Vaihtoehto rappaukselle?

Rappauksen (laadukkaan) hinta tuntuu olevan aika pöyristyttävä, ja mikä ikävintä siinä on hankala saada säästöä tekemällä itse - käytännössä koko homma on teetettävä.

Mikä voisi olla hyvä vaihtoehto "kivi"talon ulkoseinään. Pidetään nyt kuitenkin laudoitus ja tiili pois kuvioista, ainakin mahdollisimman pitkään.

Julkisessa ja liikerakentamisessa näkee paljon lasia ja terästäkin, jopa kiveä. Taitaa karata hinnoittelu ei-espoolaisen ulottumattomiin..

Ideoita?
62324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

laittaa vain slammauksen ja sen osaa tehdä itsekin ja on hyväksytty menetelmä.

Mutta antaa köyhän vaikutelman kun harkot näkyy ja paljastuu ettei talo olekkaan oikeaa kiveä.

Äänestä

Ensi kesän asuntomessutaloista ainakin kahdessa on harkkoseinä pinnoitettu jonkinlaisella keraamisella laatalla. Taitaa kyllä tässäkin vaihtoehdossa hinnat karata, kun laskee metalliset kannakerakenteet ja todennäköisesti ison työmäärän mukaan.

Äänestä
  • Jos tekisin uudestaan, niin rinnetaloni kellariin tulisi yhtenäinen puuvuoraus. Nyt ylä osa on puuta ja alas tulee rappaus... jos tulee. Rapparit puhuu jopa 60€ neliöhinnoista ja oikeastaan niitä ei tämmöinen pieni 100 neliön pinta edes kiinnosta. Olen jo vakavassani miettinyt seinän laatoittamista tiilen näköisillä laatoilla, tulee taatusti halvemmaksi, kun sen voisi hyvin tehdä itse.

    Äänestä

  • Sami_ kirjoitti:

    Jos tekisin uudestaan, niin rinnetaloni kellariin tulisi yhtenäinen puuvuoraus. Nyt ylä osa on puuta ja alas tulee rappaus... jos tulee. Rapparit puhuu jopa 60€ neliöhinnoista ja oikeastaan niitä ei tämmöinen pieni 100 neliön pinta edes kiinnosta. Olen jo vakavassani miettinyt seinän laatoittamista tiilen näköisillä laatoilla, tulee taatusti halvemmaksi, kun sen voisi hyvin tehdä itse.

    Euroopassa käytetään paljon teollisesti valmistettuja kivi/tiili"laattoja". Todella hienon näköisiä, ja sopivasta paikasta (siis ei Suomesta) ostettuna halvempaa kuin rappaus.

    Stonest ja muut suomalaiset kiskoo 4-5 kertaisia hintoja esim Viron tarjontaan nähden...

    Äänestä

Kyselkää virolaisia tasoitemiehiä ovat tosi ammattilaisia ja kohtuupalkkaisia.

Äänestä
  • Onko yhteystietoja hyvistä Virolaisista tasoittajista? Olen nähnyt Virolaista kädenjälkeä ja hyvää on, mutta lienee tosiaan porukasta kiinni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytti E kirjoitti:

Rappauksen (laadukkaan) hinta tuntuu olevan aika pöyristyttävä, ja mikä ikävintä siinä on hankala saada säästöä tekemällä itse - käytännössä koko homma on teetettävä.

Mikä voisi olla hyvä vaihtoehto "kivi"talon ulkoseinään. Pidetään nyt kuitenkin laudoitus ja tiili pois kuvioista, ainakin mahdollisimman pitkään.

Julkisessa ja liikerakentamisessa näkee paljon lasia ja terästäkin, jopa kiveä. Taitaa karata hinnoittelu ei-espoolaisen ulottumattomiin..

Ideoita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu