Mitä lahjaksi jos on jo kaikki perustavarat kuten pyyhkeet, astiastot, lakanat, imuri, maljakot ym. mutta ei haluaisi pyytää rahaa kun töissä on käyty jo monta vuotta eikä ole suurta pulaa käteisestäkään?
Kaikkea on
8
1668
Vastaukset
- Jessika
Tuttavani olivat tehneet lahjalistan Stockan äänilevyosastolle.
Lahjalistassa oli siis vain ja ainoastaan pitkä lista levyjä joita pari himoitsi: erilainen ja hauska lahjaidea. Lahjan hinta on myös sopiva ja joustava: opiskelija voi ostaan sen yhden kahdenkympin levyn, joku varakkaampi sen hääparin himoitseman kymmenen cd:n boksin.
Levyjähän ei koskaan voi olla liikaa... vai voiko? - vieraiden
päättää. Voi olla, ettette pidä kaikista lahjoista, mutta varmaan kestätte sen ja saatte ihania yllätyksiä.
- kannattaa antaa
Taideteos on usein niitä viimeisiä kotiin tehtäviä hankintoja. Hintahaitari on hyvin laaja.
- tyttönen vain
kannattaa antaa kirjoitti:
Taideteos on usein niitä viimeisiä kotiin tehtäviä hankintoja. Hintahaitari on hyvin laaja.
Taide on hyvin subjektiivinen kokemus, kaikki ei todellakaan tykkää samasta. En ikinä haluaisi omalle seinälleni samanlaisia tauluja kuin mitä vanhemmiltani löytyy. Tietysti ajatus on tärkein, eikä saisi nirsoilla, mutta taiteen suhteen oikeaan osuminen ei ole erityisen todennäköistä. Ellei sitten tunne paria hirmuisen hyvin... ja silloinkin on tietysti riskejä =)
Pienet lasiesineet tai muu vastaava voi olla toimiva idea, mutta esimerkiksi eräs ystäväni sai häälahjaksi aivan upean afrikkalaistyylisen metrinkorkuisen vaasin, joka (kauneudestaan huolimatta) ei oikein sovi vääntämälläkään heidän asuntoonsa. Mihis sellaisen sitten laitat ketään loukkaamatta...
- yksi kokemus
.. on meinaa avomiehen veljen ja sen vaimon häälahjaksi saamaa taidetta nyt meidän seinillä, kun eivät heille sopineet, oli liian... modernia :D
- muutenkin
(minusta ainakin) taide ja esim. huonekalut edustaa jokaisen omaa makua ja niitä on vaikea ostaa, jos ei tiedä hääparin makua...
- vaimo-99
Jos on kaikkea, niin haittaako tuo nyt saada niihin vähän päivitystä? Oli meilläkin kaikkea, mutta oli kiva saada uusi silitysrauta, Marimekon pyyhkeet ja lakanat, Hackmannin paistinpannuja ja kattiloita, Iittalan kivituikkuja, Iittalan Kartio-laseja, oikeita viinilaseja. Kaikkea meillä oli jo ennestään, mutta kyllä uni paremmin tulee arvokkaissa lakanoissa ja ruokakaan ei pala enää niin ikävästi pohjaan. Tunnelma on parempi Kivi-tuikuista, kuin Tiimarin lasituikuista jne... Heittäkää vanhat romut kierrätykseen ja laittakaa lahjalista johonkin tavarataloon. Vieraillekin on helpotus ostaa valmiiksi mietittyä.
- pyytänyt
Omat hääni olivat tänä talvena. Kutsussa oli runomuodossa ettei mitään tarvita kun entisiäkin tavaroita on liian kanssa.
Kyllähän niitä lakanoita ja pyyhkeitä aina tarttee, mutta minäkin haluan jetsulleen mieleisen värisiä ja mallisia enkä ikinä nuku Marimekon lakanoissa omassa kodissani.
Eipä nuo sukulaiset sitten mitään tuoneetkaan, kutsuttukin oli vain ihan lähimmät eikä niitä kumminkaiman pikkuserkkuja - läheiset kyllä ymmärsivät toiveemme.
Meillä oli TOSI hauska juhla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3096682Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653719- 2033066
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242737- 741912
- 1461652
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2041630Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201518Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631511- 891398