Riparijuttui

Anonyymi

1.mitä konfirmaatiossa tehdään?
2.löytyykö alboja isoista koista pieniin kokoihin?
3.mitä kannattaa pyytää lahjaksi?

5

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konfirmaatiossa tunnustutetaan julkisesti, yleisön edessä, jumala usko. Tämän jälkeen papit paukuttelee henkseleitään, onnistuneesta aivopesuleiristä.

      Lahjojen takia ei kannata mennä ripariin, aivopestäväksi.

    • Moi!

      Hyviä kysymyksiä! Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus ja eroaa perussunnuntain messusta vain pienin osin. Konfirmoitavat ovat pukeutuneet alboihin ja tulevat yhdessä papin saarnan jälkeen eteen, lausuvat uskontunnustuksen yhteen ääneen muun seurakunnan kanssa ja vastaavat papin kysymykseen "tahdon". Pappi kysyy siis, tahdotko osoittaa uskoa elämässäsi. Tämän jälkeen konfirmoidut siunataan ja yleensä kummi tai muu läheinen ihminen on mukana siunaamassa. Mitään ei siis tarvitse tehdä yksin ja konfirmaatiota yleensä harjoitellaan ja suunnitellaan yhdessä etukäteen. Esimerkiksi täältä löytyy lisätietoja konfirmaatiosta: https://selko.evl.fi/perhejuhlat/konfirmaatio/

      Alboja löytyy todella monessa koossa ja eri pituisina, kaikille löytyy varmasti sopiva koko. Isoset ja työntekijät auttavat löytämään sopivan koon eikä siitä tarvitse etukäteen murehtia. Jos asia mietityttää, voi rippipapilta kysyä asiasta etukäteen ja vaikka sovittaa albaa esimerkiksi konfirmaatioharjoituksen yhteydessä.

      Lahjatoiveitakin on ihan hyvä miettiä etukäteen. Usein tapana on toivoa rippiristi muistoksi juhlasta, kummilta tai vanhemmilta. Konfirmaation jälkeinen rippijuhla on nuorten ensimmäinen iso oma juhla ja lahjatkin kuuluvat siis asiaan.

      Tsemppiä riparipohdintoihin!

      t. Reetta Joensuun NettiSaappaasta

      • Anonyymi

        ""Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus""
        - Palvotaan olematonta mielikuvitus oliota.

        Ripariin 21v ikäraja


    • Anonyymi

      Corona = confirmation cancelled

    • Anonyymi

      1. Konfirmaatiossa julistetaan julkisesti, yleisön edessä uskovansa jumalaan. Riparin aivopesun jälkeen, tämä on mahdollista. Jotkut voi päästä ajan myötä, eroon tälläisistä harha ajatuksista ja voi jopa erota kirkosta. Osa jää koukkuun ja maksaa kiltisti kirkon jäsenmaksunsa, kirkollisveronsa. Tämä on noin 500€/Vuodessa.

      Eli 500€/vuodessa siitä kun kävi riparin.

      2. -

      3. Kannattaa pyytää sen verran, että kattaa kirkollisverot koko loppuelämän ajaksi.
      Pitää muistaa että eläkeläisetkin joutuu maksamaan pienistä eläkkeistään kirkollisveron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      193
      3764
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2056
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      74
      1963
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1906
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      70
      1822
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1597
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      141
      1034
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      946
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      66
      848
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      816
    Aihe