Kuka maksaa pommituhot & autopalot?

Anonyymi

Mietittiin tuossa kavereiden kanssa, mutta ei oikein päästy asiasta selvyyteen.

Kuka tai mikä taho maksaa Ruotsin autopaloissa tuhoutuvat autot ja monestihan niissä on palanut autokatoksiakin tai esimerkiksi asuintalon seinää. Tähän asti olemme kuulleet, että vain autojen omistajien vakuutukset korvaavat. Onko todellakin näin? Palojahan on todella paljon erityisesti tietyillä paikkakunnilla eivätkä yhteiskunta (poliisi, armeija, poliitikot) saa tilannetta kuriin. Onko todellakin niin, että vain yksityishenkilöiden omat vakuutukset korvaavat menetyksiä?

Entäs sitten kun yksityishenkilöiden omaisuutta tuhoutuu pommiräjähdyksissä? Kuka korvaa ikkunoiden, ovien korjaukset sekä mahdollisten rakenteiden ja julkisivujen korjaukset yms.? Ovatko ne taas ne yksityishenkilöiden ja taloyhtiöiden vakuutusyhtiöt, jotka maksaa? Räjäytysten vuoksihan ihmisille tulee myös mm. hotellikuluja, kun he joutuvat muuttamaan väliaikaisesti hotelliin. Onko räjäytystuhojen osalta mitään muuta osoitetta korvausten hakemiseen kuin se oma vakuutusyhtiö?

Millaista keskustelua näistä asioista on käyty Ruotsissa? Käsittääkseni vakuutusmaksut ovat nousseet ja autovakuutukset ns. paloherkimmille alueille ovat merkittävästi korkeampia kuin muualla. Onko asia todella näin? Eivätkö ihmiset ryhdy minkäänlaiseen kapinaan asian vuoksi?

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minultakin suomalaiset on tätä samaa kyselleet. Räjähdysten osalta en tiedä, mutta autopalot todellakin korvaa vain autonsa menettäneen oma vakuutusyhtiö. Samoin jos autokatos vaurioituu tulipalossa, niin kyseisen taloyhtiön vakuutus sen korvaa.

      Meillä ainakin autovakuutukseen tulee alennusta sekä autotallin vuoksi että sen takia, kun alueella ei juurikaan ole autoja palanut. En tiedä, miten se menee kaikissa vakuutusyhtiöissä tai eri kaupungeissa.

      En ole kuullut, että olisi mitään valtiollista tahoa tai muuta, mistä korvauksia voisi saada autopaloihin. Osa autonsa paloissa menettäneistä on julkisuudessa kertonut, ettei korvausrahalla saa hankittua uutta yhtä hyvää autoa. En tiedä niistä tarkemmin.

      Suurinta osaa Ruotsissa asuvista autopalot eivät suuremmin kosketa, koska palot keskittyvät tietyille alueille. Paloherkillä alueilla asuvia ihmisiä asia varmasti koskettaa ja stressaa. Tuttavilta olen kuitenkin kuullut, että moni on jälkikäteen rakennuttanut autotalleja ja moni ajaa nykyään autonsa yöksi talliin, vaikka aiemmin käytti tallia lähinnä talvisin.

    • Anonyymi

      Autovakuutusyhtiö korvaa autopaloissa vahingoittuneiden autojen omistajille vahingot. Vakuutusmaksut on nousseet, muttei pilviin.

      Kansalaiset maksaa näitä ikävyyksiä monella tavalla. Lisääntyneinä vartiointimaksuina ja viranomaisten lisämäärärahoina. Joko verot nousee, raha otetaan muista asioista (koulut, terveydenhoito) tai valtion omaisuutta käytetään nousseiden kulujen kattamiseen.

      Tällä hetkellä isoin menetys on minusta ihmisten mielialan lasku ja mökkiytyminen, kun ei enää uskalleta tai viitsitä lähteä kotoa ulos esimerkiksi iltaisin.

      Joku aina hyötyykin. Ainakin iltapäivälehdet, vartiointifirmat ja autokauppiaat.

    • Anonyymi

      Kysymyshän on useimmiten vain rahasta, eikä siitä kuinka ahdistava elämä polttajilla on ollut ennen autojen polttelemista.
      Ei kannata heti kysellä rahan perään, koska on tärkeämpiäkin arvoja.
      Moni nuori tuntee esim. juurettomuutta. Meidän pitää satsata rahoja sen poistamiseen, eikä ajatella autoja tai muuta omaisuutta.

      • Anonyymi

        Valitettavasti juuri sinun kaltaisten ajattelijoiden vuoksi minäkin olen alkanut vakavasti pohtia muuttoa Ruotsista jonnekin muualle. Monissa Euroopan maissa pystytään rehellisesti myöntämään, missä on menty vikaan. Se on välttämätöntä, jotta asioita ylipäätään voidaan muuttaa paremmiksi. Ruotsissa ongelmat vaietaan, kielletään, peitellään tai niistä syyllistetään muita. Ei hyvältä näytä.


    • Anonyymi

      Loppupäässä asiakas joka on vakuutuksen tarpeessa !

      • Anonyymi

        Valitettavasti se menee just näin 😡


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7580
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4287
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3614
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2299
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1767
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1412
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1277
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1251
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1172
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1151
    Aihe