Mitteehän meiä juoksetusta tämmäinkin tarkottannee? Ottakee kantoo kutka jottai
tietöö...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16220284/alva-myyntiin-pikaisesti
tietöö...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16220284/alva-myyntiin-pikaisesti
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mietitäänpä esimerkin omaisesti hetki, mitä tarkoittaa kun vesiyhtiö myydään ulkomaiselle sijoittajalle? Kauppatavarana on yritys ja sen liiketoiminta, tässä tapauksessa veden käyttäjät eli kuntalaiset, oppi- ja muut laitokset sekä yritykset. Kauppahinnan maksaa ostaja, joka vesi- ja jätevesimaksuina maksuttaa sen käyttäjiltä, eli teiltä arvon kuntalaiset. Olette kauppatavaraa.
Toivottavasti päättäjät ymmärtää asian eivätkä tee jälleen kerran miljoonamokaa.
Kunnallisen laitoksen yksityistäminen tarkoittaa että siitä tulee kauppatavaraa, oli kyseessä energia-, vesi-, jätevesi- tai valoverkkotoimiala.
Ajatus on absurdi. Suomessa sijaitsevan suomalaisen luonnonveden (juomavesi) omistaa ja myy ulkomainen, kasvoton sijoitusyhtiö. Mikä tässä asetelmassa on karstusen parhaaksi?
Rahanpuute ei ole peruste. Sitä on kuitenkin ollut niin paljon, että on pystytty kylvämään minne sattuu.
Meidän asioista päättää amatöörit.
Viimein aletaan päästä asiaan. Tilanne kuumenee ja viestejä katoaa...
Paikalliset voisi perustaa yhtiön ja ostaa vesibisneksen itselleen.
Tätä kannattaen👍
meno kuin Neuvostoliitossa...
Ongelma on se, että kunnan johdossa on katkeruuteen asti kateellista porukkaa, jotka tekevät kaikkensa etteivät karstusilta yrityksiltä osteta vaikka lainsäädäntö ei estäisikään. Ja loppuun asti tehdään sellaisia päätöksiä, ettei missään nimessä voida tehdä paikallisin voimin. Avoimesti ilman jäsenkirjoja.
Asia olisi OK. jos hinnat olisivat kohdillaan, mutta esim. hirsirakenteen hinnat ovat pilvissä, ei kunnalla ole varaa tukea jatkuvasti Honkaa. Ei se ole kateutta jos ajatellaan kunnan kukkaroa kustannustehokkaasti.
Kustannustehokkaasti rojua ulkoa!
Kehittämisyhtiö voisi olla hyvä vaihtoehto, heillä on kokemusta jääbisneksestäkin,
ja monesta muusta suhmuroinnista.
Suomessa kaikki on myynnissä. Kaivokset, kiinteistöt, laitokset kuten sähkö ja vesi ja roskat. Australialaiset ja kanadalaiset ostavat malmivarat. Britit, norjalaiset, ruotsakaiset, tanskalaiset ja usalaisten omistamat eläkesijoitusyhtiöt osaavat ostaa hyvää kiinteistötavaraa edukkaasti. Ei ne huonoa osta vaan tuottoja. Hep, oteta omiin käsiin ko. laitoksia ja tuotot kiertämään kotimaassa ja kotiseudulla.!
Monia luulisi kiinnostavan miten meidän vedellä
tehdään kauppaa!