Taloyhtiöllemme emme sää lainaa korjauksiin. Osa osakkaista ei pysty osuuttaan maksamaan. Konkurssiko avuksi?
Rahoitusongelma
Anonyymi
1893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Rahoitusvastikelaput vaan maksuun, ja kuka ei saa maksettua niin huoneisto haltuunottoon ja vuokrattavaksi.
Vanha remonttipommi syrjäisellä paikalla, haltuunotto määräajaksi (pari vuotta), asunnot varmaan isoja perheasuntoja, joille vähän kysyntää. Kelle ajattelit saada vuokrattua... ja vielä sellaisella vuokralla, että sillä katetaan kaikki kulut?
Liian monta jos-sanaa mitätöi viestisi.
Montako jos sanaa laskit?
kerätkää maksukykyisiltä osakkailta hankeosuudet etukäteen ja pienentäkää remontin laajuuttaa. Näin tarvittava lainamäärä tulee pienemmäksi.
Eiköhän tässä ole taustalla se, että "remonttien osuutta on pienennetty" jon 10-20 vuotta eli on vetkuteltu ja vetkuteltu, kunnes kaikki (pihat, vesikatto, julkisivu ja putkirempat) kaatuvat kertalaakista syliin. Jolloin, hupsankeikkaa, remonttikulu pitkälti yli tonnin/m² -> aletaan mennä jo yli myyntihinnasta.
Halvalla on asuttu, joten rahaa pitäisi olla takataskussa, Jos ei ole, niin se on voi voi.
Oleellista+on+tietää+missäpäin+ao.+taloyhtiö+sijaitsee.+Eräs+pankki+kieltäytyi+tarjoamasta+pientä+lainaa+Espoon+Tapiolassa+sijaitsevaan+hyvin+hoidettuun+taloyhtiöön+sillä+verukkeella,+että+aavistuksen+yli+50+%+osakkaista+on+ns.+sijoittajia.+Eli+hieno+taloyhtiö+metron+varrella+ei+ollut+tämän+pankin+mieleen.
Useissa kaupungeissa sama ongelma. Jopa hyvin hoidettu yhtiö voi olla ahdingossa eikä todellisia keinoja enää ole. Outo ilmiö.
Nopeammin levisi kuin korona virus. Jos tähän sotketaan vielä asumistukikuplan tai -paiseen puhkaisi, niin maan hallitus saa työryhmiä perustaa urakalla. Taloyhtiölainat on keino jolla vähätuloiset voivat osallistua yhteisiin hankkeisiin. Samat rahalaitokset rahoittavat mm. Autojen hankintaa, joissa vakuusarvot tippuvat roimasti iän myötä. Asuntojen peruskorjauksia eivät rahoita. Älkää sotkeko Suomea uuteen lamaan.
Velaton taloyhtiö pärjää aina.
Asumisen mukavuus kohtuullisuus
Kulujen hallinta.
Tilanneanalyysi. Missä vaiheessa menemme?
Tässä linkissä käsitellään tätä ongelmaa ja se on jo suurissakin kaupungeissa, kun asuntojen arvo laskee, niin rahoittajat ei anna lainaa remontteihin.
https://yle.fi/uutiset/3-9562033
Lahti ei nykyään ole kasvualue muussa kuin työttömien määrässä.
Varmaan on mietittävä remontin pienentämistä joiltakin osin
Mitäs kun sama sanotaan Suomelle, ei anneta enää lainaa ?
Tarvis miettiä kun kaikki ongelmat (omat ja afrikan) ratkastaan vain sillä että saadaan lainaa, entä kun ei saada ?
hybä ettei tuu lainaa , ei ongelmat isone, helzingissä on kaikki uutta ja hienoa, ei tarvitse lainaa hakea kun on hieno 2 sio alla jonka 400 000e talolaina osuus tekee ihan saman lopputuloksen , toinen asuu vanhassa majassa toinen kuusenalla.
kämppien hinnat ei täällä putoo , asukkaat vaan vaihtuu kun ei riitä pesot yhtiölainan ja omanlainan maksuun kun työt lähti vaikka tukka jäi.