Jes. 29:13 Ja Herra sanoi: Koska tämä kansa lähestyy minua suullaan ja kunnioittaa minua huulillaan, mutta pitää sydämensä minusta kaukana, ja koska heidän jumalanpelkonsa on vain opittuja ihmiskäskyjä,
Matt. 15:9 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'."
Mark. 7:7 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'.
Room. 10:2 Sillä minä todistan heistä, että heillä on kiivaus Jumalan puolesta, mutta ei taidon mukaan;
Room. 10:3 sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta, vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, eivät he ole alistuneet Jumalan vanhurskauden alle.
Jumalalle ei parhainkaan ihmisen vanhurskaus riitä alkuunkaan, Jumala vaatii täydellisen pyhyyden ja vanhurskauden. Ihmiset jotka eivät tätä tajua, alkavat rakentamaa omaa vanhurskauttaan.
Jotka ovat tajunneet sen ettei Jumalalle kelpaa mikään ihmisen teko, heille on jäänyt ainoastaan trämä yksi ja ainoa vaihtoehto. He ovat ottaneet uskossa kastettuina vastaan Kristukselta hänen täydellisen vanhurskautensa.
Ihmiskäskyillä rakennetaan ainoastaan päällenäkyvää omavanhurskautta
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta" yhdestä oikeasta seurakunnasta" ja siihen kuulumisen tärkeydestä he tulevat täällä kertomaan. Ei auta mikään heidän käsityksensä mukaan sen ulkopuolella. Sellainen on esikoislestadiolainen oppi. Jos et heille nöyrry, ei ole taivaspaikkaa mahdollista saada. Niin se saarnattiin Lestadiolaisuudessa melko pian Laestadiuksen kuoleman jälkeen.. Onko heidän pakko pitää kiinni tuosta Raamatun vastaisesta uskosta?
Kun heräsin, sain sisäiseen maailmaani sanat: Kukaan ei muuta tapojaan käskemällä! Jos ihminen on omaksunut jonkin huonon tavan, niin siitä luopumiseen tarvitaan ihme. Hyvistä tavoista luovutaan yleensä kiusauksen kautta.
Jos on omaksuttu vainme-oppi, muuntainen opetys tuntuu vieraalta ja väärältä, jos jossain sattuu sellaista kuulemaan. Joten kaikki muutosta kaipaavat nyt rukousrintamaan!- Anonyymi
Sekin näyttää olevan vaikeaa luopua noista kirkollisita hokemista kuten tuossa ylempänä vai oliko peräti aloituksessa, eli vaiton piilohuudossa, että .."kun kastettuina uskossa otamme jn...." !
Raamatusta et löydä tukea tuolle hokemalle, et sitten millään.
eikö ole ihme ettei voi päästä noista harhaisista käsityksistä irti lainkaan, pitäisiköhän siihen ottaa avuksi kuuliaisuus Raamatun kehoituksella, " muuttukaa mielen uudistuksen kautta.."!? Raamattuhan on kokonaan ihmisen kirjoittama satukirja, joten sen käskyt ovat ihmiskäskyjä.
Eikö ole kummallista, että me ilmeisesti kunnioitamme ihmisten kirjoittamia kirjoka, kun todella tiedämme tekijän. Tuntematon sotilas on Väinö Linnan teos eikä sitä kukaan sano, että satua! Pitää kirjoittaa uudestaan, ei saa laki kieltää.
vihne kirjoitti:
Eikö ole kummallista, että me ilmeisesti kunnioitamme ihmisten kirjoittamia kirjoka, kun todella tiedämme tekijän. Tuntematon sotilas on Väinö Linnan teos eikä sitä kukaan sano, että satua! Pitää kirjoittaa uudestaan, ei saa laki kieltää.
En ymmärrä mitä yrität sanoa, mutta kukaan ei lue kirkossa julkisesti Tuntematonta ja väitä sitä jumalan sanaksi.
he-ma kirjoitti:
En ymmärrä mitä yrität sanoa, mutta kukaan ei lue kirkossa julkisesti Tuntematonta ja väitä sitä jumalan sanaksi.
Voi sen kai noinkin lukea..
- Anonyymi
vihne kirjoitti:
Voi sen kai noinkin lukea..
He-mannkin todistukset näyttävät, että Jumalan sana on totta. Juuri in epäuskossa elävä suhtautuu hänen syntiensä sovitukseksi viattomana murhattuun Jeesuksen Kristukseen.
Voi vain kuvitella sitä kasuhistusta mikä tätäkin ihmisparkaa kohtaa kun hän mäkee loppunsa hetkellä Kristuksen kunniassaan. Hirvittää jo pelkkä ajatuskin.😱 Anonyymi kirjoitti:
He-mannkin todistukset näyttävät, että Jumalan sana on totta. Juuri in epäuskossa elävä suhtautuu hänen syntiensä sovitukseksi viattomana murhattuun Jeesuksen Kristukseen.
Voi vain kuvitella sitä kasuhistusta mikä tätäkin ihmisparkaa kohtaa kun hän mäkee loppunsa hetkellä Kristuksen kunniassaan. Hirvittää jo pelkkä ajatuskin.😱Arvaa jännittääkö?
Saat 3 arvausta, koska epäjumalasi tuskin kahdella ensimmäisellä arvauksesta innoittaa sinua oikein vastaamaan, etkä älynlahjoillasi siihen muutenkaan pysty.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Arvaa jännittääkö?
Saat 3 arvausta, koska epäjumalasi tuskin kahdella ensimmäisellä arvauksesta innoittaa sinua oikein vastaamaan, etkä älynlahjoillasi siihen muutenkaan pysty.Juuri näin jumalaton toimii. Et osaa ottaa huomioon edes sitä, että saatan olla paljon älykkäämpi sinua? Viha ja pilkkamieli hallitsevat sydäntäsi, tämähän kertoo jo paljon varhaislapsuudestasikin. Hyljätyksi tulleen ihmisen viha ja siitä pulppuava toiminta puheet ja teot, on hyvin ikävää seurata sivustakin. Olet valheiden ja välinpitämättömyyden uhri.
Jumala sen sijaan on armollinen, hän uhrasi oman poikansa Jeesuksen, ettei sinun tarvitsisi uhrata elämääsi valheelle. Rukoile parannuksen armoa. ✝😇 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin jumalaton toimii. Et osaa ottaa huomioon edes sitä, että saatan olla paljon älykkäämpi sinua? Viha ja pilkkamieli hallitsevat sydäntäsi, tämähän kertoo jo paljon varhaislapsuudestasikin. Hyljätyksi tulleen ihmisen viha ja siitä pulppuava toiminta puheet ja teot, on hyvin ikävää seurata sivustakin. Olet valheiden ja välinpitämättömyyden uhri.
Jumala sen sijaan on armollinen, hän uhrasi oman poikansa Jeesuksen, ettei sinun tarvitsisi uhrata elämääsi valheelle. Rukoile parannuksen armoa. ✝😇On hyvin vaarallista lähteä arvioimaan toisen lapsuutta tuntematta edes henkilöä.Tämä palsta ei ole tarkoitettu semmosen ollenkaan!Mene terapiaan hoitamaan omat traumasi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On hyvin vaarallista lähteä arvioimaan toisen lapsuutta tuntematta edes henkilöä.Tämä palsta ei ole tarkoitettu semmosen ollenkaan!Mene terapiaan hoitamaan omat traumasi!
Näin on, sinäkö olet se henkilö, joka täällä ohjailee tuntemattomia terapiaan. 😂🤣
On jännää miten sokea ja pöhkö ihminen voi olla, moittii muita siitä mitä itgse tekee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on, sinäkö olet se henkilö, joka täällä ohjailee tuntemattomia terapiaan. 😂🤣
On jännää miten sokea ja pöhkö ihminen voi olla, moittii muita siitä mitä itgse tekee.Käykö vaito terapiassa.
- Anonyymi
Hema, oletko koskaan ollut peloissasi siitä, mitä kirjoittelet tänne?
Oletko koskaan ajatellut omaa kuolemaa?
- Anonyymi
Täällä huomaa, kun ilta tulee, alkaa nämä raamattu/uskonasia, kuolema ym. veri- ja karitsavouhotus täällä. Miksi ihmeessä. Turhaan - turhaan sanon minä.
Totean, voi sinä kirkas ja makia, joka tulit syntisen takia.
Ottakaa nyt vähän pidempi ehtoollisryyppy.
Ennen kirkossa ehtoollisviini oli Malagaa, en tiedä mitä sorttii nykyään. Mutta ottakaa poijaat. Ja tytötkin.- Anonyymi
"Turhaan - turhaan sanon minä." Kaikkihan on turhuutta?
Niinhän sinä sanoit. Olit ottanut, ehkä hieman liikaa? Kiitos ajatuksestasi kuitenkin.
- Anonyymi
Mutta niimpä niin, mitä varakkaampi sitä helpompi on helvettiin meneminen hänelle.
Jos toisaalta ajattelet ihmisiä, jotka eivät oikeasti tee mitään, kuten poliitikot, antavat vain murhien tapahtua?
Voin kertoa esimerkinkin omasta elämästä: jotkut ihmiset halusivat konsultoida itseäni kun korkea joissain järjestöissä ja sanoin sitten: antaa mennä vaan, hyvinhän se toimii: sitten ihmisiä kuolee, luen seuraavista uutisista.
Mielenkiintoinen juttu on tämä "tyttöenkeli" Gabriel, josta on mainittu joissain muinaisissa kirjoituksissakin, Jumalan sanansaattaja. - Anonyymi
Ihmiskäskyillä rakennetaan ainoastaan päällenäkyvää omavanhurskautta.
Kuten esimerkiksi ripustetaan Jesus patsas roikkumaan kirkon seinään, pidetään uruilla melkosta meteliä, hoilotetaan vuoroin papin kanssa ja välillä yhdessä, kumarrellaan ja niiataan, sytytellään kynttilöitä vaikka on parempiakin valoja, komioita kruunuja ja kullan väriä, helistimiä ymm.... ja paljon ihmiskäskyjä jotka ei Jumalasta ole uudessatestamentissa kun vapahtaja on kaikki täyttänyt eikä lailla ole enään tulevaisten tavarain varjoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489