Putki(letku)kauppiaat ja rättipatteri-asetus

Anonyymi

Pari kuukautta sitten putkikauppias häiritsi etätyöpäivän rauhaa soittelemalla ovikelloa keskipäivällä. Tai siis muoviletkukauppiashan se oli. Kauppas näitä pinta-asennettavia letkuja putkina. Kauppoja ei tullut.

Jäi vaivaamaan mm. se että putkia on kuulemma asennettu pari vuotta ns. rättipatteri-asetuksen voimaantulon jälkeen pinta-asennuksena ilman eristeitä vaikka ko. asetus sanoo:

"Kylmävesijohdon on oltava suunniteltu ja asennettu siten, että kylmävesilaitteistossa olevan veden lämpötila saa olla enintään 20 celsiusastetta. Vähintään kahdeksan tunnin käyttämättömän jakson jälkeen veden lämpötila saa olla enintään 24 celsiusastetta.

Lämminvesilaitteistossa olevan veden lämpötilan on oltava vähintään 55 celsiusastetta ja sitä on saatava lämminvesikalusteesta 20 sekunnin kuluessa. Lämminvesilaitteistosta saatavan veden lämpötila saa olla korkeintaan 65 celsiusastetta."

Asetuksesta on uutisoitu vain "rättipatteri-asetuksena" vaikka tämä rättipatteri-juttu on vain osa kokonaisuutta. Ja jos en nyt ihan väärin ole ymmärtänyt niin asetukseen on ollut syynä se että THL:n mukaan kraanavedestä on epäilty tulleen useampi legionella-bakteeritartunta lähivuosina?

Kysymys kuuluu: Onko nämä vesijohto-remontit ja käyttövesijohtojen uusimiset edelleenkin tehty ihan yleisesti pinta-asennuksina eristämättömillä putkilla vai onko tämä vain yhden putkifirman kikka-kolmonen tehdä tosi tuottoisaa kauppaa? Viime kesänäkin oli useampana päivänä yli 30 astetta jolloin kylmävesi ei taatusti ole ollut kylmää pintaputkissa parin tunnin seisotuksen jälkeen vaan juurikin parasta legionella-bakteerin kasvatusalustaa?

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö koronavirus huoleta enemmän kun se ei tarvitse letkuja tai putkia kasvaakseen ja levitäkseen?

      • Anonyymi

        Koronat ei huoleta niin kauan kun niitä ei ole omilla nurkilla.

        >THL:n mukaan kraanavedestä on epäilty tulleen useampi legionella-bakteeritartunta lähivuosina?

        Niin minäkin olen asian ymmärtänyt. Legionella-bakteerit on jo täällä, sekä maaperässä että vedessä. Ei tarvitse kuin monistamo ja jakamo millä niitä levitetään. Ja sehän on jo valmiina - sopivan lämmin vesiputkisto!

        On täällä koronaakin mutta ei sitä viimeistä tappavaa versiota. Legionella-bakteereista se tappava versio on jo täällä. Mutta onneksi määräkin ratkaisee paljon...


    • Anonyymi

      Jännä juttu kyllä.

    • Anonyymi

      Tämähän kiinnostaa minnuukin

    • Anonyymi

      No täältähän löytyi valmis kysymys, vain vastaus puuttuu? Näyttäis kuitenkin olevan erittäinkin ajankohtainen kysymys?

      10.2.2023
      "Porilaisesta koulukiinteistöstä on löytynyt raja-arvot ylittävä pitoisuus legionellabakteeria."

      2.1.2023
      "Legioonalaistauti vei perheenäidin teholle hengityskoneeseen – testi paljasti uimahallissa reilusti raja-arvot ylittävän määrän legionellaa"

      Mitkä on siis nykykäytännöt näiden saneeraus-vesiputkien asennuksissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      175
      6702
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      107
      3173
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1885
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      63
      1670
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1609
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      37
      1445
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1243
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1223
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe