Riparijuttui

Anonyymi

1.mitä konfirmaatiossa tehdään?
2.löytyykö alboja isoista koista pieniin kokoihin?
3.mitä kannattaa pyytää lahjaksi?

5

388

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konfirmaatiossa tunnustutetaan julkisesti, yleisön edessä, jumala usko. Tämän jälkeen papit paukuttelee henkseleitään, onnistuneesta aivopesuleiristä.

      Lahjojen takia ei kannata mennä ripariin, aivopestäväksi.

    • Moi!

      Hyviä kysymyksiä! Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus ja eroaa perussunnuntain messusta vain pienin osin. Konfirmoitavat ovat pukeutuneet alboihin ja tulevat yhdessä papin saarnan jälkeen eteen, lausuvat uskontunnustuksen yhteen ääneen muun seurakunnan kanssa ja vastaavat papin kysymykseen "tahdon". Pappi kysyy siis, tahdotko osoittaa uskoa elämässäsi. Tämän jälkeen konfirmoidut siunataan ja yleensä kummi tai muu läheinen ihminen on mukana siunaamassa. Mitään ei siis tarvitse tehdä yksin ja konfirmaatiota yleensä harjoitellaan ja suunnitellaan yhdessä etukäteen. Esimerkiksi täältä löytyy lisätietoja konfirmaatiosta: https://selko.evl.fi/perhejuhlat/konfirmaatio/

      Alboja löytyy todella monessa koossa ja eri pituisina, kaikille löytyy varmasti sopiva koko. Isoset ja työntekijät auttavat löytämään sopivan koon eikä siitä tarvitse etukäteen murehtia. Jos asia mietityttää, voi rippipapilta kysyä asiasta etukäteen ja vaikka sovittaa albaa esimerkiksi konfirmaatioharjoituksen yhteydessä.

      Lahjatoiveitakin on ihan hyvä miettiä etukäteen. Usein tapana on toivoa rippiristi muistoksi juhlasta, kummilta tai vanhemmilta. Konfirmaation jälkeinen rippijuhla on nuorten ensimmäinen iso oma juhla ja lahjatkin kuuluvat siis asiaan.

      Tsemppiä riparipohdintoihin!

      t. Reetta Joensuun NettiSaappaasta

      • Anonyymi

        ""Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus""
        - Palvotaan olematonta mielikuvitus oliota.

        Ripariin 21v ikäraja


    • Anonyymi

      Corona = confirmation cancelled

    • Anonyymi

      1. Konfirmaatiossa julistetaan julkisesti, yleisön edessä uskovansa jumalaan. Riparin aivopesun jälkeen, tämä on mahdollista. Jotkut voi päästä ajan myötä, eroon tälläisistä harha ajatuksista ja voi jopa erota kirkosta. Osa jää koukkuun ja maksaa kiltisti kirkon jäsenmaksunsa, kirkollisveronsa. Tämä on noin 500€/Vuodessa.

      Eli 500€/vuodessa siitä kun kävi riparin.

      2. -

      3. Kannattaa pyytää sen verran, että kattaa kirkollisverot koko loppuelämän ajaksi.
      Pitää muistaa että eläkeläisetkin joutuu maksamaan pienistä eläkkeistään kirkollisveron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1089
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      194
      785
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      715
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      205
      692
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      178
      678
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      101
      636
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      38
      585
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      43
      552
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      518
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      36
      504
    Aihe