Suomessa on monia tahoja, joista paluumuuttajat voivat saada apua työpaikan löytämiseen. Kerätään tähän ketjuun kyseisiä tahoja.
Täältä apua työpaikan löytämiseen Suomesta
7
164
Vastaukset
- Anonyymi
Jos on kiinnostunut Turun seudun työpaikoista, kannattaa tulla Turun RekryEXPO-messuille 7.4.2020 Turun Messukeskukseen. Oheisen linkin kautta saa hyvät tiedot tapahtumasta.
https://www.turunmessukeskus.fi/tapahtuma/rekryexpo/- Anonyymi
Jos sattuu olemaan kiinnostunut työpaikan löytämisestä Suomesta, kannattaa suunnata Tampereelle esimerkiksi 8.4.2010 tai 16.9.2020. Molempina päivinä nimittäin järjestetään Koskikeskuksessa Rekrytori-tapahtuma.
Viimeisimmässä Rekrytori-tapahtumassa pari päivää sitten eli 12.2.2020 vieraili peräti 17 000 kävijää. Liikkeellä oli työnantajien, oppilaitosten ja työnhakijoiden lisäksi mm. kesätyötä vailla olevia nuoria. Tarjolla oli 10 000 työpaikkaa erityisesti Pirkanmaan alueelta, mutta Tampereelle oli tultu myös kauempaa. Muun muassa savolaiset työnantajat olivat tulleet etsimään sopivia työntekijöitä.
Kannattaa ehdottomasti mennä Tampereelle, mutta Rekrytorin nettisivuilta voi myös saada muutenkin ideoita tulevat työpaikasta. Sieltä nimittäin löytyy listoja työvoimaa tarvitsevista työnantajista sekä vinkkejä työnhakuun.
https://www.rekrytori.fi/
- Anonyymi
SAIRAANHOITAJAPÄIVÄT järjestetään jälleen pian eli 25.-26.3.2020 Messukeskuksessa Helsingin Pasilassa.
Tapahtuma on suunnattu sairaanhoitajille, kätilöille, ensihoitajille, terveydenhoitajille ja alan opiskelijoille.
Avajaiset, keynote-luennot, paneeli ja näyttelyalue ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.
Näyttelyalueella on paljon rekrytointipisteitä. Esimerkiksi kunta-alalle hoitotyöntekijöitä rekrytoiva Kuntarekry on esillä FCG-rekryfirman kanssa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085