Osa gadgeteista lakkasi toimimasta ja ovat nyt läpinäkyviä, edes sulkemispainike ei tule näkyviin, joutuu poistamaan koko kansion. Samoin Ptbsync-ohjelman sää ei toimi enää. Viimeisenä työnään mikkisofta vittuilee vielä seiskan käyttäjille. Muuta muutosta en ole huomannut.
Win7 viimeisen päivityksen haitat
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikös nuo ole jo haudattu ja kuopattu aikoja sitten tietoturva riskinä ??
Ei. Erinomainen käyttöjärjestelmä vielä vuosia!
Mitäs riskiä niissä muka on, ms halusi vaan ne uudenmalliset vakoilevat pienoisohjelmat tilalle. Nyt jos poistaa jonkun säägadgetin sidebarista niin ei tule enää uudestaan näkyviin ja jos joku tulee niin ei toimi. Muista osa toimii vielä normaalisti. Ja mikkisoftan omat typerät gadgetit tulee aina valikkoon vaikka niistäkään kaikki ei toimineet enää pitkään aikaan. Täytyypä kokeilla palautusta, mutta tuskinpa sekään toimii. Viieinen päivitys täytyy yrittää poistaa joka tapauksessa.
Eipä tietenkään onnistunut palautus, mutta sain C-aseman kopiosta otettua gadgetit ja asetukset ja toimimaan. On sekoillut ennenkin kun ini-tiedostoon kertyy liikaa paikkatietoja joita ei osaa jostain syystä poistaa, nyt oli ms omat gadgetitkin moneen kertaan peräkkäin vaikka en ole käyttänyt niitä, mutta tulivat itsestään.
Tiedä sitten johtuuko Ptbsyncin sään toimimattomuus ms-päivityksestä mutta sen jälkeen lakkasi toimimasta. Tullut suojauspäivityksen lisäksi jotkin Image ja Processor ohjaimet, kai ne pitäisi kokeilla poistaa että näkee vaikuttavatko tuohon.
Ai niin, tuon sääjutunkin serveri ollut välillä päivän ettei ole vastannut, mutta nyt jo pari viikkoa. Voi olla etteivät vaan anna enää säätietoja, mutta kumma kun ei löydy mitään tietoa Ptbsyncin sivulla eikä ole tullut päivitystä. Ennen sai valita kahdesta serveristä, mutta pitkän aikaa ollut vain yksi. Luulisi tulevan korjaus onpa mistä tahansa kyse.
Eikö ne gadgetit pitänyt poistaa käytöstä niin ei kai niitä ole päivitettykään enää vuosiin
Jep tietoturva riski tosiaan..
Mikkisofta ei tietenkään päivitä mutta muut kyllä, eipähän niihin tarvitse mitään tehdä ellei vaikka sääserverin osoite muutu. Nyt sitten ei HwInfon gadget toimi kun otin kansiot kopiolevyltä. Tuo on ollut ennenkin oikukas ja hirveä homma tehdä asetukset uudestaan jos saa sittenkään toimimaan.
Aika naurettavaa puhua noiden tietoturvasta kun ihmisillä kännykkä täynnä vakoilevia sovelluksia.
Ptbsyncin sää ei toiminut kopiolevylläkään eli siinä on serveri ongelma, kummasti vaan tuli juuri päivityksen jälkeen.
Nojoo se on noiden tapa toimia että ne toimii jos ne on joskus vuosia sitten laitettu päälle mutta nyt uuden aktivoiminen ei onnistu
Saa ne toimimaan kun jaksaa nähdä vaivaa. Ini-tiedoston korjaamalla tai poistamalla ja tekemällä asetukset uudestaan saa useimmat toimimaan, mutta ei kaikki enää toimi. Huonosti suunniteltu tuo ini-tiedosto ja HwInfolla on omia asetuksia vielä monessa kansiossa, meni sekaisin niiden vaihdossa. Ms-omat gadgetit on ini-tiedoston alussa, asentaa ne jostain uudestaan vaikka poistaisi kansiot, täytyy kokeilla poistaa ne inistäkin jos auttaisi.
Heh, nyt olikin oma moka, unohdin kiinnittää Temp-aseman liittimet kun kopio levy oli sen paikalla. Kaikki gadgetit toimii mitkä toimi ennenkin, mutta tuosta Settings.ini -tiedostosta kannattaa ottaa myös kopio ennen kuin se täytyy liikaa, sitten lakkaa vähitellen kaikki toimimasta. Pääsee helpommalla kun vaihtaa sen täyttyneen tilalle.
Toivottavasti tulee Ptbsyncillekin korjaus, en ole löytänyt mihin siihen voisi vaihtaa toisen serverin osoitteen, eikä välttämättä toimisikaan noiden kuvakkeiden kanssa. Voi siihen ottaa osoitteen jostain nettisivulta framestakin ja laittaa näkymään samanlaisena suoraan työpöydällä, ei vaan ole yhtä kätevä.