Niin kuin samurai haarniskaansa, myös minä tunnun suojautuvan kaikelta pahalta. Oma haarniskani tuntuu kuitenkin olevan kaiken hyväksyminen ja muiden mukana nauraminen. En näytä tunteitani ulkopuolelle, ja kovetan ulkokuortani suojatakseen hukassa olevan minäni.
Rauta täytyy karaista tulessa, jotta haarniskasta tulee kova ja kestävä. Niin myös minä kovetan ulkokuortani enkä anna todellisen minäni näkyvän. Todellisuudessa olen saanut syviä arpia hyökkäyksistä aikana, jolloin minulla ei vielä ollut panssaria, joka kestäisi iskut. Häpeän arpiani ja menneisyyttäni, tekoja, jotka johtivat arpien saamiseen. Säie-taonnan lailla olen aina yhden iskun jälkeen luonut lisää kerroksia haarniskaani.
Kuten samuraiden kypärissä olevat hurjat ilmeet ja sarvet, joiden tarkoitus on pelottaa vastustajaa, myöskin minulla on “varusteeni”. Huumori, jolla yritän esittää, ettei minuun sattuisi iskut, joita otan vastaan. Nauran muiden sanoille, ja myöskin yritän olla iskussa, jotteivat muut vain näkisi arvilla olevaa minääni.
Täytyyhän samurailla miekka olla, jolla vastata iskuihin. Itsekin olen vastannut sanallisiin hyökkäyksiin pahoilla sanoilla, joilla olen saanut eräänlaista voiton tunnetta hetkiseltään. Tosin pian, kun katson miekassani olevia veri tahroja, tajuan, että toisen vahingoittaminen ei paranna omia haavoja.
Silti jatkan miekkani teroittamista, sillä se tuntuu olevan ainoa puolustusväline näissä loputtomissa taisteluissa ilman armeijaa, monipäistä vihollista vastaan.
Yleisesti läheiset ihmiset tuntevat läheistensä vahvuudet ja heikkoudet. Minulle läheisten ihmisten joukossa on myös ninjoja, jotka kääntyvät vastaan, kun olet heikoimmillasi, kääntäneenä selkäsi ja miekkasi laskeneena. Sellaiset iskut pääsevät aina haarniskasi niittisaumoista läpi, jättäen syvimmät ja vertavuotavimmat arvet. Ja kun vihaisena olen meinannut iskeä omalla miekallani takaisin, olen todennut välittäväni siitä käärmeestä liikaa, jotta voisin hänelle tehdä jotain.
Kysymys kuuluukin, miksi läheisissäni on käärmeitä. Uskon, että he eivät tajua tekosiaan ja yrittävät kuitenkin pohjimmiltaan olla hyviä ihmisiä. Toki aina en voi olla ihan varma.
Soturi vai Pelokas sintti?
Anonyymi
1
154
Vastaukset
Oikea miekka toimii paremmin taistelussa kuin sanat. Osta siis katana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1165423Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744361701- 2001203
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111163Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201159Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47951- 64951
- 64896
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64846