Riparijuttui

Anonyymi

1.mitä konfirmaatiossa tehdään?
2.löytyykö alboja isoista koista pieniin kokoihin?
3.mitä kannattaa pyytää lahjaksi?

5

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konfirmaatiossa tunnustutetaan julkisesti, yleisön edessä, jumala usko. Tämän jälkeen papit paukuttelee henkseleitään, onnistuneesta aivopesuleiristä.

      Lahjojen takia ei kannata mennä ripariin, aivopestäväksi.

    • Moi!

      Hyviä kysymyksiä! Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus ja eroaa perussunnuntain messusta vain pienin osin. Konfirmoitavat ovat pukeutuneet alboihin ja tulevat yhdessä papin saarnan jälkeen eteen, lausuvat uskontunnustuksen yhteen ääneen muun seurakunnan kanssa ja vastaavat papin kysymykseen "tahdon". Pappi kysyy siis, tahdotko osoittaa uskoa elämässäsi. Tämän jälkeen konfirmoidut siunataan ja yleensä kummi tai muu läheinen ihminen on mukana siunaamassa. Mitään ei siis tarvitse tehdä yksin ja konfirmaatiota yleensä harjoitellaan ja suunnitellaan yhdessä etukäteen. Esimerkiksi täältä löytyy lisätietoja konfirmaatiosta: https://selko.evl.fi/perhejuhlat/konfirmaatio/

      Alboja löytyy todella monessa koossa ja eri pituisina, kaikille löytyy varmasti sopiva koko. Isoset ja työntekijät auttavat löytämään sopivan koon eikä siitä tarvitse etukäteen murehtia. Jos asia mietityttää, voi rippipapilta kysyä asiasta etukäteen ja vaikka sovittaa albaa esimerkiksi konfirmaatioharjoituksen yhteydessä.

      Lahjatoiveitakin on ihan hyvä miettiä etukäteen. Usein tapana on toivoa rippiristi muistoksi juhlasta, kummilta tai vanhemmilta. Konfirmaation jälkeinen rippijuhla on nuorten ensimmäinen iso oma juhla ja lahjatkin kuuluvat siis asiaan.

      Tsemppiä riparipohdintoihin!

      t. Reetta Joensuun NettiSaappaasta

      • Anonyymi

        ""Konfirmaatio on messu, eli ehtoollisjumalanpalvelus""
        - Palvotaan olematonta mielikuvitus oliota.

        Ripariin 21v ikäraja


    • Anonyymi

      Corona = confirmation cancelled

    • Anonyymi

      1. Konfirmaatiossa julistetaan julkisesti, yleisön edessä uskovansa jumalaan. Riparin aivopesun jälkeen, tämä on mahdollista. Jotkut voi päästä ajan myötä, eroon tälläisistä harha ajatuksista ja voi jopa erota kirkosta. Osa jää koukkuun ja maksaa kiltisti kirkon jäsenmaksunsa, kirkollisveronsa. Tämä on noin 500€/Vuodessa.

      Eli 500€/vuodessa siitä kun kävi riparin.

      2. -

      3. Kannattaa pyytää sen verran, että kattaa kirkollisverot koko loppuelämän ajaksi.
      Pitää muistaa että eläkeläisetkin joutuu maksamaan pienistä eläkkeistään kirkollisveron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      6818
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1779
    5. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      48
      1778
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      65
      1700
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1501
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1343
    10. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1340
    Aihe