Television kytkeminen hdmi-liitännästä vahvistimen rca-liitäntään?

Anonyymi

Kuinkahan pitäisi toimia, jotta saisin television äänen kuulumaan vahvistimen kautta lattiakaiuttimista? Stereovahvistimessa ei ole hdmi-liitäntää, on vain rca-liitännät.
Nyt saan kyllä tallentavan digiboxin ja vahvistimen kautta äänen kajareille, mutta haluaisin saada äänen tulemaan myös suoraan tv:stä vahvistimen kautta. Näin siksi, että katsoessani esim. Yle Areenaa tai Netflixiä, äänenlaatu olisi parempaa kuin tv:n omista kajareista.
Onkohan tähän jokin hyvä ratkaisu?

14

5207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos siinä on kuulokeliitäntä niin siitä vaan. Laatu voi hyvällä tuurilla olla ok. Joissakin Sonyissä on valikko jossa määritellään kuulokeliitäntä line outiksi, eli antaa pienemmät tasot.

      Jos ei ole, niin HDMI-ARC äänikorttiboksi, esim: https://ebay.to/2ugys2q

    • Anonyymi

      Kiitos tiedosta.
      LG tv:n takaa löytyy pieni (3.5 mm?) kuulokeliitäntä. Yritän löytää siihen sopivan liitosjohdon minkä kytken vahvistimeen. Toivottavasti saan sillä toimimaan. Jos ei onnistu, niin sitten tilaan tuollaisen linkkaamasi adapterin.

      • Anonyymi

        Muuten hyvä, mutta äänenvoimakkuuden säätö toimii isoin pykälin. Ei tarvitse montaa pykälää minimistä nostaa kun ääni jo niin kovalla, ettei pysty kuuntelemaan. Eikä tv:stä löydy tasonsäätöä line-out:lle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muuten hyvä, mutta äänenvoimakkuuden säätö toimii isoin pykälin. Ei tarvitse montaa pykälää minimistä nostaa kun ääni jo niin kovalla, ettei pysty kuuntelemaan. Eikä tv:stä löydy tasonsäätöä line-out:lle.

        """Muuten hyvä, mutta äänenvoimakkuuden säätö toimii isoin pykälin. Ei tarvitse montaa pykälää minimistä nostaa kun ääni jo niin kovalla, ettei pysty kuuntelemaan."""

        Onko pakko nostaa monta pykälää? Nosta vain 1 tai 2 pykälää.


    • Anonyymi

      Kuinka vanha vahvistin se oikein on 15 vuotta vanhastakin löytyy digitaaliset Optinen tai Coaxiaalinen äänilähtö ja taulutelevisiossakin on jompi kumpi tai molemmat.

      • Anonyymi

        Ikää en muista tarkasti, olisiko jotain 10-15 vuotta vanha. mutta tästä löytyy vain analogiset liitännät.


      • Anonyymi

        Halvoissa uusissakaan vahvistimissa/viritinvahvistimissa ei ole äänen digitaalisia tuloja (optinen tai koaksiaalinen RCA) Tuo tosin ei ole iso ongelma koska on olemassa digitaali/analogi-muuntimia eivätkä maksa paljoa.


    • Anonyymi

      Vahvistimen ja tv:n tyypit? Kytkin blue-rayn teeveen kuulokeliitännän kautta stereovahvistimeen ja hyvin toimii. Yhdistelmä Sony BD - Samsung TV/näyttö - Harman Kardon stereovahvistin. Television äänen säädin vastaamaan suunnilleen vahvistimen normaalia line-in -tasoa ja kaiuttimien äänenvoimakkuuden säädän vahvistimesta.

      • Anonyymi

        Tv on LG OLED55C8PLA ja vahvistin on NAD C316BEE. Lisäksi settiin kuuluu tallentava digiboxi Humax wbox HD ja DVD-soitin Pioneer DV-380.
        En aivan ymmärtänyt käyttämääsi kytkentää. Millaisia kaapeleita tarvitaan? Nyt mulla menee kaapeli tv:n kuulokelähdöstä suoraan vahvistimeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tv on LG OLED55C8PLA ja vahvistin on NAD C316BEE. Lisäksi settiin kuuluu tallentava digiboxi Humax wbox HD ja DVD-soitin Pioneer DV-380.
        En aivan ymmärtänyt käyttämääsi kytkentää. Millaisia kaapeleita tarvitaan? Nyt mulla menee kaapeli tv:n kuulokelähdöstä suoraan vahvistimeen.

        Kuulokeliittimestä vahvistimen RCA-sisääntuloihin näyttää olevan ainoa mahdollisuus kytkeä televisiosi ääni tulemaan stereoiden kautta. Niin olet tehnytkin kaapelilla, minkä toisessa pääsä on kuulokeliitin ja toisessa kaksi RCA-liitintä plussa ja miinus oikein päin.

        Ainoat säätömahdollisuudet ovat teeveessä ja vahvistimessa. Viisainta on säätää teeveen kuulokelähtö normaalille vahvistimen line-in -tasolle ja käyttää vahvistimen äänenvoimakkuuden säätöä kaiuttimien äänen säätämiseen. Näin vahvistimesta ei ainakaan hajoa mitään RCA-tuloon liittyvää. Valitettavasti vahvistimessasi ei ole kauko-ohjainta, joten joudut säätämään ääntä manuaalisesti. Toki pientä hienosäätöä voi tehdä teeveen kauko-ohjaimella.


    • No tämä keskustelu on jo aika vanhaa mutta miten voin hyödyntää tämän vahvistin yhdistelmän karaoke käyttöön.

    • Anonyymi

      Joo osta multa led-videotykki

    • Anonyymi

      O . Osta leditykki.

    • Anonyymi

      Vanha juttu mutta unohdit kertoa mitä liitäntöjä tv:ssä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      208
      2165
    2. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      23
      1824
    3. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1435
    4. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1412
    5. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      57
      1256
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      1042
    7. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      68
      1007
    8. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      40
      996
    9. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      306
      965
    10. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      35
      915
    Aihe