Heips! Löysin lomalla vahingossa geokätkön, jossa oli sekalaista tavaraa ja suttuinen vihko, jossa paljon nimiä. Piilotin purkin uuteen hienoon paikkaan ja sain kännykällä sen paikan koordinaatinkin. Onneksi harjoittelin aikaisemmin erään paikan merkitsemistä. Ymmärsin että uusi paikka pitää olla vähintään 400 m päässä. Tässä on matkaa vajaa kilometri.
Nyt tuli pulma, kun yritän jonnekin päivittää näitä uusia koordinaatteja. Ei ole tiedossa sitä 6 merkin mittaista koodia, kun sitä purkissa ei ollut. Arvelen, että löysin sen koodin netistä. Noin rautalangasta - miten se päivitys tehdään? Loin jo tunnukset.
Mitä nyt seuraavaksi?
9
110
Vastaukset
- Anonyymi
Jaaha... Aloitetaan nyt siitä, että toivottavasti aloitus on provo.
Mutta jos ei ole provoilua, niin olet sitten mennyt jästimään jonkun toisen laittaman kätkön.
Et pysty sitä geocaching.com:iin alunperin syötettyä kätköä omaehtoisesti omimaan ja koordinaatteja muuttamaan. Sen alkuperäisen omistajan on annettava se sinulle adoptoitavaksi. Vaan haluaako hän? Koodeilla et tässä vaiheessa pysty kätkölle mitään tekemään paitsi korkeintaan etsimään GC-koodin perusteella Geocaching.com:ista ja loggaamaan, eli merkitsemään löydetyksi.
Voit tietenkin perustaa uuden kätkön vähintään 150 m:n, eikä vähintään 400m:n päähän vanhasta. Tosin uuden kätkön perustaminen "varastetulla" purkilla ei ole kovin eettistä toimintaa.
Jospa nyt kuitenkin ensin lukisit ohjeet vaikkapa tuolta:
https://xn--geoktkt-8wa8n.fi/opas/aloittaminen/
Sitten viet sen ottamasi purkin kiltisti takaisin sinne, mistä sen otitkin.
Ensimmäistä kätköä suositellaan piilotettavaksi vasta sen jälkeen, kun on itse hakenut vähintään 20 kätköä. Tällöin alkaa tulla hiukan näkemystä.
Harrastus on kuitenkin hauska, kunhan sen saa kunnolla ja kunniallisesti alkuun. - Anonyymi
Hei! En tiedä mitä tarkoittaa provo. Kiitos linkistä, se näyttää jotenkin erikoiselta, onko siinä joku virhe? Avasin, mutta kännykkä jumittaa. Ehkä tajusin piilottamisen ja löytämisen jotenkin väärinPurkin voin palauttaa ehkä kahden viikon kuluttua kun taas käyn mummilassa.
- Anonyymi
Linkki vie geokätköt.fi -sivustolle. Jos et luota linkkiin, niin voit surffata suoraan.
Provo tarkoittaa tietentahtoista härnäämistä ja harhaanjohtamista.
Juu, idea on siis siinä, että kun kätköttäjä on purkin piilottanut, niin se pysyy samassa paikassa koko ajan. Tietysti jos vaikka tietyömaa uhkaa purkkia, on se siirrettävä muualle.
Se mitä voidaan siirtää kätköstä toiseen kätköön, on ns. kulkijat, eli travel bugit tai travel coinit.
Mutta niitäkään ei panna mihin tahansa koloon, vaan valmiiseen kätköön.
Jos olet rekisteröitynyt Geocaching.com -sivustolle, niin voit kartalta etsiä sen kätkön joka nyt on sinulla hallussa. Sinne kätkösivulle voit sitten kirjata, että kätkö on hetken pois pelistä, mutta palaa parin viikon kuluttua haettavaksi. Näin ei joku toinen joka etsii samaa kätköä tee turhaa työtä.
- Anonyymi
Alkoi selvitä, Travel Bugi ei ole se kätkö vaan joku sen sisällä oleva. Ymmärsin että niissäkin on sitten erikseen joku koodi mutta noissa tavaroissa ei kyllä yhdessäkään ole. Sanoin jo että en voi löytää tuota kätköä netistä kun en tiedä sen koodia. Koodeja sinne ja koodeja tänne :)
- Anonyymi
Juu... Alku on aina hiukan opettelua. Niissä kulkijoissa on se oma koodi, usein aika pienellä kirjattuna, ja sen avulla voi kulkijan logata löydetyksi.
Kätkössä voi olla myös ns. vaihtotavaraa, lähinnä lapsille. Siis kun sieltä ottaa joitain, niin pitäisi jättää jotain muuta vastineeksi.
Monasti sieltä löytää vaikkapa pinssin, niin sen voi ottaa kun laittaa vaikka suklaamunasta tulleen pikkulelun tilalle. Kerran laitoin euron, kun seurassani ollut halusi kovasti pienen muumifiguurin, ja muutakaan ei taskuista sillä hetkellä löytynyt.
Se kätkö, niin geocaching.com -sivuston karttapohjasta kun etsit sen alueen josta kätkön löysit ja oikeasta yläkulmasta painat nappia "Browse geocaches", niin löytöpaikalle pitäisi ilmaantua kätkön merkki.
Siitä sen pitäisi tunnistaa.
Myös siinä "suttuisessa vihossa", eli logikirjassa voi kansilehdellä tai sen kääntöpuolella olla kätkön GC-koodi. Tosin jos vihko on pitkään ollut purkissa ja saanut kosteutta, niin luettavuus on kärsinyt.
Mutta kyllä se tästä lähtee.
- Anonyymi
Kaverin avulla ehkä tunnistettiin tuo kätkö. Se on poistettu käytöstä tai sitten se on toinen joka on siinä lähellä. Palautan vaikka voi olla että menee sittenkin enemmämn aikaa. On satanut lumet siihen paikkaan. Aika hankalalta kumminkin tuntuu koko juttu. Mikä tässä on ideana? Löytää niin paljon kuin mahdollista?
- Anonyymi
Se riippuu kätköilijästä.
Joku haluaa mahdollisimman paljon löytöjä, joku ensilöytöjä (FTF, First to Find). Joku taas haluaa kiipeilykätköjä, ja joku toinen ratkoa mysteereitä. Joku taas kaikki D/T -yhdistelmät (Difficulty- Terrain) tai löytää kätkön joka piilotus- tai vuosilöytöpäivälle...
Mahdollisuuksia on monia, Kukin saa päättää itse.
- Anonyymi
Aika hauska laji, Niin kuin juoksukilpailuissa jos joku juoksee takaperin ja joku loikkii yhdellä jalalla ja joku juoksee uimaräpylöissä. Jokainen keksii omat säännöt. Ihan pimeetä. Justiin kun luulin että tajuun, niin sekavaksi meni. Voisin vaikka etsiä vahingossa löytyviä kun yhden jo löysin. En varmaankaan toista löytäisi ikinä. Katsotaan sitten kesällä jos kiinnostaa.
- Anonyymi
Heh, kyllä tässä säännöt on. Yksinkertaisimmillaan silleen, että etsi mahdollisimman monta kätköä. Ja se, että vasta puumerkki logikirjassa on löytö. Ei se, että näkee purkin roikkuvan vaikka puun oksassa mutta ei saa sitä käsiinsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315673
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus123688- 1932311
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631723Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan771627Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351457Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141365En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741335- 941195
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241194