Ehdokkaiden arvomaailmaan kannattaa tutustua. Kuka ajaa Sinun asiaasi?
Lopen seurakunnan kirkkoneuvosto 5/2019 9.4.2019 Sivu 4/8
75§ Yhteistyö Lopen A-killan kanssa
Lopen A-kilta jakaa kauppojen hävikkiruokaa kirkonkylällä kerran kuukaudessa. A-kilta on ehdottanut seurakunnalle yhteistyötä ruoka-avustusten jakamisessa.
Myös seurakunta jakaa ruoka-avustuksia osana diakoniatyötä. Yhteistyö A-killan kanssa edistäisi sitä, että seurakunnan apu voisi tavoittaa mahdollisimman monia ruoka-avustuksia tarvitsevia loppilaisia.
Lopen seurakunta sai vuonna 2010 testamenttilahjoituksen käytettäväksi ”diakoniatyöhön, esimerkiksi vanhustyöhön”. Testamenttivaroja voidaan kohdistaa erilaisiin diakonisiin tarkoituksiin.
Kirkkojärjestyksen 23:3§ perusteella seurakunnan hallinnossa on arvioitava päätösten lapsivaikutuksia. Lopen kirkkoneuvosto on §51 / 19.3.2019 päättänyt, että Lopen seurakunnan hallinnossa arvioidaan myös päätösten yhdenvertaisuusvaikutuksia.
Kirkkoherra arvioi, että esitetty yhteistyö edistää ruoka-avustuksia tarvitsevien loppilaisten aikuisten ja perheiden hyvinvointia.
Kirkkoherran päätösehdotus:
Kirkkoneuvosto päättää, että Lopen seurakunta tekee ruoka-avustusten jakelussa yhteistyötä Lopen A-killan kanssa toistaiseksi. Yhteistyössä jaettavien elintarvikkeiden hankintaan voidaan käyttää seurakunnan testamenttivaroja sen mukaan, kuin diakoniatyöntekijät ja kirkkoherra yhdessä päättävät.
Seurakunta ei kerää tietoa avustusten saajien henkilöllisyydestä. Yksi diakoniatyöntekijä raportoi vuosittain ruoka-avustusten kustannukset, jaettujen ruokakassien määrän ja tyypillisen sisällön, sekä arvion yhteistyön toimivuudesta laatiessaan kirkkoneuvostolle koosteen testamenttivarojen käytöstä.
Käsittely: Aimo Alho esitti, että asia jätetään pöydälle. Seppo Kuparinen kannatti Alhon esitystä.
Puheenjohtaja ehdotti äänestysjärjestykseksi, että ja Jaa-äänellä jatketaan asian käsittelyä Ei-äänellä jätetään asia pöydälle.
Äänestystulos: 6 Ei ääntä (S. Kuparinen, M-L. Kuparinen, Leino, Lukana, Nevanpää, Alho) ja 3 Jaa-ääntä (Hynynen, Auvinen, Vuorinen).
Päätös: Asia jätettiin pöydälle.
Tuomas Hynynen jätti eriävän mielipiteen, koska päätös jättää asia pöydälle on hölmö.
Minttu Auvinen jätti eriävän mielipiteen, koska ruoka-avun tarve paikkakunnalla on ilmeinen.
Vaalit tulloo
Anonyymi
0
178
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1353323IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl652330Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1742261Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al792107- 1471534
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden61157Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1031131Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241046- 111957
- 100956