Nyt olisi valtamediallemme kiva uutisaihe.

9

66

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, kerroin jo aiemmin, että tapauksesta kerrottiin Helsingin Sanomissa ja britannian kansalaisuus mainittiin.


      • nazi kirjoitti:

        Tutkintaa vaarantaa jos olisi kerrottu että muslimiämmä on nyt ollut vangisemisoikeudenkäynnissä ja vangittu taaperon teurastamisesta.

        Mistä on peräisin varmana levittämäsi tieto, että lapsen äiti on muslimi?
        Kerrot myös, että motiivisi tämän jutun levittämiselle on, että kyseessä on muslimiäiti.

        Kovin moni muslimi ei laita lapselleen juutalaista nimeä Adam. Siksi kysymykseni lienee ihan aiheellinen ja pyydän, että kerrot lähteesi.

        Missään uutisoinnissa en ole nähnyt mainintaa tämän perheen uskonnollisesta vakaumuksesta, jolla muutenkaan ei missään lähteissä ole nähty olevan yhteyttä tapahtuneeseen.

        Lapsen äidin vangitsemisesta on kerrottu mm. hesarissa 22.1.2020
        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006381016.html

        Tapauksen tutkinta on kesken. Naista ei ole vangittu "taaperon teurastamisesta".
        Hän on tutkintavankeudessa, epäiltynä henkilönä.

        Hra nazia voidaan epäillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.


      • Anonyymi
        Fat_Earth kirjoitti:

        Mistä on peräisin varmana levittämäsi tieto, että lapsen äiti on muslimi?
        Kerrot myös, että motiivisi tämän jutun levittämiselle on, että kyseessä on muslimiäiti.

        Kovin moni muslimi ei laita lapselleen juutalaista nimeä Adam. Siksi kysymykseni lienee ihan aiheellinen ja pyydän, että kerrot lähteesi.

        Missään uutisoinnissa en ole nähnyt mainintaa tämän perheen uskonnollisesta vakaumuksesta, jolla muutenkaan ei missään lähteissä ole nähty olevan yhteyttä tapahtuneeseen.

        Lapsen äidin vangitsemisesta on kerrottu mm. hesarissa 22.1.2020
        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006381016.html

        Tapauksen tutkinta on kesken. Naista ei ole vangittu "taaperon teurastamisesta".
        Hän on tutkintavankeudessa, epäiltynä henkilönä.

        Hra nazia voidaan epäillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

        No vähänpä herra Fat_Earth asioista tietää...

        https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_in_Islam

        Naisen nimi on islamistinen. Islam on poliittinen ideologia, jossa on mukana myös uskontomoduli. Se ei ole pelkkä uskomusjärjestelmä vaan kokonainen kaikenkattava yhteiskuntajärjestelmä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No vähänpä herra Fat_Earth asioista tietää...

        https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_in_Islam

        Naisen nimi on islamistinen. Islam on poliittinen ideologia, jossa on mukana myös uskontomoduli. Se ei ole pelkkä uskomusjärjestelmä vaan kokonainen kaikenkattava yhteiskuntajärjestelmä.

        Kiitos oikaisusta. Adam hepreassa tarkoittaa ihmistä.

        Sekoitat kuitenkin itse poliittis-ideologisen käsitteen islamismi ja islamin uskon tarkoittavan samaa asiaa. Kaikki muslimit eivät suinkaan ole islamisteja, kuten eivät kaikki kristitytkään ole kristillidemokraattisen puolueen kannattajia. Tarkistapa tuo.

        Ei henkilön nimen perusteella voi päätellä hänen uskonnollista tai poliittista vakaumustaan, ajatus on absurdi.
        Sama kuin väittäisit varmana tietona, että henkilö, jonka etunimi on Taisto, on ateisti ja kommunisti.

        Tämän äidin väittämiselle muslimiksi, saati sitten islamistiksi ei ole käsillä mitään asiallisia tai konkreettisia perusteluja. Ruskeat nappisilmät ja arabiankielinen nimi eivät mielestäni riitä varmaksi tiedoksi uskontunnustuksesta tai poliittisesta vakaumuksesta, semminkin kun henkilö on kotoisin Britanniasta, ei pukeudu muslimin tavoin eikä käytä ulkoisia muslimin tunnusmerkkejä kuten päähuivia, huntua, burkaa tms.

        Hyväksyn mielelläni hänet muslimiksi, jos annat vakavasti otettavan lähteen, jonka mukaan hän sitä on. Mutta edes MV-lehti ei ole leimannut häntä muslimiksi, vaikka siellä muuten kovin hanakasti tällainen seikka kyllä negatiivisessa valossa tuodaan esille.

        Tapahtumista ei ole annettu tietoa, jolla voitaisiin mitenkään perustella ilmaisua "muslimiämmä vangittu taaperon teurastamisesta".


    • Anonyymi

      Ok tämä selittääkin asian, muslimi siis.

      Pikku hiljaa alkaa ymmärtämään mitkä rikokset ovat kanta-suomalaisten, mitkä matujen, mitkä mustalaisten tekemiä.

      Matuvyöryn jälkeen Poliisia kiellettiin kertomasta rikollisen kansallisuus. Pitää siis yrittää päätellä itse.

      Aina kun kyse on kanta-suomalaisesta se kyllä sanotaan. Ja jos on kyseessä piiritystilanne jossain tuppukylän omakotitalossa, tietää että peräkylän Pera on juonut liian monta päivää putkeen ja ajanut vaimon hankeen.

      Vaatteisiin piilotetut 10 sisäfilettä kertoo taas tekijästä riittävästi.

      Puukkojunkkarit ovat joko niitä tai näitä, ei kuitenkaan kanta-suomalaisia.

    • "Koska ette ole asiasta kuulleet..."
      Tapauksesta on useita päiviä ennen MV-lehteä uutisoitu Suomessa kattavasti.

      Iltalehdessä kuusi kertaa, hesarissa kolme kertaa, Ilta-Sanomissa kolme kertaa, samoin muissakin lehdissä.
      Misään ei mainita naisen olevan muslimi.

    • Anonyymi

      Media Yle,Mtv,Lehdet kommunisti valta EU uskolliset ei meillä kerro esim. Miten machete veitset heiluu Englannissa lähes päivittäin,etnojengit tappelee ja ryöstää,raiskaa ja muuallakin Eu alueella.
      Media vaikenee myös : Ranskan yli vuoden kestäneet protestit Macronin hallintoa vastaan. Muslimi arabi poliisit,näkee parta naamasta,käytöksestä nukke Macronin uskolliset tappelijat hakkaa väkijoukkoja ja satunnaisia turisteja kaduilla.
      Proteztien syy on ranskalaisten elin olot heikentyneet valtavan muslimi joukon vallatessa maata,veronkorotukzet em takia,asuntojen kalleus työssäkävijöille koska joutuvat muuttamaan kauemmaksi maahantunkijoiden vallattua asunnot jne.
      Lakimiehet,lääkärit,palomiehet protestoi nykyistä Macronin aiheuttamaa ja ajamaa politiikkaa vastaan,ohjeet M ottaa ylemmiltä globalisteilfa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1322
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1269
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1211
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1004
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      995
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      916
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      841
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      51
      686
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      594
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      579
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      578
    14. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      563
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      539
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    18. 46
      533
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      526
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      520
    Aihe