Asennus SSD:lle

Anonyymi

Käynnistyslevy tehdään yleensä DVD:lle tai kätevämmin usb:lle, mutta miten saisin tehtyä sen pöytäkoneeni ylimääräiselle SSD:lle? Haluaisn siis asentaa käyttiksen vain muuttamalla Boot-jäjestystä kyseiselle koneeessa olevalle kovalevylle.

8

94

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos haluat vain vaihtaa boottijäjestystä se onnistuu yleensä käynnistysvalikosta, jonka saa auki kun pitää tietyn näppäimen pohjassa koneen käynnistyessä. Näppäin ilmeisesti vaihtelee biosin mukaan, mutta yleensä F8. F8. ESC tai DEL toimivat.

      Tosin ainakin meikän vanhalla Acerin läppärillä ei tunnu olevan lainkaan tuollaista valintaa. Johtuu tosin ehkä siitä, ettei siinä ollut kuin yksi levy.

      • Anonyymi

        En sitä kysynyt vaan miten saan asennuslevyn SSD:lle kun se normaalisti bootataan usb:ltä. On ollut tapana asentaa käyttöjärjestelmä aika-ajoin uusiksi vaikka ei ole siihen erityistä syytäkään. Voisihan siellä SSD:llä olla Windowskin. SSD:t ovat halpoja ja nopeita.


    • Anonyymi

      Ubuntussa usb hdd-kiintolevylle käynnistyslevyn luonti onnistuu Käynnistyslevyn luonti ohjelmalla. Sitten vaan kiintolevy irti ja asennus tietokoneeseen ja valitsee käynnistettävän median..
      Ulkoisia kiintolevykoteloita saa alle ja yli kympillä, jos sellaista ei ole ;-)
      En ole pöytäkoneessa testannut, voiko suoraan luoda toiselle kiintolevylle.
      Saattaisi onnistua jopa melkein Gparted ohjelmalla ja kopio liitä yhdistelmällä (pöytäkoneessa ja läppärissäkin).

    • Anonyymi

      Onko sinulla jo se käynnistyslevy jossain muodossa jossakin? Oletko koettanut kloonata sen käynnistyslevyn sille SSD:llesi? Tai "polttaa" sen .iso-imagesta SSD:llesi?

      • Anonyymi

        Kun se juuri ei onnistu! Kuinka sen voisi tehdä? Totta kai se käynnistyslevy on tikulla ja dvd:llä, mutta se saisi olla kätevästi siellä koneen takaseinään ruuvatulla SSD:llä.


    • Anonyymi

      Se tehdään usbissa kuten käynnistyvä tikku, vaatii adapterin ja kaapelin tietty.

      Sitten se ssd koneen sisälle sataväylään niin asennuskin on sikanopea, toimii vikkelästi myös liveversiona.

    • Anonyymi

      En nyt ole ihan varma, mitä haet, mutta oletamme sinulla olevan ssd-levy kiinteästi koneessa joko usbeessä tai sata-väylässä kiinni. Silloin sillä on joku asemakirjain, sanotaan vaikka F. Sitten löytyy asennus-iso joltain tikulta. Käytä esimerkiksi Rufus-ohjelmaa ja tee sillä iso-asennusmediasta käynnistyslevy sille ssd:lle eli F-asemalle. Kun tehty, muuta koneessa väliaikaisesti buuttijärjestystä, jolloin buuttaa ensin ssd:ltä ja saat asennettua käyttiksen. Jos bios ei ole mikään ikivanha, jollain F6 tai F9 pääsee käynnistyksessä buuttivalikkoon, jossa tuon ssd:n voi valita sillä kertaa poikkeavaksi käynnistyslevyksi. Saat vaikka kerran viikossa sotkemasi käyttiksen uudelleenasennukseen helpolla.

    • Jos sinulla on sata-levy vaikka /dev/sdc1 asennat sinne asennusmedian komennolla
      sudo dd if=asennuslevy.iso of=/dev/sdc. dd kirjoittaa suoraan laitteeseen. periaatteessa ihan tulostuskomento cat tekee saman. cat levy.iso > /dev/sdc Levykuva taas tehdään cat /dev/sdc > levy.iso. Noilla komennoilla tuhoutuu levyltä kaikki data joten varovaisuutta. Tarkista, että kirjoitat oikealle levylle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      98
      1716
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      59
      772
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      755
    4. 43
      714
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      659
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      551
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      33
      508
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    9. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      442
    10. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      58
      436
    Aihe