalle, jonka viereen se sitten joskus uskaltautuu jäämään kun liikahdat pois.
Veikkaisin, että voisi mennä vielä vuoden päivät.