"lisäturva" puhelimeen. ÄLÄ OTA SITÄ!!

Anonyymi

Otin uutta puhelinta ostaessa "lisäturvan" kun myyjä sitä suositteli. Pulju oli sen niminen kuin squaretrade jota käyttää suurin osa Suomen puhelimia myyvistä firmoista.

Erittäin ala arvoista toimintaa. Vanhassa puhelimessa näytössä pikku särö, päätin käyttää tätä squaretradea kun sellaista maksan.
Kalliimmalla 60e hinnalla oletin että saan samallaisen korvaavan puhelimen korjauksen ajaksi. Kun toinen vaihtoehto oli että 30e pelkkä korjaus.
Se olikin pysyvästi korvaava puhelin joka ei lataa ja on paljon hitaampi. Aivan täyttä huijausta koko pulju. Ei vastata mihinkään yhteydenottoihin. Operaattorilla käskevät lähettää uudelleen huoltoon, en todellakaan maksa 60e ja yritä toivoa että jos vaikka tällä kerralla saisin toimivan puhelimen.

14

7440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä näitä muutenkaan kannata ellei luuri yli 800 euron hintainen tosin ei näin kalliita kannata muutenkaan ostaa. Mieluummin hankkii hyvän suojakuoren.

    • Anonyymi

      Puhut totta, eivät vielläkään antanneet puhelinta,vaikka olen maksannut omaa vastuu 59 euroa. Aina ne ne lupaa lähettää sähköpostilla seurantanumeroa. nyt on mennyt jo 2 kuukautta siitä,kun tein ilmouksen heille kadonneesta kännykästäni ja maksoin omavastuu. Täyttä paska firma

    • Anonyymi

      Minulla on lisä vakuutus puhelimessa joka maksaa 15€ kk. Se on oikeasti hukkaan menevää. Kotivakuutus korvaa, mutta ihan miten tahansa niin mahdolliset korvaukset on niin ja näin Omavastuu aivan helvetinmoinen.

    • Anonyymi

      Juuri hain puhelimen fonumilta jossa korjattiin takakamerat ja etunäyttö, aikaa kului about 5h ja omavastuu oli sen 45e. Mielestäni kyllä ihan pätevä systeemi..

      • Anonyymi

        Vakuutus korvaa vain virukset eikä sitä että heittelet kluuria lattialle.


    • Anonyymi

      DNA:n myyjä tyrkytti väkisin Squaretraden, kun ostin puhelinta. Sanoin, etten tarvitse, kotivakuutus korvaa. Kyseessä siis tonnin arvoinen laite. Myyjä sanoi, että jos et halua vakuutusta pitää, niin _muista_ itse_ sanoa se irti kuukauden päästä. Siinä tulee ensimmäinen kusetus. Ajatus on, ettei asiakas muista irtisanoa jolloin laskutus alkaa. Menin kuitenkin ajoissa sivulle, josta vakuutus irtisanotaan, ja se ilmoitti että asia on laitettu vireille. Katsoin parin viikon päästä uudelleen, ja edelleen sivulla luki , että asia on vireillä. Sitten alkoikin tulla laskutusta, jolloin laitoin DNA:lle aspaan kyselyn, miksi minua laskutetaan irtisanotusta vakuutuksesta. Kysessä oli kuulemma tekninen häiriö.

      Häiriö, ja vitut. Tätä samaa paskaa harrastaa lähes kaikki elektroniikkaa myyvät ketjut, joista Gigantti pahin kusettaja. Turhaa, kallista paskaa tuputetaan väkisin ja vaikka valehtelemalla mukaan asiakkaille, jotka eivät ole täysin kartalla asioista.

      • Anonyymi

        DNA:lta minäkin puhelimen ostin ja mekein heti ostamisen jälkeen irtisanoin sopimuksen. Mutta vuoden päästä huomasin, että laskutus on jatkunut edelleen irtisanomisesta huolimatta ja DNA:n järjestelmässä ei merkkiäkään irtisanomisesta. Älkää missään nimessä ottako mitään lisäturvaa, vaikka on muka ilmainen kuukaudeksi. Laskua tulee irtisanomisesta huolimatta. Pelkkää kusetusta nuo.


    • Anonyymi

      Sitten kun pöpö iskee on myöhäistä katua kun ei ollutkaan turvaa.

      • Anonyymi

        Sepä siinä on kun niitä ei voi tulla


    • Anonyymi

      Lasku tuli vaikka irtisanoin. Nyt dnan chatissa uusi yritys. Hitto soikoon!

    • Anonyymi

      Ostin Gigantista pari vuotta sitten iPhonen ja otin siihen AppleCare-lisäturvan. Kun puhelimen akku alkoi äskettäin olla vaihtokunnossa, päätimme yrittää saada sen vaihdon tuon turvan piikkiin. Löysin sopimuksesta Squaretrade-yhtiön sivut, jossa tein vahinkoilmoituksen. Parikin asiaa herätti siellä kummastuksen: puhelimesta piti kytkeä Find my phone pois päältä ja kehotettiin ottamaan täysi varmuuskopio, koska puhelin tyhjennetään huollossa. Siis mitä?! Puhelin tyhjennetään akun vaihdon takia? Lisäksi kerrottiin, että huolto voisi kestää viikon tai jopa pari ja sain käsityksen, että voisin joutua vielä maksamaan n. 60 euron omavastuun. Kysäisin iTapsalta, onko heillä myös vaatimuksena Find-toiminnon poiskytkeminen ja tyhjentävätkö puhelimen. Ei kuulemma ja vaihto kestäisi vain pari tuntia. Mitä ihmettä Squaretrade oikein meinaisi puhelimelle tehdä?! Vaihtaa luvattomasti johonkin toiseen yksilöön vai mitä? En todellakaan vienyt puhelinta lähimpään Giganttiin huollettavaksi, vaan poika kävi sen kanssa iTapsassa, jossa oli juuri sopivasti akunvaihtotarjoukset. Irtisanoin samalla AppleCaren ja pyysin Gigantilta siitä sähköpostiin vahvistuksen. Saa nähdä, tuleeko vielä laskutusta... Opetus: en ota enää koskaan tuollaista lisäturvaa! Aivan huijausta.

    • Anonyymi

      Kaikki tällaiset ovat aivan turhaa rahantuhlausta..

      • Anonyymi

        Joo noita lisäturvia tyrkytetään joka paikassa. Niiden nimeksi pitäisi laissa määrätä lisämaksu. Ehkä sitten ei niin helposti porukka niihin retkahtaisi, kun kaupassa kysyttäisiin ostoksen yhteydessä että haluaisitko maksaa tästä vielä lisämaksua vaikka joka kuukausi? Et saa siitä mitään hyötyä mutta voisit maksaa lisää ihan vapaaehtoisesti, miten olisi, kiinnostaako?


    • Anonyymi

      Lukekaa ne vakuutusehdot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe